1. Ana Sayfa
  2. Covid-19
  3. MEB Pandemi Açısından LGS (Liseye Geçiş Sınavı) İle İlgili Yeni Tedbirler Aldı

MEB Pandemi Açısından LGS (Liseye Geçiş Sınavı) İle İlgili Yeni Tedbirler Aldı

l

Milli Eğitim Bakanlığı,yaptığı yazılı bir açıklama ile 20 Haziran’da düzenlenecek LGS(Liseye Geçiş Sınavı) ile ilgili yeni tedbirleri açıkladı. Alınan tedbirler arasında salon görevlilerinin cerrahi eldiven kullanması ve kitapçıkların öğrencilere yeniden verilmesi hakkında önemli detaylar da yer alıyor.

 

ilk olarak Çin’in Vuhan Eyaleti’nde Aralık ayının sonlarında solunum yolu belirtileri (ateş, öksürük, nefes darlığı) gelişen bir grup hastada yapılan araştırmalar sonucunda 13 Ocak 2020’de tanımlanan bir virüs olan koronavirüs pandemisi, Türkiye’deki yaşamı da olumsuz yönde etkiledi. Özellikle de ülkemizdeki öğrenciler, bu eğitim-öğretim yılının neredeyse yarısını okullarından uzakta geçirdiler.

 

LGS ne zaman yapılacak? LGS sınav giriş belgesi, sınav yeri ...

 

Ayrıca milyonlarca öğrenciyi yakından ilgilendiren LGS, TYT ve AYT gibi sınavlar da salgın nedeniyle ertelendi. Yapılan son açıklamalara göre ise LGS sınavı, 20 Haziran’da gerçekleştirilecek.


Konuyla ilgili açıklamalar, Milli Eğitim Bakanlığı tarafından yazılı olarak ve Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk tarafından Twitter üzerinden yapıldı. Yapılan açıklamalarda alınan tedbirlerden bir tanesinin sınav sırasında görevlilerin cerrahi eldiven kullanmaları olduğu belirtilirken ikinci tedbirin ise sınav kitapçıklarının öğrencilere yeniden dağıtılması şeklinde olduğu belirtildi.

MEB, 2020 LGS için alınan önlemlere ilişkin animasyon filmi hazırladı

 

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk Şoyle Açıkladı:


Son dakika: Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk duyurdu: Erişime ...

“Sınav yapılacak tüm okul binalarının temizlik ve dezenfeksiyonunu yapıyoruz. Daha önce duyurduğumuz gibi sınav günü okul girişlerinde öğrencilerimizin ellerini dezenfekte edecek ve ücretsiz maske dağıtacağız. Şimdi sınav süreci ile ilgili iki önlemi daha hayata geçirme kararı aldık. Buna göre sınavdan sonra sosyal mesafeyi ortadan kaldıracak bir kargaşaya meydan vermemek için soru kitapçıklarını sınav sonrasında dağıtmayacağız. Velilerimiz isterse 22 Haziran Pazartesi gününden itibaren çocuklarının soru kitapçıklarını okullardan alabilirler. Ayrıca, sınav evraklarına sınav görevlilerinin elle temasını önlemek için soru kitapçıkları ve cevap anahtarları cerrahi eldiven kullanılarak dağıtılacak ve toplanacak. Arkadaşlarımız süreci tekrar tekrar gözden geçiriyorlar. İhtiyaç duyulan başka bir önlem olursa hemen kararını alıp kamuoyu ile paylaşacağız. Tüm ailelerimiz ve çocuklarımız müsterih olsunlar. Bakanlığımızın tüm birimleri süreci yakinen takip ediyorlar.”

 


İstediği liseye girme hayali olan milyonlarca öğrenciyi etkileyen bu sınav, bu yıl ne yazık ki koronavirüs salgını gölgesinde gerçekleştirilecek. Hal böyle olunca da Milli Eğitim Bakanlığı, salgınla ilgili tedbirler kapsamında LGS sınavını belirli tedbirler alarak gerçekleştirecek. Şimdiyse bakanlık, 19 gün sonra gerçekleştirilecek bu sınav için alınan yeni tedbirleri açıkladı.

 

Sınav esnasında salon görevlileri, test kitapçıklarını ELDİVEN ile dağıtacak


Milli Eğitim Bakanlığı’nın yazılı açıklamasında 20 Haziran’da düzenlenecek LGS sınavı ile ilgili alınan yeni tedbirlerden ilkinin salon görevlileri ile ilgili olduğuna değiniliyor. Buna göre salon görevlileri, salondaki öğrencilere kitapçıklarını dağıtırken cerrahi eldiven kullanacaklar. Böylelikle olası bir koronavirüs yayılımının önüne geçilmiş olacak.

 

 

 

 

Yorum Yap

Yorum Yap