1. Ana Sayfa
  2. Köşe Yazıları
  3. Miraç Kandiliniz Kutlu Olsun!

Miraç Kandiliniz Kutlu Olsun!

mirac-kandili

Mirac Kandili Nedir? Mirac Kandili hakkında geniş bilgiler

Miraç, kelime anlamı ile göğe çıkmak ve yükselmek anlamına gelir. Recep ayının ise 27. gecesine denk gelir. Hz.Muhammed(s.a.v) hicretinden 18 ay öncesinde İsra ve Miraç hadiseleri vukû bulmuştur. Miraç olayı, Peygamber efendimizin Mescid-i Harâm’dan Mescid-i Aksâ’ya, oradan da Allah’ın huzuruna yükselmesine denir. Peygamber efendimizin bu gecede pek çok farklı manevi hallere, farklı boyutlara ve ikramlardan nasiplenme gibi halleri olmuştur. Anlatılamayan bu durumlar hal, rûhânî ahvâl ve diğer haller olarak bilinmektedir.
Miraç gecesinin en faziletli olduğu gece olduğu kabul edilmektedir.

Allah’u teala şöyle buyuruyor İsra 1. ayetinde

“Kulunu (Muhammed -aleyhissalâtü vesselâm-’ı) bir gece, Mescid-i Harâm’dan kendisine bâzı âyetlerimizi göstermek için, etrâfını mübârek kıldığımız Mescid-i Aksâ’ya götüren Allâh, her türlü noksan sıfatlardan münezzehtir. Şüphesiz O, her şeyi hakkıyla bilen, hakkıyla görendir.” (el-İsrâ, 1)

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Blogseyir.com sizlere özgün ve bilgi dolu bir platform alanı oluşturmak için 2020 yılında yayın hayatına başlamıştır. Merak ettikleriniz, bildikleriniz veya bilmediğiniz, ilginizi çekebileceğini düşündüğümüz makaleleri sizlerle paylaşmaktan mutluluk duyuyoruz. Sizler de ekibimizin bir parçası olmak istiyorsanız iletişim bölümünden bizlere ulaşabilir veya [email protected] adresine mail gönderebilirsiniz.

Yorum Yap