1. Ana Sayfa
  2. Güzellik & Bakım
  3. KIŞIN EL BAKIMI NASIL YAPILMALIDIR?

KIŞIN EL BAKIMI NASIL YAPILMALIDIR?

d8198f8cf20f66f0b00b60eca59c0928

Kışın ellerimizin derisi soğuk havanın ve rüzgarın olumsuz etkilerine maruz kalmaktadır.

Tüm bu etkenler el derimizi kurutur, kızarıklık oluşur ve kısa sürede kabuk vermeye başlar, üzerinde çatlaklar ve lekeler oluşur.

Eller her zaman ön plandadır. Dolayısıyla el derisinin kötü durumda olması hiç bir kadına (ve ayrıca da erkeğe) yakışmamaktadır.

Kış aylarında el derisini iyi durumda tutmak için aşağıdaki tavsiyelerimizi uygulayabilirsiniz:

  1. Öncelikle ellerinizi ne soğuk, ne de sıcak su ile yıkamayın, ılık su ile yıkayın ve duru sabunlardan kullanın. Ellerinizi mutlaka iyi kurulayın ve her yıkamadan sonra cilde herhangi nemlendirici krem sürün.
  2. Dışarı çıktıktan önce ellerinize besleyici krem sürün.
  3. Dışarıya kesinlikle eldivensiz çıkmayın.
  4. Her akşam yatmadan önce ellerinize zeytinyağı sürün, biraz bekleyin ve sonra pamuk eldiven takın. Sabah ellerin derisi sağlıklı ve parlak görünecek. Zeytinyağı cilt için çok iyidir. Cildin daha sağlıklı ve genç görünmesinde oldukça etkilidir.
  5. Eğer el derinizde küçük çatlaklar varsa, çay ağacı yağından kullanın (yatmadan önce cildinize sürün). Bu yağ antiseptik etkiler içermektedir.
  6. Haftada birkaç kez elleriniz için besleyici maskeler uygulayın.

Tavsiye el maskesi: 1 tane orta ölçüde patates pişirin, ezin, 2 çorba kaşığı ılık süt ve 1 çorba kaşığı zeytinyağı ekleyin ve karıştırın. Daha sonra ellerinizi hazırladığınız püreye batırın (çok sıcak olmamalı) ve soğuyana kadar bu şekilde bekletin. Sonra ellerinizi ılık su ile yıkayın.

Yorum Yap

Yorum Yap