1. Ana Sayfa
  2. Diziler & Filmler
  3. Hayatını Değiştirecek Film Önerisi

Hayatını Değiştirecek Film Önerisi

duvara-karsi-7-filmloverss

Fatih Akın’ın Gegen Die Wand-Duvara Karşı filmi işte o filmlerden, bir şaheser, bir başyapıt.


Sinema, yapısı itibariyle iddialı konuşmaların çok sık yapıldığı bir sanat dalıdır. En iyi film, en iyi yönetmen, başyapıt, kilometre taşı vs. gibi söylemler bazen otoriteler tarafından, bazen de düz izleyici tarafından kullanılır. Öznel bir yapıda olmasından dolayı, herkes bu söylemleri kendine göre düzenleyebilir, değiştirebilir fakat bazı işler ve kişiler vardır ki onlar üstünde tartışmanın çok da gereği yoktur. İzlediğiniz zaman siz de başkaları gibi ceketinizin düğmelerini ilikler, saygı duruşuna geçersiniz.

Kısa ve Acısız,  Solino ile zaten potansiyelini ortaya koyan Akın, ustalık dönemine Duvara Karşı ile geçiş yapıyor. 2004 yapımı bu film ile Berlin Film Festivali’nde Altın Ayı kazanan Akın’ın dünya sinema kulislerinde adı da bu filmden sonra daha sık anılmaya başlıyor. Kendisinin çok iyi bildiği göçmenlik ve aidiyet kavramlarını işlediği filmler ile harikalar yaratan Fatih Akın, Cannes Film Festivali’ne de bu filmle göz kırpıyor.

Dünyayı değiştiremiyorsan, dünyanı değiştirirsin.
Hepsi bu… /Stefan Zweig

İnsanın hayatında hep, önce ve sonra ilişkisi vardır. Öncenizle ilgili verdiğiniz doğru ya da yanlış bir karar bir adım sonranızı belirler!
Sonranızı mı merak ediyorsunuz? O halde ilk attığınız adımınıza bakın.
Bakın ki bugün vazgeçemedikleriniz yarın esaretiniz haline gelmesin. 

Sinema Bağımlısı on Twitter: "En İyi Film, En İyi Yönetmen, En İyi ...
Birçok insan filmdeki ana karakterler Cahit ve Sibel’in birbirlerinin hayatlarını mahvettiklerini söylese de, spoiler vermemek adına şu kadarını söyleyeyim; iki insanın birbirlerine duydukları aşkla hayata tutunmaya çalışmalarının hikayesidir bana göre.

Fatih Akın; çok başarılı bir yönetmen ve  Duvara Karşı onun filmografisi içinde en üst noktada duran, en ciddi film. Koşulların, şartların birey üzerinde nasıl tahripler yaratabildiğinin, küçük olayların nasıl güzellikler yaratabileceğinin, aidiyet problemleri, aşk ve çok daha fazlasının bulunabileceği bir başyapıt. Zamanında saçma tartışmalara kurban gitmek üzere olan bu filmin değeri günümüzde belli çevreler tarafından anlaşılmış olsa da, umarım gelecekte daha fazla insan tarafından anlaşılacaktır.  

Filmde doktorun Cahit’e sözlerini hatırlatarak dinlemesini tavsiye ettiği parça
(Lonely Planet /The The) videoda çalan parçadır.
(Filmin orjinalinde yoktur.)
Film: Duvara Karşı (2004)
Yönetmen: Fatih Akın
Senaryo: Fatih Akın
Oyuncular: Sibel Kekilli, Birol Ünel, Meltem Cumbul, Mehmet Kurtuluş, Güven Kıraç
Ödüller: Altın Ayı, En İyi Film Dalında Avrupa Film Ödülü, En İyi Erkek Oyuncu Dalında Alman Film Ödülü ve diğer pek çok ödül.

Yorum Yap

Yorum Yap