1. Ana Sayfa
  2. Teknoloji Dünyasi
  3. Google her gün 18 milyon koronavirüs dolandırıcılığı e-postalarını engelliyor

Google her gün 18 milyon koronavirüs dolandırıcılığı e-postalarını engelliyor

5de26450bf21440d201c9c8e
Gmail logosunu gösteren bir akıllı telefon

Google’a göre, dolandırıcıların Gmail kullanıcılarına her gün Covid-19 hakkında 18 milyon aldatmaca e-postası gönderiyor.

Teknoloji devi, salgının suçluların kullanıcıları kişisel verileri ifşa etmeleri için kandırmaya çalıştığı kimlik avı saldırılarının patlamasına yol açtığını söyledi .

Şirket, günde 100 milyondan fazla kimlik avı e-postasını engellediğini söyledi. Geçen hafta, neredeyse beşte biri koronavirüs ile ilgili aldatmaca e-postalarıydı.

Teknoloji firmaları, virüsün şimdiye kadarki en büyük kimlik avı konusu olabileceğini söylüyor.

Google’ın Gmail’i 1,5 milyar kişi tarafından kullanılıyor.

WHO'yu taklit eden bir aldatmaca e-postası.  Alıcıyı Bitcoin aracılığıyla "bağışta bulunmaya" teşvik eder.
Dolandırıcılık e-postalarından biri Dünya Sağlık Örgütü’nü taklit ediyor

Bireylere, mağdurları yazılım indirmeye veya sahte nedenlere bağış yapmaya ikna etmek amacıyla Dünya Sağlık Örgütü (WHO) gibi yetkilileri taklit eden çok çeşitli e-postalar gönderilmektedir.

Siber suçlular ayrıca kamu kurumlarını taklit ederek devlet destek paketlerinden yararlanmaya çalışıyor.

Google, makine öğrenme araçlarının e-postaların% 99,9’undan fazlasının kullanıcılarına ulaşmasını engelleyebileceğini iddia ediyor.

Başka bir coronavirus aldatmaca e-postası
Bu aldatmaca e-postası Gmail’deki işletmeleri hedefledi

Koronavirüs temalı kimlik avındaki büyüme, birkaç siber güvenlik şirketi tarafından kaydedilmektedir.

Barracuda Networks, salgın sırasında kötü niyetli kimlik avı e-postalarında% 667’lik bir artış gördüğünü söyledi.

Dolandırıcılar, Birleşik Krallık hükümeti, WHO, Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezi ve hatta Başkan Trump dahil olmak üzere ABD’li yetkililerden olduğu iddia edilen sahte e-postalar ve kısa mesajlar gönderiyorlar.

Bağımsız kimlik araştırmacısı Scott Helme, “Kimlik avı saldırıları her zaman daha aceleyle hareket etmemize veya eylemlerimiz hakkında daha az düşünmemize neden olan bir duyguya bağlı olma ya da bağlı olma ortak özelliğini paylaşıyor.” Dedi.

“Koronavirüs salgını şu anda son derece duygusal bir konu ve siber suçlular bunu açıkça biliyorlar. Tipik bir kişinin bu cazibeyi kullanırlarsa bağlantıları tıklamaya veya kötü talimatları izlemeye daha meyilli olabileceğini umuyorlar.”

‘Sömürü’

Araştırmacılar ayrıca gerçek koronavirüs kaynaklarına dayanan kötü amaçlı web siteleri ve akıllı telefon uygulamaları da buldular.

Kötü amaçlı bir Android uygulaması, virüsün yayılmasını izlemeye yardımcı olduğunu iddia ediyor, ancak bunun yerine telefonu fidye yazılımı ile enfekte ediyor ve cihazı geri yüklemek için ödeme talep ediyor.

Geçen hafta, Ulusal Siber Güvenlik Merkezi ve ABD İç Güvenlik Bakanlığı ortak bir danışma belgesi yayınladı.

“Mevcut Covid-19 pandemisini kendi amaçları için sömüren” artan sayıda kötü niyetli siber aktör “gördüklerini söylediler.

Kaynak : BBC

Yorum Yap

Yorum Yap