1. Ana Sayfa
  2. Kitap Analizleri
  3. Gurur ve Önyargı

Gurur ve Önyargı

0000000202083-1

Merhaba,

Kitap severlerin okumuş olma ihtimali yüksek bir klasik romandan bahsedeceğim.

Gurur ve Önyargı, farklı çevirileri ve isimleri olan bir şaheser. Filmlerini önce izlemek isteyenlere karşı çıkmayacağım. Zira başlarda biraz sıkıcı gelebiliyor. İsimlere alışana kadar biraz zor geçebiliyor ama ilk 50 sayfadan sonra inanın kitabı elinizden bırakmak istemeyeceksiniz. Bence herkesin okuması gereken bir kitap. Hayatımıza ufacık kararların nasıl da tesir ettiği, hatta yön verdiğini; yılların neleri eskittiğini gösteren keskin bir dokunuş gibi hissettim bitirdiğimde. Kitap belki, İngiltere’nin  18.yüzyıl zamanlarında aile ilişkileri, hayaller, balolar, toplumsal ve kültürel sınıflar vb. detaylar belki biraz sinema filmi tadı verecektir ama asıl hikayeye yaklaştıkça insanın içini bir hüzün kaplıyor. ”Bu kadar olur mu yahu” dedirtecek. Spoiler vermeden bahsetmeye çalışıyorum:)

Aşk ve Gurur = Gurur ve Önyargı olarak biliniyor kitap. Ben Gurur ve önyargı olarak okudum. Pişman da değilim. Kadınların sırf evlilik yoluyla hayatlarını kurtarma düşüncesi kalbimde bir yara açtı desem abartmış olmam. Çıkara veya karşılıklı kazanca dayalı bir adım atmak evliliğin ruhuna aykırı olduğu içindir belki de. Aşkın büyüsü anlamsızdır sonuçta. Neyse kitaba çok girmeyeceğim. Girdikçe yorumlamaya ve duygularımı ortaya dökmeye başlayacağım, ki bu en son istediğim şeylerdendir. Sonuçta her kalpte birazcık gurur, birazcık da sır vardır. Ama gamsızlıkta bir numara olup, kızlarını evlendirme hevesiyle dolu anne-baba karakterlerine kızmadan geçemeyeceğim. Onlar neydi öyle yaa 🙂 Tabi ki  Darcy ‘e de bir selam vermeden geçmeyelim. Kalbi güzel olan hep, güzeldir. Elizabeth’e biraz sinirlenmedim değil ama hayat işte. Hayat demişken, yazarımızın hayatı aslında kitabın ana temeli oluşturuyor. Jane Austen’in çok mutlu bir hayatı olmamış. Aşık olduğu insan kendisinden daha üstün seviyede olduğundan evlenememiş. Daha sonra karşısına çıkan zengin birinin teklifini rahat bir yaşam sürmek için düşünmeden kabul etmiş ama bir gün sonra pişman olduğu için vazgeçmiş. Aşk hakkın da tavsiye isteyen yeğenine de kesinlikle aşık olmadan kimseyle evlenmemesi gerektiğini söylemiştir.
Jane, öldüğü zaman aşık olduğu kişi Jane’in mezarını ziyaret etmiştir. Kendisine Jane ile olan aşkını sordukları zaman “çocukça bir şeydi” dese bile evlendiği zaman ilk çocuğuna Jane ismini vermiştir. Kitaptaki genel konu da bu şekilde. Kim para ve rahatlık için evlenirse pişman olur. Sadece aşk evliliği yapmanın gerçek huzurdur tavsiyesi veriyor.. Kendisi, sevdiği ile kavuşamamış olmasına rağmen kitaplarını genelde mutlu son ile bitirmiş. Umarım hep mutlu olursunuz.

Alıntılar:

  • “Onun gururunu ben de kolaylıkla hoş görebilirdim. Benim gururuma dokunmamış olsaydı.”
  • “Gülmek zorunda kalıyordu, ağlamayı tercih ettiği halde.”
  • “İtiraf ediyorum, kitap okumak kadar eğlenceli bir şey yokmuş! İnsan kitap okumak dışında her şeyden çabucak sıkılıveriyor. Kendime ait bir ev sahibi olduğumda, şöyle muazzam bir kütüphane edinmeyi başaramazsam kahrolurum.”
  • Sen bana, gerçekten sevilmeye değer bir kadının sevgisini kazanabilmek için daha başka erdemlere sahip olmam gerektiğini öğrettin.
Yorum Yap

Yorum Yap