1. Ana Sayfa
  2. Biyografi
  3. Fahrettin KOCA kimdir?
Trendlerdeki Yazı

Fahrettin KOCA kimdir?


Doğum ve Eğitim
Fahrettin Koca, 2 Ocak 1965’te Konya’da doğdu. İlk ve orta öğrenimini doğduğu kentte yani Konya’da, liseyi ise Bursa Erkek Lisesi’nde bitirdi. İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi’ni 1988’de tamamlayarak tıp doktoru unvanını almaya hak kazandı.
İhtisasını İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı’nda yaparak 1995’te Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı oldu. Bu uzmanlık, kariyerinde attığı önemli adımların başlangıcı olarak görüldü.

İş hayatı
Farklı sağlık kuruluşlarında hekimlik ve medikal yöneticiliği görevlerinde bulundu. Kurduğu ve başkanlığını yaptığı sağlık kurumlarında Türkiye’nin sağlıkta dönüşüm politikaları doğrultusunda önemli atılımlar gerçekleştirdi.
Başkanı olduğu Türkiye Eğitim Sağlık ve Araştırma (TESA) Vakfı tarafından 2009 yılında kurulan İstanbul Medipol Üniversitesi’nin Mütevelli Heyeti Başkanı oldu.
Evli ve dört çocuk babası olan Koca’nın bunlara ek olarak Türk Pediatri Kurumu, Pediatrik Metabolizma ve Beslenme Derneği, İstanbul Ticaret Odası (İTO) Sağlık Meslek Komitesi, Özel Hastaneler Sağlık Kuruluşları Derneği (OHSAD) üyelikleri de bulunmaktadır.

Siyasi hayatı
Aynı zamanda Dış Ekonomik İlişkiler Konseyi (DEİK) Eğitim Komitesi İş Konseyi Başkan Yardımcısı, Vakıf Üniversite Hastaneleri Derneği’nin Başkanı ve Hizmet İhracatçıları Birliği Sağlık Hizmetleri Komitesi Başkanlığı görevini de yürütmektedir
Bakanlar kuruluna dönemin Cumhurbaşkanı olan Recep Tayyip ERDOĞAN tarafından atandı. Ardından 10 temmuz 2018 tarihinde yemin ederek “sağlık bakanı” görevine başladı.

Ayrıca Fahrettin Koca özellikle Aralık 2019 tarihinde yayılmaya başlayan korona virüsü pandemisine karşı yürüttüğü azimli çalışmaları sayesinde de toplumca daha fazla tanınmıştır.

Yorum Yap

Yorum Yap