1. Ana Sayfa
  2. Liste
  3. İngiltere’de çocuklar cep telefonlarıyla uyuyor

İngiltere’de çocuklar cep telefonlarıyla uyuyor

cocuklar-ve-telefon

İnsanların teknoloji ile arasında bu kadar olmaz dedirten olay! İngilterede yapılan bir araştırma sonucunda, çouğu çocukların uyumadan evvel yataklarına cep telefonlarını koyarak uyuduklarını tespit etti.

Bu araştırma Childwise isimli şirket tarafılan yapılan aramaya göre ülke bazında çocukların %57 oranında ki kitle cep telefonlarını uyumadan önce yatağında tuttuklarını bildirdi. Diğer geriye kalan %44 oranında ki kitle ise cep telefonu sinyali olmadığı için kendisini rahatsız hissettiğini açıkladı.

Cep telefonlarını her zaman yanında tutan ve hiçbir zaman telefonlarını kapatmayan oranın ise %42 olduğunu açıkladı. 7 ila 16 yaş arasında ki kişilerin bir gün içinde telefonlar ile geçirdikleri sürenin 3 saat 20 dakika olduğunu bildirdi.

‘Özel ve kişisel bir teknoloji’

İngiltere’de araştırma sonucunda 5-16 yaş arasındaki 2 bin çocukla görüşme yapıldı.
Simon Legget yaptığı araştırmalar sonucunda çocukların günlük yaşamında büyük bir kısmını cep telefonlarının oluşturduğunu dile getirdi.
Araştırmacı Legget, cep teelefonlarının “özel ve kişisel bir teknoloji” olarak hayatlarının bir parçası olmasına ilişkin, ebeveynlerin çocukların kullanımına sınır koyması gerektiğini vurguluyor.

Cep telefonlarının, çocuklar ve gençler arasında sohbet etmek, eğlenceli programlar ile vakit geçirmek ve bilgi edinmek amacıyla tercih edilen teknoloji haline geldiği vurgulanıyor.

Radyo’nun hayatımızdan tamamen çıkması ile cep telefonlarından müzik dinlemek daha çok tercih ediliyor.

Childwise tarafından yapılan araştırmada YouTube en çok tercih edilen platform olduğu iddia ediliyor. Çocuklar youtube üzerinde ki videoları çouğunlukla cep telefonları ile izlemeyi tercih ediyor.

Çocukların En Çok Tercih Ettiği Uygulamalar

Youtube, snapchat, İnstagram ve TikTok yer alıyor. İletişim uygulaması olarak ise WhatsApp tercih ediliyor. Video izlemek için kullanılan en popüler uygulama youtube, netflix ise ikinci sırada yer alıyor.

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Blogseyir.com sizlere özgün ve bilgi dolu bir platform alanı oluşturmak için 2020 yılında yayın hayatına başlamıştır. Merak ettikleriniz, bildikleriniz veya bilmediğiniz, ilginizi çekebileceğini düşündüğümüz makaleleri sizlerle paylaşmaktan mutluluk duyuyoruz. Sizler de ekibimizin bir parçası olmak istiyorsanız iletişim bölümünden bizlere ulaşabilir veya [email protected] adresine mail gönderebilirsiniz.

Yorum Yap