1. Ana Sayfa
  2. Genel
  3. Herşey para mı?
k_zg_n_m_

Herşey para mı?

dd

Size Prof. Keith Chen’in Yale Üniversitesinde yaptığı sıra dışı deneyinden bahsedeceğim!

DENEY:

Keith Chen: language that forecasts weather — and behavior | TED Blog

7 adet capuchin maymununa para adını

verdikleri gümüş renkli parlak somunlar verilir, amaç sevdikleri (elma, üzüm ve jell-o) yiyecekleri elde etmek için bu parayı kullanmalarını sağlamaktır.

Maymunlara seçtikleri yiyecekler verilmeden önce, ellerindeki para alınıp yiyecek verilir, maymunlar bir süre sonra ellerindeki somunun (paranın) gücünü anlamaya başlarlar.
Araştırmacılar, en çok tercih edilen yiyeceği öğrendikten sonra, yeni bir süreç başlatırlar, fiyatlandırma:

Bu yeni süreçteki amaç, maymunların, insanlar gibi rasyonel kararlar verip vermediğini bulabilmek.
Birçok maymunun tercihi olan jell-o’nun fiyatını iki, elmanın fiyatını yarım ve üzümün fiyatını ise bir somun yaparlar, çıkan sonuç gerçekten ilginçtir, maymunlar da para harcama konusunda çoğu zaman insanlar gibi rasyonel davranarak, paralarını en çok yiyecek alabilecekleri şekilde harcarlar.
1 somun verip, 2 dilim elma almayı, fiyatı 2 somun olan bir adet jell-o’ya tercih etmeye başlarlar
Buraya kadar her şey güzel!
Bir gün deney kafesine alınan bir maymun, kafeste bir tepsi içinde unutulan 12 somunu görüp aniden çılgına döner ve paraların bulunduğu tepsiyi kapıp ana kafese fırlatır ve kendisi de ana kafese atlar, bir anda gökten para yağdığını gören ana kafesteki maymunlar paraları kapışırlar.
Bu olay, maymun tarihinde gerçekleşen ilk “banka soygunu” olarak tanımlanır:)
Soygun sonrasında çok ilginç bir olaya daha şahit olurlar; erkek maymunlardan biri, dişi maymunlardan birine yaklaşıp, ona elinde bulunan somunlardan birini verir ve karşılığında dişi maymun, erkek maymunun  teklifini kabul eder! sonrasında ise, dişi maymun kazandığı parayı araştırmacıya getirip, bununla üzüm almaya çalışır.
Bu olay da maymun tarihindeki ilk “Fuhuş” olarak tanımlanır

Üniversite etik bölümü, yapılan para araştırmasının, maymunların yaşam koşulunu, değerlerini ve gündelik yaşamlarını tamamen değiştirdiği ve zedelediği gerekçesiyle iptal edip, maymunlara para verilmesini yasaklar.

Yorum Yap

Yorum Yap