1. Ana Sayfa
  2. Bilim Makaleleri
  3. Nesnelerin İnterneti Nedir, Ne İşe Yarar

Nesnelerin İnterneti Nedir, Ne İşe Yarar

nesneler

İnternet of things yani nesnelerin interneti kavramı akıllı cihazların birbirleriyle iletişime geçerek haberleşmesidir. Bu teknolojinin boyutu küçük ev aletlerinden akıllı şehirlere kadar uzanmaktadır. Burada oluşan datalara big data yani büyük veri denilmektedir.

[lwptoc title=”İçerik Rehberi” colorScheme=”light” borderColor=”#ffffff”]

Nesnelerin İnterneti IOT Nedir?

Çeşitli haberleşme protokolleri sayesinde birbirleriyle haberleşen ve birbirlerine bağlanarak bilgi paylaşan, akıllı bir ağ oluşturmuş cihazlar sistemine Nesnelerin interneti denir.

Nesnelerin İnterneti Nasıl Bulundu?

1991 senesinde Cambridge üniversitesinden yaklaşık 15 akademisyen kahve makinesini görüntüleyebilmek için kameralı bir sistem kurdu. Kahve makinesinin görüntüsünü dakikada 3 kez bilgisayar ekranına yansıtan bu sistem 2001 yılına kadar kullanıldı. Hem gerçek hem de çevrimiçi bir konsept olduğu için “nesnelerin İnterneti” kavramının tarihteki ilk örneği oldu.

Günümüzde Nesnelerin İnterneti

2019’da yapılan araştırmalara göre yaklaşık 10-11 milyar cihazın birbirine bağlı olduğu tahmin edilmektedir. 2020 yılında ise 50 milyar cihaz seviyesine çıkması öngörülmektedir.

Aynı araştırmaya göre; 2003 senesinde tüm dünya genelinde kişi başına düşen birbirine bağlı cihaz sayısı 0,08 iken bu rakamın 2020 yılında 6,48’e çıkacağı tahmin edilmektedir.

Bir diğer istatistik ise 2020 yılında 20 adet tipik ev cihazının üreteceği bilgi trafiğinin 2008 yılında üretilen tüm internet trafiğinden daha fazla olacağıdır.

Bu istatistiksel bilgiler her ne kadar teknolojik anlamda olumlu gibi görünse de insanlığın geleceği açısından çok ürkütücü!

Hangi Cihazlar Birbirine Bağlanabilir?

Nesnelerin İnterneti demek sadece nesnelerin birbirine bağlanması demek değildir. RFID (radyo frekansı ile tanımlama teknolojisi) ve benzeri tanımlayıcıların ve algılayıcıların bazı cihazlar ile bilgi üretmesi de bu kavrama dahildir.

Nesneler, algılayıcılar ve elektronik devreler ile donatıldığında insanlarla iletişime geçerek durum bilgilerini güncelleyebilecek yetenekler kazanırlar. İnternetin ve mobil ağların gelişimiyle birlikte bu nesnelerin insanlarla iletişim kurmaları daha da kolaylaştı. İnsanlar da onları her yerden, her zaman gözlemleme ve kontrol altına alma şansını yakaladı.

Nesnelerin İnterneti İnsanlar İçin Ne İfade Ediyor?

Bu sistemin insanlar için faydası kadar zararı da var. Biribirine bağlı cihazlar sayesinde hayatımızın neredeyse her anını kayıt altına sunmamız, ortaya çıkacak veri miktarını da inanılmaz bir şekilde yükseltecektir. Üstelik bu büyük verilerin çözümlenip işlenmesi de çok karışık bir iş haline gelecektir. Ortaya çıkan bu bilgilerin gizlilik ve güvenliğinin sağlanması da ayrı bir tartışma konusudur.

Nesnelerin İnterneti İleride Ne İşe Yarayacak?

*Sağlık sektörü gelişecek
*Trafik kazaları azalacak
*Yenilebilir enerji büyüyecek
*Tarım akıllanacak, çevre kirliliği önlenecek
*Alışveriş tarzı değişecek

Nesnelerin İnterneti Nelere Faydalıdır?

*Ofis, mağaza ve fabrika gibi bir çok işletmede kullanıldığında iş akışı takip edilerek zamandan ve paradan tasarruf sağlanır.
*Müşteri odaklı satış stratejileri geliştirilebilir.
*Hastaların sağlık süreçleri kolayca takip edilebilir.
*En ideal kararların alınması ile sağlanan verimlilik, şirketlerin cirolarını artırır.

Nesnelerin İnterneti Konusunda Örnek Vermek Gerekirse..

*Buzdolabınız dolapta zeytinizin bittiğini fark edecek, ortalama aylık tüketim miktarınızı baz alarak markete sizin adınıza sipariş verecek ve yaptığı işlemi mail atarak size bildirecek.
*Sabah uyandığınızda televizyonda favori kanalınız açılacak, kahvaltınız için su ısınacak.
*Çiçekleriniz onları en son ne zaman suladığınızı söyleyecek ve bulundukları ortamın kendileri için uygun olup olmadığını size bildirecek.

Bu saydıklarımız gerçekleşmesi çok zor şeyler değil mi? Bundan 150 yıl önce uçak, televizyon, bilgisayar ve cep telefonu da insan aklına mantıklı gelmeyen şeylerdi ama yapıldı. Bunlar neden yapılmasın?

Son olarak..
Önümüzdeki yıllarda etkileşimin ve internetin hemen her nesneye gireceği ve farklı ürünlerin ortak bir amaca hizmet edeceği bir döneme gireceğiz. Psikolojik ve Fizyolojik anlamda insanların bu değişime nasıl bir tepki vereceğini de hep birlikte göreceğiz.

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Blogseyir.com sizlere özgün ve bilgi dolu bir platform alanı oluşturmak için 2020 yılında yayın hayatına başlamıştır. Merak ettikleriniz, bildikleriniz veya bilmediğiniz, ilginizi çekebileceğini düşündüğümüz makaleleri sizlerle paylaşmaktan mutluluk duyuyoruz. Sizler de ekibimizin bir parçası olmak istiyorsanız iletişim bölümünden bizlere ulaşabilir veya [email protected] adresine mail gönderebilirsiniz.

Yorum Yap