1. Ana Sayfa
  2. Sağlık
  3. Korkular için uyku terapisi
Trendlerdeki Yazı

Korkular için uyku terapisi

Şekerleme ve doğru koku kötü anıları zayıflatmaya yardımcı olabilir Bilim adamları bir korkuyu azaltmak için koku ve uyku kullanırlar.

ls_Sleeping-girl_860

Uyku sadece vücudun pillerini şarj etmekle kalmaz. Ayrıca beyine ağrılı anıları yenme şansı verebilir. Yeni bir çalışma, dozer yaparken insanların korkularını azaltabileceğini buluyor. İşin püf noktası: o korkulara bağlı bir koku taşıyan bir odada o gözün kapalı olması.

“Bu olağanüstü bir bulgu,” dedi Edward Pace-Schott Science News’e. Boston’daki Harvard Tıp Okulu’ndaki bir uyku nörobilimcisi, yeni çalışmaya dahil değildi. Sinirbilimciler beyin ve sinir sistemini incelerler.

Daha sonra, bilim adamları her bir işe laboratuarda uykuya daldı. İnsanlar uykunun en derin aşamasındayken, araştırmacılar korkutucu bir koku yaydılar. Uyanma üzerine, bu gönüllüler bir zamanlar korkutucu yüz ve kokuyla karşılaştıklarında daha az korku gösterdi.

Yalnız uyumak korkuyu silmedi. Uyku sırasında verilen koku önemliydi. Bilim adamları, gönüllüleri farklı bir yüz / koku kombinasyonundan korkmaları için eğittikleri için biliyorlar. Ancak araştırmacılar bu kokuyu uyurken gönüllülere vermedi. Ve sonra, o yüzü eskisi kadar korkutucu buldular.

Beyin taramaları, uyku-koku eğitiminin beynin anılar ve duygular ile ilgili kısımlarını değiştirdiğini gösterdi. Kuzeybatı bilim adamları ve arkadaşları bu bulguların tümünü 22 Eylül Nature Neuroscience’da yayınladılar .

Hauner Science News’e verdiği demeçte, yeni uyku kokusu tedavisi maruz kalma terapisi olarak bilinen bir şeye benziyor Maruz kalma terapisinde, bir kişi sürekli bir korku ile karşı karşıya kalır. (Örümcek korkusu olan bir kişi örümceklerle etkileşime girebilir, sonunda onlara dokunmayı bile öğrenebilir. Bu terapi yeni, güvenli anılar korkulu olanların yerini alana kadar devam eder.)

Bu nedenle, yeni bulgular uyku-koku terapisinin fobi gibi bozukluklar için tedavinin başarısını artırabileceğini düşündürmektedir. Fobiler aşırı veya irrasyonel korkulardır. (Örneğin Arachnophobia, örümceklerin korkusudur.) Yeni uyku tedavisi, travma sonrası stres bozukluğu olan kişilerde derin oturmuş korkuları da azaltabilir. Bu duruma sahip insanlar, bir yaralanma veya şoktan sonra ciddi zihinsel veya duygusal strese maruz kalırlar.

Yorum Yap

Yorum Yap