1. Ana Sayfa
  2. Liste
  3. Kız Kulesi Hakkında Söylenen Efsanevi Hikayeler

Kız Kulesi Hakkında Söylenen Efsanevi Hikayeler

Kiz-Kulesi

 

Kız Kulesi, Milattan önce 5.yüzyılda Yunanlılar tarafından istanbul – Üsküdar Salacak sahilinde bir noktaya kurulmuştur. Kız kulesi, Roma İmparatorluğu’ndan geriye kalan tek mimari eser olma özelliğini taşımaktadır. Kız Kulesi’nin oldukça büyük bir geçmişi vardır. Bu geçmiş Milattan önceki yıllara dayanmaktadır. Kayıtlara göre MÖ 410 yılında kuleden söz edilmeye başlanmıştır. Kule İstanbul Roma hakimiyetine geçtiği donemde roma imparatoru tarafından güçlendirilerek etrafı taşlarla kaplanarak tam bir kule haline getirilmiştir. Osmanlı Tarihi döneminde kule tekrardan yenilenmiştir.

[lwptoc]

 

YILANLA GELEN KÖTÜ SON

Söylentilere göre Bizans krallarından bir tanesinin bir kız çocuğu dünyaya gelmiştir. Bu kız çocuğunun hakkında bir kehanet ortaya atılmaya başlamıştır. Kız 18 yaşlarında bir yılanın sokması sonucunda hayatını kaybedecekmiş. Bunun üzerine kral da denizin ortasında bulunan adada görünen kuleyi yenileyerek prensesin ikamet edeceği bir alan olarak yaptırmıştır. Fakat bu çabaların bir anlamı olmamış ve kız 18 yaşına geldiğinde bir subayın getirmiş olduğu çiçeğin içerisine saklanan yılan kızı sokmuştur ve kız ölmüştür. Bu sebepten dolayı kuleye Kız Kulesi adı verildiği de söylentilerde yer almaktadır.

 

KARA MURAT KIZ KULESİ’NDE

 

Kız Kulesi hakkında söylemlerin fazla olduğunu internet üzerindeki araştırmalarınızda da görebilirsiniz. Bir efsaneye göre ise Kara Murat o dönemlerdeki bir kralın kızına aşık olur. Ne kadar uğraşsa da çabalasa da kral kızını Kara Murat’a vermemekte ısrarcıdır. Bunun sonucunda kral görüşmelerini engelleyemez ve kızını kız kulesi olarak bilinen kuleye hapseder. Ama efsanelere göre ve izlediğimiz filmlerden de gördüğünüz üzere Kara Murat’ı kimse tutamaz. Kara Murat kuleyi basar savaşır ve kralın kızını oradan alarak aşkına kavuşur sonuç mutlu son.

YUNAN PATRON’UNUN ACISI

 

Bahsedilen bir efsaneye göre Antik Yunan Dönemlerinde yani İstanbul’un Atinalıların elinde olduğu dönemlerde bir kral ya da prens buraya yerleşir. Bir süre hayatını burada geçirdikten sonra bu kral ya da prensin eşi İstanbul’da vefat eder. Bu yüzden kral oldukça fazla üzülmüştür ve eşinin adının sürekli anılacağı bir plan kurmuştur. Bu plan da şimdi adı Kız Kulesi olarak bilinen yapıya unutulmayacak bir anıt yaptırma kararı almıştır. Bu kararı uygulayıp herkesin görebileceği ihtişamlı bir anıt yaptırmıştır. Böylelikle karısını hiç unutmamıştır.

LEANDROS’UN SONSUZ AŞKI

 

Hero, Yunan Mitolojisinde yer alan aşk ve güzellik tanrıçası olarak bilinen Afrodit’in rahibelerinden birisidir. Hero, Kız Kulesi’nde görevini yapmaktaydı. Eski zamanlarda Rahibe kişiler hiçbir şekilde aşk yaşayamaz ve kati kuralları bulunmaktadır. Hiçbir erkek ile de ilişkisi yoktur
Geçmiş zamanlardan bir gün yıllardır içinde durduğu kuleden bir tören sebebiyle karşı tarafa geçer, orada bulunan Leandros isminde bir rahip ile karşı karşıya gelir. İlk görüşte aşk bu esnada ortaya çıkar. Ne hikmettir ki, Leandros da aynı duygulara kapılır o an. Buluşmaları için ve birbirlerini görmeleri için Leandros geceleri yüzerek karşı tarafa geçer, bu şekilde belli bir müddet aşklarını yaşamaktadırlar. Hero’nun sevgilisi için yaktığı fenerin sönmesi ile tüm ihtişam gider, karanlıkta yolunu kaybetmiştir Leandros. Karanlık bir gecede boğularak can verir. Rahibe Hero, bu ölümün sonrasında fazla yaşayamaz ve boğazın sularına kendisini bırakarak hayatına son verir. Romalılar burayı Leandros Kulesi olarak isimlendirmişlerdir.

Bu efsaneye dayanarak Romalılar burayı, Leandros Kulesi olarak adlandırmışlar.

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Blogseyir.com sizlere özgün ve bilgi dolu bir platform alanı oluşturmak için 2020 yılında yayın hayatına başlamıştır. Merak ettikleriniz, bildikleriniz veya bilmediğiniz, ilginizi çekebileceğini düşündüğümüz makaleleri sizlerle paylaşmaktan mutluluk duyuyoruz. Sizler de ekibimizin bir parçası olmak istiyorsanız iletişim bölümünden bizlere ulaşabilir veya [email protected] adresine mail gönderebilirsiniz.

Yorum Yap