1. Ana Sayfa
  2. Yemek & Tarifler
  3. Karantina günlerinde pratik bir şekilde yapılacak enfes ‘SAN SEBASTIAN CHEESECAKE’ tarifi
k_zg_n_m_

Karantina günlerinde pratik bir şekilde yapılacak enfes ‘SAN SEBASTIAN CHEESECAKE’ tarifi

şs

  Yaz mevsimi geldi mi? Haziran ayında mıyız? Eminmisin yahu? Ben hala ne Haziran’ın, ne de yazın geldiğine inanabiliyorum. Sebzeler meyveler değişti. Yemekler, tatlılar değişti. Ama güneş içimi hala ısıtamadı. Hep mi böyle olurdu? Mayısın 19’undan sonra bisiklet binmeye başlardım ben sahilde. Yorganı kaldırır, pike kullanırdım. Yok, ne yorganı kaldırabildim, ne de bu seneye dair kaygılarımı.
“Beni bu güzel havalar mahvetti” diyor ya Orhan Veli Kanık, işte o havalarda kaybolmak, yürümek, koşmak, bisiklete binmek, yüzmek, dalmak, kuş seslerini dinlemek istiyorum.
Normalleşme adımları hızlıca atılmaya başlasa da, bizde değişen bir şey yok. Yeni normale nasıl adapte olurum o da ayrı hir mevzu.
Yazı içimde hissedemesemde, en azından gozümüz şenlensin, mideler bayram etsin. Hadi çilekleri değerlendirelim San Sebastian Cheesecake ile. Klasik beyaz peynir ‘in kapağında yazılı olan reçeteyi uyguluyorum. Zaten yapmışsınızdır şimdiye kadar ama yapmayan varsa mutlaka tavsiye ederim. Ben şeker yerine agave şurubu kullandim sadece.

SAN SEBASTIAN CHEESECAKE - Damy's Kitchen

SAN SEBASTIAN CHEESECAKE

600 g Pınar beyaz peynir
100 g krema
20 g mısır nişastası
100 ml agave şurubu(reçelle servis ettiğim için çok tatlı olmasını tercih etmiyorum)
210 g yumurta (büyüklüğüne göre 3 veya 4 adet)
1 paket vanilin

Tüm malzemelerin oda sıcaklığında olduğundan emin olup peynir, krema sicim gibi eklediğim agave şurubunu homojen oluncaya kadar düşük devirde çırptım.
Mısır nişastası ve vanilyayı ekledim,
Yumurtaları teker teker ekleyip karıştırdım.
Yağlı kağıdı kolay şekil alması için önce buruşturup, karışımı kalıba süzgeçten geçirerek döktüm. Hava kabarcıklarını söndürmek için kalıbı hafifçe tezgaha vurdum.
200 derece sadece alt üst ısı ile fırında 30-35 dk pişirdim. 1 saat kadar ılımaya bıraktım ve buzdolabında 1 gece beklettim.

Servis ederken üstüne çilek reçeli sürüp, çileklerle süsledim.

Afiyet olsun.

  • ‼️18cm kek kalıbı kullanmalısın
Yorum Yap

Yorum Yap