1. Ana Sayfa
  2. Köşe Yazıları
  3. Mahremdir

Mahremdir

images-4
2

Ayıpları örtmekte gece gibi olmaktır bize düşen. Ancak ayıplara sebep olmama konusunda avını izleyen yırtıcı bir kuş kadar da özverili ve dikkatli olmalı insan.

Ayıp yaşandıktan sonra üzerini örtsen de onun varlığı bir ömür peşini bırakmaz. Kabul olup olmadığı bilinmez tevbeleri sıralar durursun bir ömür. En iyisi mi hiç ayıp etmemek ya da ayıba sebep olmamaktır.

Bir arkadaşım henüz evlenmeden nişanlısıyla arasında mahrem hiç bir sınırın kalmadığından ağlayarak bahsetti ve “evlendim ama hala kendimden utanıyor ve bu günahın ağırlığıyla omuzlarım çöküyor. Kendi tevbemden ümitsizim, başka birinin affım için dua etmesi gerekiyor. Bu yüzden sana anlatmak istedim” dedi. Dini hassasiyetleri olan ve namazında biri bahsettiğim…

Mahkemelerde bilirkişilik yapan, cep telefonu, bilgisayar vesaire inceleyen bir arkadaşım, çeşitli sebeplerle incelediği whatsapp, facebook görüşmelerinde lise çağındaki gençlerin arkadaşlarıyla olan yazışmalardan, birbirlerine gönderdikleri fotoğraflardan ve videolardan bahsedince içime çöken karamsarlığı ve utancı anlatamam…

Erkeğin ya da bayanın dindar olması, tek başlarına kalınca ikincinin ya da üçüncünün şeytan olduğu gerçeğini değiştirmiyor.

Ateşle barutu yanyana koyunca nasıl yanıyor ve yakıyorsa, nişanlanan gençler yalnız başlarına kalınca bir ömür peşlerinden sürükleyecekleri günahları omuzlarına yükleyebiliyorlar. Odalarında internetin insafına bırakılan evlatların hali belki daha da acı.

İffetin ne olduğunu anlamaya ve evlatlarımıza anlatmaya çok ihtiyacımız var. Diğer herşeyden daha çok belki de…

“Ben oğluma güvenirim”
“Ben kızıma güvenirim”
“Ben damadıma güvenirim”
“Ben gelinime güvenirim”

Elbette bilinçlidirler, tertemizdirler, dindardırlar, elbette güvenirsiniz, ama unuttuğumuz birşey var ve Allah onu bize sıksık hatırlatıyor; “Şeytan sizin apaçık düşmanınızdır” diyor.

Apaçık düşman olan biriyle oğlunu, kızını kim başbaşa bırakır, kim ona güvenir ki?

İhmalkarlıkla, umursamazlıkla ve iyi niyetle de olsa sebep olduğumuz ayıplarla mahşerde mahcup olmamak zina suçlamasıyla muhatap olmamak için yapılması gerekenlerin peşine düşmek zorundayız.

Bu hususta yazılacak çok şey var. Ama daha da uzatıp okunamaz hale getirmek istemiyorum. Ama kendi hayatınızda detaylarını siz çoğaltın, boşlukları siz doldurun lütfen.

Hem bize hem evlatlarımıza yazık olmasın!

Halil İbrahim

Yorum Yap

Yorum Yap