1. Ana Sayfa
  2. Biyografi
  3. Kim bu Steve Jobs ?

Kim bu Steve Jobs ?

Kim Bu Steve Jobs ?

366x218-steve-jobs-kimdir-1519649351565
  • 24 Şubat 1955 tarihinde, Kaliforniya’da dünyaya gelen Steve Jobs, 5 Ekim 2011 tarihinde hayatını kaybetti. Tam adı Steven Paul Jobs olan başarılı girişimci Apple Computer Inc.’ın kurucu ortağıdır. Ölümünden çok kısa bir süre öncesine kadar da Apple Inc.’ın CEO’luğunu üstlenmiştir. 2009 yılı verilerine göre 5.4 milyar dolar değerindeki serveti ile Amerika’nın en zengin 43. insanıdır. 2007’de ise Fortune Dergisi tarafından “En Güçlü İşadamı” unvanı verildi.
  • İş adamı, girişimci ve mucit gibi sıfatlara da sahip olan Steve Jobs evlatlık verildiği bir aile tarafından büyütülmüştür. Gerçek ebeveynleri Amerikalı Joanne Carole Schieble ve Suriyeli Abdulfattah John Jandali’dir. Ancak anne ve babası evlilik dışı dünyaya getirdikleri çocuklarını Paul ve Clara Jobs çiftine evlatlık olarak vermiştir. Jobs, doğumundan birkaç hafta sonrasında verildiği bu aile ile birlikte Kaliforniya’da hayatını sürdürdürdü.

 

Steve Jobs’un İş Hayatı

İş hayatına Atari Inc.’da oyun tasarımcısı olarak başlayan Steve Jobs, 1976 yılında, evinin garajında Steve Wozniak ile birlikte Apple Co.’yu kurdu. Bu girişimiyle birlikte Steve Jobs’un adının tüm dünyada anılmasını sağlayan ve ölümüne kadar devam eden Apple serüveni de başlamış oldu…..

  • Steve Jobs’un ayrıca yer vereceğimiz Apple’ı zirveye taşıyan başarı hikayesinde şirket ile anlaşamadığı, ayrıldığı ve geri döndüğü zamanlar oldu. Jobs, Apple’dan ayrıldıktan çok kısa bir süre sonra NeXT Computer adında yeni bir bilgisayar şirketi kurdu. Çok güçlü kişisel bilgisayarlar üreten NeXT aynı zamanda fiyatlarının yüksekliği ve işlevselliği ile de biliniyordu. Bu özelliklerine rağmen NeXT firmasının kullanım alanı üniversiteler ve laboratuvarların ötesine geçemedi. Firma, 1993 yılında donanım üretmeyi bırakıp sadece yazılım üreten bir bilgisayar şirketine dönüştü. Jobs’un, NeXT’i daha üst noktalara taşınmasını sağlayan adımı ise 1996 yılında gerçekleşti. NeXT şirketini 429 milyon dolar karşılığında Apple’a satmiştir.
  • Steve Jobs, 1986 yılında ise LucasFilm’in sahip olduğu The Graphics Group adındaki firmayı satın aldı. Sahibi George Lucas’tan 10 milyon dolar ödeyerek satın aldığı firmanın adını değişip Pixar yaptı. Pixar kurulduğu ilk yıllarda özel efektler üreten bir yazılım şirketiydi. Jobs, Edwin Catmull ile Kaliforniya’da ortaklaşa kurduğu şirketten istediği başarıyı alamadı. Bunun üzerine şirketin faaliyet amacı değişip, bilgisayar destekli animasyonlar üreten bir hale geldi.
  • Pixar şirketi ilk olarak 1995 yılında Oyuncak Hikayesi (Toy Story) adındaki animasyon filmi ile başarıyı yakaladı. Şirketin bunun yanında çeşitli ödüller alan ve Oscar’a aday gösterilen birçok başarılı projesi daha oldu. Bunlardan bazıları ise şöyle; 1998 yılında Bir Böceğin Yaşamı (A Bug’s Life), 1999 yılında Oyuncak Hikayesi 2 (Toy Story 2), 2003 yılında Kayıp Balık Nemo (Finding Nemo), Sevimli Canavarlar (Monsters, Inc.), İnanılmaz Aile (The Incredibles), Cars ve Ratatouille gibi filmlerdir. Bunlar içerisinden Kayıp Balık Nemo ve İnanılmaz Aile Akademi ödüllerinde en iyi animasyon film dalında ödül aldı.
  • Pixar Animasyon Stüdyoları 2006’da Walt Disney şirketi tarafından satın alındı. Steve Jobs bu ana kadar şirketin CEO’su ve en büyük hissedarı konumundaydı.
  • Klavye, adaptör, bilgisayar ara yüzü gibi birçok teknolojik ürünün tasarımında ve gelişmesinde katkısı olan Jobs 10’larca adet patentli ürünün de mucididir. Hayat öyküsü, özellikle Apple’ı zirveye taşıyan atılımlarıyla adını duyuran Steve Jobs’un sevenlerini üzüntüye boğan haberi 2004’te geldi. Kemoterapi ve radyoterapi gibi tedavi yöntemlerinin yapılamadığı, nadir görülen bir pankreas kanseri teşhisi konulmuştu. 7 yıl mücadele ettiği hastalığa, 5 Ekim 2011 tarihinde yenik düştü. Jobs’un yokluğunda şirketin yönetimini sağlayan Tim Cook üzüntüsünü, “Apple, vizyon sahibi bir kişiyi ve bir yaratıcı dehayı; dünya inanılmaz bir insanı kaybetti” sözleriyle ifade etti.

Pankreas Kanser hastalığından STEVE JOBS hayata veda etmiştir..

 

 

 

 

Yorum Yap

Yorum Yap