1. Ana Sayfa
  2. Genel
  3. Nasıl pilot olunur, pilot maaşları ne kadardır?

Nasıl pilot olunur, pilot maaşları ne kadardır?

Pilotluk elbette herkesin sahip olmak istediği bir meslek grubudur. Tabi pilot olmak öyle sandığınız kadar kolay değildir. Peki pilot olmak için ne yapmalısınız?

Başlıksız20_20200424004842

Öncelikle pilot olmaya karar vermeden önce iyice düşünmelisiniz. Çünkü pilotluk hem zor hem de pahalı bir meslektir. Pilot olduktan sonra ise bazı sorumluluklarınız olur.

Sorumluluklar

Bir pilotun ilk sorumluluğu uçurduğu uçaktaki yolculardır. Evet yolcular. Bu yolcular pilota güvenerek o uçağa binmişlerdir. Bu yüzden onların can güvenliği tamamen pilottan sorulur. Diğer sorumlulukları ise bünyesinde bulunduğu şirkete ait olan uçağı güvenli bir şekilde kaldırıp indirmektir.

Nasıl pilot olunur?

Pilot olmanız için bazı eğitimlerden geçmeniz gerekir. Pilotaj eğitimi alabilir veya özel eğitim veren firmalar ile anlaşabilirsiniz. Bu eğitimler genelde 18 ile 24 ay arasında değişen eğitim sürelerine sahiptirler. Bu eğitimleri tamamladıktan sonra ise bazı lisanslar almaya hak kazanırsız. Almanız gereken ilk lisans PPL (Private Pilot Licence – Hususi Pilot Lisansı) lisansıdır. Bu lisansı aldıktan sonra faklı uçak tiplerine ait farklı testlere girebilirsiniz. Bu testlerin süreleri uçak tipine göre belirlenir. Örneğin tek motor uçak tipi için 165 saat yer dersi 40 saat uçuş dersi almalısınız. Alabileceğiniz en son seviye lisans ise ATPL lisansıdır. Bu lisansı aldıktan sonra 1500 saat uçuş yaparsanız yardımcı pilot, 5000 saat uçuş yaparsanız kaptan pilot olursunuz. Bu eğitim ve testler genel olarak 80 bin euro ile 150 bin euro arasında değişmektedir. Ayrıca pilot olmak için en az bir üniversiteden lisans mezunu olmanız gerekir. Genç olmak da size diğer pilot adayları arasında daha fazla şans yaratacaktır. Pilotların birtakım fiziki özelliklere de sahip olması gerekir. Boyunuz en az 1.65 en çok 1.90 olmalıdır. Kilonuz ise boyunuzun santimetre değerinin son iki rakamından en çok 7 fazla ve 15 eksik olabilir. Aksi halde pilot olamazsınız. Fakat THY son yıllarda oluşan pilot ihtiyacı nedeniyle boy sınırlarını esneterek erkeklerde 1.65 kadınlarda 1.60 olan alt sınırı 1.57’ye çekmiştir.

Pilot maaşları ne kadardır?

Gelelim maaşa, pilotlar en çok maaş alan meslekler listesinde üst sıralardadır. Yeni başlayan bir pilot 45 ile 60 bin tl arası bir aylık maaş alır. Tecrübeli, kaliteli ve kalifiye bir pilotun maaşı ise 200 bin tl ye kadar çıkabilmektedir.

Avantajlar

•Pilotların en büyük avantajlarından biri yeni yerler görmek, seyahat etmek ve yeni kişiler ile tanışmaktır. Bu da farklı ülkeler görerek kültürünüzü geliştirmenizi sağlar.

•Pilotluğun sahip olduğu yüksek maaş ile hiçbir zaman maddi bir sorun ile karşı karşıya kalmazsınız.

•Uçağınızı indirdiğiniz ülkelerde bünyesinde bulunduğunuz şirketin kartını kullanarak ücretsiz konaklama ve yemek hizmetlerinden yararlanabilirsiniz.

•Ayrıca pilotların toplum gözünde büyük bir yeri vardır. Pilotlar üst segment meslek olarak görülür. Çoğu insan pilotlara özenir ve onların karizmatik olduklarını düşünür. Bu yüzden pilotluk mesleği sizin açınızdan büyük bir övünç kaynağı olabilir.

Dezavantajlar

•Pilotlar düzensiz çalışmaktadırlar. Bazı meslekler gibi sabah 8 akşam 5 çalışmazlar. Telefonunuz gece ansızın uçak uçurmanızı isteyen biri tarafından çalabilir.

•Yoğun çalışma saatleri yüzünden sevdiklerinizden uzak kalabilirsiniz.

•Pilotluk süresince bazı terslere girersiniz eğer bu testleri geçemezseniz meslekten men edilme ihtimaliniz vardır. Ayrıca yüksek fitlerde uçacağınız için alkol ve uyuşturucu gibi kötü alışkanlıklardan kesinlikle uzak durmanız gerekir. Uçuş öncesinde kontroller yapılır ve bu kontrollerden alkol kullandığınız sonucuna ulaşılırsa meslekten sonsuza dek uzaklaştırılırsınız. Bu yüzden pilotluk mesleğini seçmeden önce iyi bir araştırma ve karar vermelisiniz. Aksi halde kötü sonuçlar ile karşılaşabilirsiniz.

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Merhaba ben Yasin YILDIZ, 20 Nisan 2020 tarihinde blogseyir.com bünyesinde içerik üretmeye başladım. blogseyir.com için ürettiğim özgün ve seo uyumlu içeriler sayesinde kendimi her geçen gün geliştirmeye çalışıyorum. Siz değerli kullanıcılar için ben ve blogseyir.com yönetimi elinden geleni yapıyor, her geçen gün özgün, kaliteli ve güncel içerikler ile karşınıza çıkıyoruz...

Yorum Yap