1. Ana Sayfa
  2. Deneme
  3. İnsan Ve Sanal Ortam
Trendlerdeki Yazı

İnsan Ve Sanal Ortam

Sanal dünya insanı nasıl etkiliyor ?

Sanal Ortam

Üretilen ve keşfedilen teknolojinin yararlı kısmını kullanmalıyız, fazlası zararlıdır. Bireysel ve toplumsal sorunlara yol açar.

Cep telefonları hayatımıza bir anda girdi. Girdiği gibi de hızla gelişen teknoloji ile birlikte yaygınlaştı. Daha düne kadar cebe sığmayan taşınabilir telefonlar artık kağıt kadar ince yapılıyor. Önceden konuşmak için üretilen telefonlarla şu an telefonla konuşmanın yanında birçok yapılıyor.

Ekrana fazla bakınca baş ağrısı yaptığı gibi  göz yorgunluğu gibi problemlerle karşılaşabiliyoruz. İnsanlar her geçen gün sosyallikten uzaklaşıp, sanal dünyaya koşuyor. Önceden sokaklarda çocuklar dolup taşardı. Şimdi oyunlarda lobiler dolup taşıyor. İnsanlar işleri varsa yapıp direkt telefonlarına sarılıyorlar . Sohbet ortasında bile biri ara verse de telefondan sosyal medyayı takip etsem diye düşünülüyor. Karşısındaki insan bir şey anlatırken kafasını telefondan kaldırıp bakmayan dostlarımız da var .

Türkler olarak çok sıcakkanlı bir milletiz, cümbür cemaat birlikte olup oturmayı, sohbet etmeyi oldukça seviyoruz. Teknolojinin hayatımıza bu denli müdahalesi aile ve arkadaşlık ilişkilerimizi de etkiliyor.

Teknolojinin akımına kapılan orta yaş grubunun, çocuklarına ve etrafındaki diğer bireylere sanal dünyayı aşıladıkları ise yadsınamaz bir gerçek.

Çocuk ağladığı an eline telefon tutuşturan birçok ebeveyn var ne yazık ki mı? İşi varken çocuğuyla ilgilenemeyecek olan ebeveyn çareyi teknolojik aletlere çocuğunu emanet etmekte buluyor. Bu durum gelecekte ne olacağı konusunda bizleri de epey endişelendiriyor.

Bize hizmet etmek adına var olan teknolojiyi, kendi lehimize kullanmak ise tamamen bizim elimizde. Uzun saatler ekranlara bakmaktan ve küçük çocuklarımızı teknolojik aletlere alıştırmaktan bir an önce vazgeçmeliyiz.

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Hem yazmayı , hem işlem yapmayı seven teknoloji düşkünü bir öğrenci. [email protected]

Yorum Yap