1. Ana Sayfa
  2. Hayata Dair
  3. İş görüşmesinde dikkat edilmesi gereken 5 altın kural

İş görüşmesinde dikkat edilmesi gereken 5 altın kural

Hepimiz günlük hayatımız gereği iş görüşmelerine katılıyoruz. Bazı görüşmelerden olumlu bazı görüşmelerden olumsuz dönüş alıyoruz. Peki iş görüşmesinden sonra olumlu bir yanıtı nasıl alabiliriz.

Başlıksız19_20200422033027

İş görüşmesinde dikkat edilmesi gereken 5 altın kural

Hepimiz günlük hayatımız gereği iş görüşmelerine katılıyoruz. Bazı görüşmelerden olumlu bazı görüşmelerden olumsuz dönüş alıyoruz. Peki iş görüşmesinden sonra olumlu bir yanıtı nasıl alabiliriz.

Güler yüzlü olun ve pozitif düşünün

İlk olarak sizinle konuşan, size sorular soran kişiye karşı güler yüzlü olmalısınız. Güler yüzlü olmak karşınızdaki kişinin sizin hakkınızdaki düşüncelerini olumlu yönde etkiler. Bu da iş görüşmesi yaptığınız kişiyi etkiler ve işi almak için ilk adımı atmış olursunuz. Eğer güler yüzlü olmazsanız baştan kaybettiniz demektir. Sizi asla seçmezler. İlk görüşte düşünceleri olumsuz olur.

Giyinişinize özen gösterin

Özellikle iş görüşmesine giderken giydiğiniz kıyafetlere özen göstermeli ve temizliğinizi ekstra olarak yapmalısınız. Eğer sıradan bir gün gibi davranırsanız sizin görüşmeye yeterince önem vermediğinizi düşünürler. Fakat o gün için özel bir hazırlık yaptığınızı fark ederlerse sizi işe almak için çok beklemeyeceklerdir. Bu yüzden iş görüşmesi günü giyinişe dikkat etmek gerekir.

Üslubunuza ve vücut dilinize dikkat edin

Üslubunuza ve vücut dilinize dikkat etmelisiniz. Konuşurken ellerinizi hareket ettirmeli jest ve mimiklerinizi olabildiğince kullanmalısınız. Aynı şekilde kullandığınız kelimeler argo, küfür veya itici sözler olmamalı. Sade ama bir o kadar da özgün bir dil kullanmaya çalışın. Bu tarz konuşmalar genelde karşıdaki kişiyi etkiler. Bu şekilde davranmanız onlar üzerinde olumlu bir etki yapar ve sizin elit bir birey olduğunuzu düşünürler.

Firma geçmişine bakın

Görüşmeye gitmeden önce firma hakkında bilgi sahibi olmak önemlidir. Firma bazı görüşlere kapalı bazı görüşlere açık olabilir. Sizin bu ayrıntıları bilmeniz ve ona göre davranmanız çok önemlidir. Bu kriter özellikle resmi kurumlarda daha çok önemlidir.

Görüşmeye erken gidin

Görüşmeye erken gitmek işe başladığınız zaman da işe erken gideceğiniz algısını zihinde oluşturur. Karşınızdaki kişi sizi dakik olarak nitelendirir. Eğer geç giderseniz işi zaten alamazsınız size bu fırsatı tanımazlar.

Eski işinizi asla kötülemeyin

Kesinlikle eski işinizi kötülemeyin çünkü bir gün yeni işinizden de ayrılabilirsiniz ve farklı bir görüşmede de onları kötüleyebilirsiniz. Bu yüzden asla eski işinizi kötülemeyin. Neden eski işinizden ayrıldınız gibisinden bir soru ile karşı karşıya kalırsanız: eski işim benim için pek uygun değildi, ulaşım sıkıntı oluyordu gibisinden geçiştirebilirsiniz. Bu onları pek de ilgilendirmez.
Bu 5 kural sayesinde işi almak daha da kolay olacaktır.

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Merhaba ben Yasin YILDIZ, 20 Nisan 2020 tarihinde blogseyir.com bünyesinde içerik üretmeye başladım. blogseyir.com için ürettiğim özgün ve seo uyumlu içeriler sayesinde kendimi her geçen gün geliştirmeye çalışıyorum. Siz değerli kullanıcılar için ben ve blogseyir.com yönetimi elinden geleni yapıyor, her geçen gün özgün, kaliteli ve güncel içerikler ile karşınıza çıkıyoruz...

Yorum Yap