1. Ana Sayfa
  2. Biyografi
  3. Kısaca ”Vincent Van Gogh” kimdir?
k_zg_n_m_

Kısaca ”Vincent Van Gogh” kimdir?

Vincent Willem van Gogh, Hollandalı art izlenimci ressam. Batı dünyası sanat tarihinin en tanınmış ve en etkili şahsiyetlerinden biridir.

vvv

 

Vincent Van Gogh(30 Mart 1853 – 29 Temmuz 1890)

Vincent Van Gogh'un Psikiyatrik Hastalığı – Mona Psikoloji
Hollanda’lı Post Empresyonist ressam…27 yaşında resim yapmaya başladı, 37 yaşında öldü…(intihar etti)
Bu 10 yıllık süreçte, 860 yağlı boya tablonun da olduğu 2.100 kadar resim ve çizim çalışması üretti.
Bu resimlerin çoğunluğu ve en bilinenlerini hayatının son iki yılında yaptı.
Bu kadar resim yapmasına rağmen sadece bir tane resim satabildi. (Kırmızı Üzüm Bağı).

 

Van Gogh “Gerçeklik” diye adlandırdığı kalıplaşmış resimleri her zaman eleştirmiştir, ona göre bir resmin hissettirdiği duygular çok daha önemliydi, çünkü o hayallerini boyuyordu!

Yalnızlığı karamsar ya da monokrom renklerle dillendirmedi hiç, göz alıcı sarıların, mavilerin, kırmızıların tüm o kontrastlıkların arasından sıyrılıp dokunur insana onun yalnızlığını biraz olsun özümsemek…Ki onun yalnızlığı kabullenilmiş bir yalnızlık değildir; ölesiye nefret ettiği, kurtulmaya çalıştığı, debelendiği ancak her çabasında biraz daha gömüldüğü bir çukurdur.

Van Gogh'u "Van Gogh" Yapan Nedir? | KreatifBiri

Rahip olmak istemiş, kilise tarafından dışlanmış, otuzundan sonra ressam olmak istemiş, sanat çevreleri tarafından dışlanmış, aşık olmak istemiş, geçimini fahişelikle sağlayan kadın tarafından dışlanmış, iyice yalnızlaşmış, yalnızlaştırılmıştır.

Portrelerinde ve oto portrelerinde, birden fazla insan içeren hiçbir resminde yüzler yoktur, kimliksiz, tanımlanamayan flu figürler serpiştirilmiştir resimlerine.
Picasso gibi, Dali gibi, Gauguin gibi ve aklınıza gelebilecek diğer tüm büyük ressamların yaptığı gibi uçlarda dolaşma isteği, sınırları zorlama arzusu da olmadı.

Resim sanatında tekniğin ve salt konu anlatımının dışına çıkabilen nadir ressamlardandır, kendisinden sonraki sanat anlayışını tümden değiştirdi, ancak başlattığı devrimi kendisi göremedi.

 

Yorum Yap

Yorum Yap