1. Ana Sayfa
  2. Covid-19
  3. İlk Bulunan İlacın Yeni Korona virüsü Engellediği Tespit Edildi

İlk Bulunan İlacın Yeni Korona virüsü Engellediği Tespit Edildi

İlk sonuçlar remdesivir adı verilen ilacın COVID-19'dan iyileşmeyi hızlandırdığını göstermektedir Bazı virüslerin genetik materyallerinin kopyalarını almasını durduran antiviral bir ilaç olan Remdesivir, COVID-19 hastalarının daha hızlı iyileşmesine yardımcı olabilir.

042920_TI_remdesivir_feat-1028x579

İnsanlarda yapılan yeni bir uluslararası COVID-19 çalışmasının ilk sonuçları “ bir ilacın bu virüsü engelleyebileceğini kanıtlamıştır  ”. Anthony Fauci 29 Nisan’da bir Beyaz Saray haber brifinginde duyuruyu yaptı. Fauci, davayı destekleyen Bethesda, Md. Ulusal Alerji ve Enfeksiyon Hastalıkları Enstitüsü’nün başkanlığını yürütmektedir.

İlaç remdesivir (Rem-DESS-ih-veer) olarak adlandırılır. Ve yeni koronavirüsten iyileşmeyi yüzde 31 hızlandırdığı görülüyor . Ne anlama gelir? İlaçtaki hastalar bir hastaneden serbest bırakılma eğilimindeydi veya plasebo alan insanlardan dört gün önce normal aktiviteyi sürdürecek kadar iyiydiler. Plasebo, bir ilaca benzeyen ancak aktif bileşen içermeyen bir hap veya sıvıdır. Bazen insanlar plasebolara “şeker hapı” derler.

Deneme, bu ilacı bir plaseboyla karşılaştırdı. Hastalar, intravenöz infüzyonla ilacı veya plaseboyu almak için rastgele atandılar. Ne hastalar ne de doktorları gerçek ilacı kimin aldığını veya sahte olduğunu bilmiyordu. Bu tür randomize, çift kör, plasebo kontrollü çalışmalar yeni ilaçların test edilmesinde altın standarttır.Anthony Fauci, “Yüzde 31’lik bir iyileşme yüzde 100’lük bir nakavt gibi görünmüyor. Yine de, “bu çok önemli bir kavram kanıtıdır” dedi.

Duruşma 21 Şubat’ta başladı ve COVID-19 ile hastaneye kaldırılan 1.063 kişiyi içeriyordu. Remdesivir grubu için ortanca iyileşme süresi 11 gündü. Plasebo alanlar için 15 gündü.

Normalde, araştırmacılar, sonuçlar diğer bilim adamları tarafından incelenene kadar bulguları açıklamazdı. Ama burada ekip duyuruyu erken yapmayı seçti, dedi Fauci. “Bir ilacın işe yaradığına dair açık bir kanıtınız olduğunda, plasebo grubundaki insanlara [ilaca] erişebilmeleri için hemen bilgi vermek için etik bir yükümlülüğünüz vardır.”

Remdesivir şimdi diğer tüm ilaçların yargılandığı bakım standardı olacak, dedi Fauci.

İleride, ilk duruşmanın değişeceğini belirtti. Şimdi bu ilacı tek başına, iltihabı sınırlamayı amaçlayan bir antikorla kullanımıyla karşılaştıracaktır. Diğer ilaçlar veya antikorlar, remdesivir’den daha iyi bir iş yapıp yapmadıklarını görmek için test edilebilir.

Foster City, Gilead Sciences, Kaliforniya, remdesivir geliştirdi. İlaç, RNA’nın bir yapı taşını taklit eder. Bu koronavirüsün genetik materyali. Enfekte bir hücre virüsü kopyalamaya çalıştığında, ilaç normal RNA bileşenleri yerine kullanılır. Bu, ne kadar virüs üretildiğini azaltır.

Remdesivir ( Covid-19 ) ilacıneden denendi

Petri kaplarında ve hayvanlarda remdesivir’in çok çeşitli RNA bazlı virüslerle mücadelede aktif olduğu gösterilmiştir. Bunlar arasında MERS ve SARS’a neden olan korona virüsler vardı. “Her kilometre taşından geçti. Test ettiğimiz her korona virüse karşı çalışıyor ”diyor Mark Denison. Çalışmaya katılmayan bir virolog. Denison, Nashville, Tenn’deki Vanderbilt Üniversitesi Tıp Merkezi’nde çalışıyor.

Hayvanlarda, ilaç enfeksiyonlarda erken verildiğinde en iyi sonucu verdi, diyor Denison. Virüsün üreme yeteneğini durdurdu veya yavaşlattı. İlaç neyi değil  yapmak olduğuna dikkat çekiyor, vücudun aşırı aktif bağışıklık tepkisini bloke olduğunu. Aşırı hıza girdiğinde, bağışıklık sistemi ek hasara neden olabilir. Ve bu çok ciddi COVID-19 hastalarında görülmüştür.

Böyle bir ilaç doğrudan kan dolaşımına gönderildiğinden, eğitimli tıp uzmanları tarafından uygulanmalıdır. Bu, remdesivir’i evdeki insanlara vermek zorlaştırır. Ancak bunu enfeksiyonda yeterince erken yapabiliyorsanız, Denison, insanların hastaneye gitmesi için asla hastalanmayabileceğini söylüyor. “Bunu ölümcül bir hastalıktan yönetilebilir, hayatta kalabilen bir hastalığa dönüştürebilirsiniz” diyor.  Denison yeni ilacı yangın söndürücüye benzetiyor. “Bir yangın varsa ve yangın söndürücü ile söndürürseniz, yanmayacaksınız.” Ama ateşe düşersen kolunu yakarsın. Yangın söndürücüyü kullanmak artık daha fazla yanmanızı önleyebilir, ancak halihazırda sahip olduğunuz yanıkları iyileştirmez.

Denison, böyle bir ilaç ağızdan verilebiliyorsa, enfeksiyonları önlemek için bile kullanılabileceğini söylüyor.

İlacın diğer üç denemesinin sonuçları

Yine 29 Nisan’da Gilead, başka bir duruşmanın bulgularını açıkladı. İlacının beş günlük tedavisini 10 gün antiviral tedaviyle karşılaştırdı. Burada herkes ilacı aldı. (Bu karşılaştırma için plasebo olmadığı anlamına gelir). Beş gün tedavi gören 200 kişiden 129’u 14. güne kadar hastaneden eve döndü. 197’nin daha uzun süre tedavi görmesi, 106’sı 14. güne taburcu edildi. Bu sonuçlar beş günün 10 gün kadar iyi olabileceğini gösteriyor. enfeksiyon tedavisi.

Şirket, bir haber bülteninde “Çalışma, bazı hastaların 5 günlük bir rejimle tedavi edilme potansiyelini gösteriyor . Bu, mevcut ilaç tedarikiyle kaç hasta tedavi edilebileceğini büyük ölçüde genişletebilir. “Bu, hastanelere ve sağlık çalışanlarına acil bakıma ihtiyaç duyan daha fazla hastayı tedavi etmelerine yardımcı olmak için bir pandemi oluşumunda özellikle önemlidir.”

Daha önce tedavi etmek de daha iyi oldu. Semptomların başladığı ilk 10 gün içinde tedavi gören hastalar arasında yaklaşık üçte ikisi (yüzde 62) iki hafta sonra hastaneye gidebildi. Enfeksiyonda daha sonra tedavi görenlerin yarısından biraz daha azı (yüzde 49) hastanede iki hafta sonra taburcu edildi.

Üçüncü ve daha küçük, eksik bir çalışma da 29 Nisan’da yayınlandı. Bulguları NIAID çalışmasının bulgularıyla eşleşmedi. Bu plasebo kontrollü çalışma, Wuhan, Çin’deki 10 hastanede gerçekleştirildi. Bu ilk salgın başladı. Remdesivir alan ciddi hasta COVID-19 hastalarında iyileşme süresinde belirgin bir iyileşme bulamadı.

Burada remdesivir alan hastalar için ortanca iyileşme süresi 21 gündü. Sahte ilacı alan kişiler için 23 gündü. Remdesivir’in iyileşmeyi hızlandırabileceğini öne süren bir eğilim vardı. Ancak bu sadece semptomları ilk ortaya çıktıktan 10 gün sonra tedaviye başlayan kişilerde oldu. Çin’deki araştırmacılar bulgularını çevrimiçi olarak The Lancet’te bildirdi .

Duruşmaları hiçbir zaman tam olarak tamamlanmadı. Nedeni: Wuhan’ın karantinada olması virüsün bulaşmasını etkili bir şekilde durdurdu. Araştırmacılar, duruşmanın kalan alanlarını asla dolduramadılar. Sonuç olarak, bu çalışma gruplar arasındaki farklılıkları tespit etmek için matematiksel güce sahip değildi, diye açıklıyor Denison.

Son olarak, uluslararası bir araştırmacı ekibi 53 hastaya “covid-19 testi ” için remdesivir ilacını verdi. Bu bireylerin klinik araştırmaya katılmaları mümkün değildi. Hepsi 7 Mart’a kadar en az bir doz aldı. Bu insanlar arasında 36’sı daha sonra daha az destekleyici oksijene ihtiyaç duydu. Bu bulgular  10 Nisan  New England Tıp Dergisi’nde bildirildi .

Yorum Yap

Yorum Yap