1. Ana Sayfa
  2. Covid-19
  3. Maskeler COVID-19’a karşı ne kadar yardımcı olur?
Trendlerdeki Yazı

Maskeler COVID-19’a karşı ne kadar yardımcı olur?

Satın alınandan ev yapımı kaplamalara kadar hepsi yardımcı olmalı - bazıları diğerlerinden çok daha fazla Avrupa'daki bir aile, COVID-19 salgını sırasında köpeklerini yürürken maske takıyor. Maskeler virüslerin yayılmasını sınırlandırmaya yardımcı olur, ancak bez ve cerrahi maskeler (buradakiler gibi) yine de sosyal mesafeye olan ihtiyacı ortadan kaldırmaz.

1030_masks_COVID_19-1028x579

Yeni kanıtlar, yeni koronavirüsün havada yayılabileceğini gösteriyor. İnsanların enfekte olduklarını gösteren semptomları olmasa da bulaşıcı gibi görünüyor. Bu iki endişe verici bulgu, ABD Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezlerine geçen ay  herkesin burun ve ağızlarında halka maske takmasını önerdi .

Havadaki virüslere karşı en iyi koruma N95 maskeleri olarak bilinir. Hastane çalışanları bazen hasta olabilecek insanların etrafında kullanıyorlar. Doktorların ve hemşirelerin ameliyatta giydiği maskelerden farklıdırlar. N95 maskelerinin yetersiz tedarikiyle, tıp topluluğu halktan hastane ekipleri ve ilk müdahale ekipleri için kullanımlarını ayırmasını istiyor.Tıbbi malzeme maskeleri kısa sürede temin edildiğinde, CDC bunların sağlık çalışanlarına ayrılmasını önerdi. Halktan evde satın alabilecekleri veya yapabilecekleri bez maskeleri aramaları tavsiye edildi.

Ancak insanlar kumaş maskeleri satın alabilir veya yapabilirler. Hasta bir kişi bunlardan birini giyerse, maske mikroplu tükürük veya burun mukus damlacıklarının çoğunu yakalayabilir. Bu, virüsün başkalarının dokunabileceği yüzeylere girmesini engelleyebilir. Ancak bu maskeler insanları maske takandan korumak için tasarlanmıştır, tersi şekilde değil.

Ve hiçbir maske el yıkama ve sosyal uzaklığın yerini tutmaz.

Bez maskeleri ne kadar iyi çalışır?

Maskeler olmadan, yeni koronavirüs ile hasta olan insanlar muhtemelen mikropları öksürmeden veya hapşırmadan da yayabilirler. Sadece nefes almak havaya bazı virüsler gönderebilir, veri gösterisi. Ancak kumaş maskeleri bunlardan bazılarını yakalayabilir.

Hong Kong Üniversitesi’nde bir ekip tarafından yönetilen uluslararası bir araştırma grubu viral enfeksiyonlardan muzdarip 246 kişiyi inceledi. Bazılarının (soğuk algınlığına neden olan) koronavirüsleri vardı. Diğerlerinde rinovirüsler (aynı zamanda soğuk algınlığına neden olan) veya grip virüsleri vardı. Bazılarına en az iki farklı virüs türü bulaştı.

Nancy HL Leung ve ekibi bulgularını  3 Nisan’da  Nature Medicine’de paylaştılar . Bu bulgular önemlidir, ancak bez maskelerinin ne kadar iyi çalışacağını söyleyemeyebilir. Nedeni: Cerrahi maskeler dokunmamış bir malzemeden yapılır. Pamuk ve kumaş maskelerde kullanılan diğer kumaşlardan farklıdır.Araştırmacılar rastgele insanların yarısını cerrahi maske takmaya görevlendirdiler. Daha sonra ekip, her bir kişinin nefes verdiği nefeslerde bulunan virüsleri ölçtü. Koronavirüs enfeksiyonu olan kişilerin yüzde 30 ila 40’ı maske takmazlarsa virüsler verdi. Ancak cerrahi maske ile solunan nefeslerde virüs tespit edilmedi. Bu maskeler grip olan insanlar için biraz daha az koruyucu görünüyordu. Ve maskeler, rinovirüs enfeksiyonu olan insanlar tarafından ne kadar virüsün verildiği konusunda hiçbir fark yaratmadı.

Bir bez maskesi küçük parçacıkları filtrelemelidir, ancak yine de nefes alması kolaydır. Elektrikli süpürge torbaları gibi bazı malzemeler iyi filtrelenir, ancak nefes almayı zorlaştırır,  2013’te yapılan bir çalışma . Pamuklu tişörtler çok daha nefes alabilir bir kumaştır. Ve bu çalışmada, cerrahi maskelerin yanı sıra mikropları kabaca yarıya kadar filtrelediler. Bu maskeleri giymenin bir başka avantajı: Kullanıcılara burunlarına veya ağızlarına (şu anda kaplanmış olan) dokunmamaları gerektiğini hatırlattılar. Kendi maskelerini dikmekle ilgilenen insanlar için Johns Hopkins Üniversitesi çevrimiçi talimatlara sahiptir .

Bez maskeleri yüze tam olarak oturmaz. Yanlarda boşluklar olacak. Birçok insan da onları düzgün giymez (ağızlarını kaplarken burunlarını açık bırakmak gibi). Bu nedenle  JAMA Network  , 4 Mart’ta halka açık bir  şekilde COVID-19 gibi bir salgın sırasında maskelerin nasıl giyilmesi gerektiğini gösteren bir web sayfası yayınladı  .

Bazı virüsler için, en az bir virüs yeterli olabilir. Ancak bir bez maskesi virüs partiküllerinin sadece yüzde 10’unu filtrelese bile, “bir salgında belki de yapmaya değer” diyor Donald Milton. College Park’taki Maryland Üniversitesi Halk Sağlığı Okulu’nda bulaşıcı hastalıklar konusunda uzmandır.Cerrahi maskeler üzerinde yapılan çalışmalar, ağzın hemen önünde uçan büyük parçacıkları bloke edebildiklerini göstermiştir. Ancak virüsle bağlanmış küçük damlacıklar ve diğer havadaki partiküller hala cerrahi maskelerin yanlarından ve tepelerinden ateş edebilir. Bez maskelerde, bazı virüsler hem yanlardan hem de üstünden düz olarak vurabilir. Tüm maske çalışmalarının bir başka sınırı: Hiç kimse, bir enfeksiyonu başlatmak için kaç koronavirüs parçacığına ihtiyaç olduğunu göstermedi.

Herhangi bir tür maske, havaya girmeden önce virüs yüklü damlacıkların yakalanmasına yardımcı olabilir. Ayrıca ekshale edilen damlacıklar bulutunun, yön değiştiren akış ve kesme türbülansının ileri kuvvetini de azaltacaktır. Bu, parçacıkların ne kadar uzağa gidebileceğini sınırlamalıdır. Ancak Cambridge’deki Massachusetts Teknoloji Enstitüsü’nden Lydia Bourouiba, bir maske “sosyal mesafenin yerini almaz” diyor. “İnsanların kendilerine aşırı güven duymaları yüksek dereceli bir koruma değildir.”

Yorum Yap

Yorum Yap