1. Ana Sayfa
  2. Deneme
  3. KAN BAĞI MI? SEVGİ BAĞI MI?

KAN BAĞI MI? SEVGİ BAĞI MI?

IMG-20200317-WA0361
1

Hepimiz hayatta bir takım zorluklar yaşarız. Kimi problemler bize çok büyük hasarlar verirken kimisi ise bizim güçlenmemizi ve yeniden ayağa kalkmamızı sağlar. Biz bu zorluklarla boğuşurken yanımızda olduğunu bildiğimiz bazı insanlara ihtiyaç duyarız. Bize her zaman destek olan, yaralarımızı saran, bizi sarıp sarmalayan insanlara…  Ve bu insanlar genelde bizi her şeyimizle kabul eden aile üyelerimiz olur.

Aile sözlük anlamı olarak; aralarında evlilik ve kan bağı bulunan bireylerin oluşturduğu, toplum içindeki en küçük bütün olarak geçer. Bize de ilkokulda hayat bilgisi derslerinde öğretilen budur. Halbuki aile denen mefhumun en önemli özelliği kan bağından ziyade sevgi bağıdır. Maalesef etrafımızda, aralarında kan bağı olan ama sevginin olmadığı birçok aile var. Ve bu ailelerde en çok yara alanlar, her şeyden habersiz ve istediği tek şey sevgi dolu bir yuvada büyümek olan çocuklar oluyor.

Bir bebek doğduğunda istediği ilk şey güvenli bir ortamdır. Bu güvenli ortamı ona verebilecek kişi ise dokuz ay boyunca karnında olduğu, duygularını hissettiği ve hatta altıncı aydan sonra sesini duymaya başladığı annesidir. Doğumdan sonra ten tene temas, çocuğun ilk güven duygusunun temelini oluşturur. Bebeğin anne ile kurduğu temel bağ onun hayata, kendine ve etrafındaki kişilere güvenmesine, bu bağı kuramazsa da güvenememesine yol açar.

Sevgi bağının olmadığı bir ailede insan sığınacak bir liman bulamaz ve en zor zamanlarında sığınacak bir yerinin olmaması insan için çok büyük bir çaresizliktir. Diğer insanlar, evden çıktıktan sonra aldığı yaraları akşam eve gidince annesinin içten bir sarılmasıyla, iki tatlı sözüyle sarabilirken, anne sevgisinden yoksun büyümüş insanlar kendi kendilerine merhem olmaya çalışırlar. Sevgiden yoksun olmanın yanı sıra bunun sonucu olan depresyon, kaygı, değersizlik duygularıyla da savaşırlar.  Anneye doya doya sarılmak nedir bilmezler. Bir insanın sonsuz sevgisiyle sarmalanmak nedir bilmezler. Anne sevgisinin bir benzeri kimsede bulunamazken ömürleri boyunca bu yoksunluğu kalplerinde taşırlar.  Çünkü bir insanı kimse annesi kadar sevemez ve en doldurulamayacak boşluk da yine annenin boşluğudur.

Annemiz bizi bu dünyaya bağlayan varlıktır. Dünyayla aramızda bir köprü kurar. Onunla hayatı öğreniriz, insanları tanırız. Mutlu olmak nedir? Hayal kırıklığı nedir? Üzüntü nedir? Hepsini annemizle yaşadığımız ilişki sonucunda yorumlarız. Bundan dolayı annemizle ilişkimiz nasılsa ileriki hayatımızda öyle şekillenir.

Yani bir çocuk anne-babasıyla bağ kuramamışsa dünyayla da bağ kuramaz. Kendini hiçbir yere ait hissedemez.  Çünkü bizi birbirimize ve dünyaya bağlayan şey sevgidir. Bir ailenin en önemli değeri aralarında kan bağının olup olmaması değil sevgi bağının olup olmamasıdır. Sevgidir bizi bir arada tutan, gözlerimize yaşama sevinci katan, aileyi aile yapan.

“Aile her zaman kan bağı ile oluşmaz sevgi ile de oluşur.”  -My Name Is Khan

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Blogseyir.com sizlere özgün ve bilgi dolu bir platform alanı oluşturmak için 2020 yılında yayın hayatına başlamıştır. Merak ettikleriniz, bildikleriniz veya bilmediğiniz, ilginizi çekebileceğini düşündüğümüz makaleleri sizlerle paylaşmaktan mutluluk duyuyoruz. Sizler de ekibimizin bir parçası olmak istiyorsanız iletişim bölümünden bizlere ulaşabilir veya [email protected] adresine mail gönderebilirsiniz.

Yorum Yap