1. Ana Sayfa
  2. Diziler & Filmler
  3. Netflix Şovu Ölmek İçin 13 Sebep Neden intihar ile bağlantılı?
Trendlerdeki Yazı

Netflix Şovu Ölmek İçin 13 Sebep Neden intihar ile bağlantılı?

Kime sorduğunuza, nasıl ölçtüklerine ve hatta insanların hangi mevsimi izlediğine bağlıdır. Ölmek İçin 13 Sebep Neden Hannah Baker'ın intiharı (solda) hakkında bir gösteri. Bilim adamları ve tıp uzmanları, programı izleyen kişilerin intihar için daha yüksek risk altında olabileceğinden endişe ediyorlardı.

860_13_reasons_why

Netflix serisi Ölmek İçin 13 Sebepleri 31 Mart 2017’de neden çıkış yaptığında, doktorlar ve genç ruh sağlığı üzerinde çalışan insanlar hemen endişelenmeye başladı. Gösteri gençlerin intiharına odaklanıyor. Ayrıca cinsel taciz, saldırı ve okul çekimleri gibi diğer yoğun konuları da kapsar. Uzmanlar, gösteriyi izlemenin izleyicilerin intihar riskini artırabileceğinden endişe ediyorlardı. Şovun intiharlar üzerindeki etkilerini inceleyen iki çalışmanın sonuçları açıklandı. Her iki çalışma da gençlik intiharlarının arttığını veya azaldığını gösteremez. Bilim adamları, medyanın hala zor konuları özenle ele alması gerektiğini söylüyor.

Ölmek İçin 13 Sebep Neden Jay Asher tarafından aynı adı taşıyan bir kitaba dayanmaktadır. Bir genç kızın intiharına odaklanır. İlk sezon, grafik detaylarıyla gösterilen intiharına yol açar. Gösteri hemen popülerdi ve ilk sezon 2017’de Netflix’te en çok izlenen üçüncü şov oldu. İkinci sezon 18 Mayıs 2018’de yayınlandı.

Lisa Horowitz ve diğer bilim adamları gösteriyi duydukları anda endişelenmeye başladılar. Horowitz, çocuk ve gençlerin düşüncelerini ve davranışlarını inceleyen bir çocuk psikoloğudur. Bethesda, MD’deki Ulusal Akıl Sağlığı Enstitüsü’nde çalışıyor. “Gösteri için fragmanı gördüğümde… tam anlamıyla mide bulandırıcıydım” diyor.

Horowitz intihar bulaşmasından endişe ediyordu . Araştırmalar, insanların ailelerinde, toplumlarında veya medyasında intihara maruz kaldıktan sonra intihar davranışı gösterme olasılığının daha yüksek olabileceğini göstermiştir. Horowitz ve meslektaşları bu nedenle gençlerin intihar oranlarını artırabileceklerinden  endişe duyuyorlardı .

Öğrenciler için Bilim Haberlerinden En Son Haberler İçin Kaydolun
Gelen kutunuza teslim edilen her yaştaki zihinleri sorgulamak için haftalık güncellemeler

Gösterinin yayınlanmasının ardından araştırmacılar, Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezleri (CDC) tarafından toplanan verileri incelediler. Bu devlet kurumu insanların nasıl ve ne zaman öldüğünü izler. Horowitz ekibi, 2013 ile 2017 sonu arasında kaç kişinin intihar nedeniyle öldüğüne baktı. Bu verileri üç yaş grubuna ayırdılar: 10 ila 17, 18 ila 29 ve 30 ila 64. Sonra bilim adamları, gösterisi yayınlandığı zaman yayınlandı.

Genel olarak, intiharlar zamanla arttı. Ancak 18 yaşın üzerindeki insanlar için, gösteriden sonra bilim adamlarının tahmin edebileceğinden daha fazla intihar yoktu. Buna karşılık, Nisan 2017’de 10-17 yaşları arasındaki intihar oranında yüzde 29’luk bir artış oldu. Bu, gösterinin başlamasından sonraki aydı. Gösteri fragmanının internette yayıldığı Mart 2017’de gençler arasında daha fazla intihar vardı.

Genel olarak, araştırmacılar 10-17 yaşları arasında beklenenden 195 intihar daha meydana geldiğini tahmin etti. Gösteri bir genç kızın intiharına odaklansa da, en büyük artış genç erkeklerde meydana geldi. Horowitz ve meslektaşları sonuçlarını 28 Nisan Amerikan Çocuk ve Ergen Psikiyatrisi Akademisi’nde yayınladılar .

Açıklayıcı: Korelasyon, nedensellik, tesadüf ve daha fazlası
Bulgular, “Genel olarak, buradaki diğer araştırmalarla tutarlı,” dedi. Washington DC’deki George Washington Üniversitesi’nde bir psikiyatr. Ancak, araştırmanın gösterinin bu ekstra ölümlere neden olduğunu kanıtlamadığını da ekliyor. Çünkü intihar artışı ile TV şovu arasında sadece bir ilişki vardı . Ortiz, “İntihar eden bu insanların şovu gördüklerini ya da maruz kaldıklarını kanıtlayamayız” diye açıklıyor Ortiz. “İntiharlar nadiren tek bir şeyden kaynaklanıyor. Çok fazla faktör var. ”

Akıl sağlığı profesyonelleri Netflix’i 2017’de şovu çıkardığı için eleştirdikten sonra, şovun kadrosundan bir mesaj her sezonun başına eklendi. Her bölüm, izleyicileri rahatsız edici olabilecek içerik konusunda uyaran notlara da sahiptir. Bu not, zor nedenleri ele aldığını ve insanları ihtiyaç duyduklarında yardım almaya teşvik ettiğini vurgulamaktadır . Ayrıca yardımcı olacak kaynaklara sahip bir web sitesi sunar.

Aynı gösteri, farklı bulgu
Dan Romer, Philadelphia’daki Pennsylvania Üniversitesi’nde psikologdur. Horowitz gibi, Ölmek İçin 13 Sebep Nedeniyle de çok endişeliydi . Bununla birlikte, ölüm kayıtlarına bakmak yerine, o ve meslektaşları şovu izleyen insanlara nasıl hissettiklerini sormaya karar verdiler.

18-29 yaşları arasında 729 kişiyi araştırdılar. Her biri gösterinin ikinci sezonunu izlemeden önce ve sonra anketleri doldurdu. İkinci sezon – birincisi gibi – oldukça acımasız. “Her şeyi izleyemedim,” diyor Romer. “Sadece korkunç. Her şey her zaman yanlış gidiyor. ” Ama en azından ikinci sezon, birincisinden çok daha umutlu bir yerde bitiyor.

Romer, ikinci sezonun bazılarını izlemiş olanların hepsini olmasa da intihar riski altında olduğunu keşfetti. Bunu daha sık düşündüler ve gelecek hakkında daha az umutluydular. Ancak insanlar – özellikle öğrenciler – ikinci sezonu sonuna kadar izlediyse, intihar riski daha düşüktü. Aslında, şovu hiç görmemiş insanlardan daha az intihar düşünceleri vardı. Romer ve meslektaşları bulgularını Sosyal Bilimler ve Tıp dergisinde 25 Nisan’da yayınladılar .

Mass, Harvard Tıp Fakültesi’nden Kimberly Esasen “esasen zıt etkiyi buldu” çalışması, psikiyatrik sosyal hizmet alanında bir araştırma bilimcisi olduğunu söylüyor. Ancak bu ikinci çalışma da sadece bir korelasyon buldu. Şovu izlemenin bir duyguya veya başka bir şeye yol açtığı kanıtlanmıyor. Gençler ve genç yetişkinlerin yaşamlarında intihar düşüncelerine katkıda bulunabilecek birçok stres vardır.

Korelasyon her zaman bulaşma değildir
3 Mayıs tarihli bir açıklamada, bir Netflix sözcüsü ağın her iki çalışmanın da farkında olduğunu ve birbirleriyle çelişiyor gibi görülebileceğini söyledi. Ayrıca intiharın “kritik öneme sahip bir konu olduğunu ve bu hassas konuyu sorumlu bir şekilde ele almamızı sağlamak için çok çalıştığımızı” da kabul etti.

 

Görüntüleyenlerin Netflix’te Ölmek İçin 13 Sebep  görüntülemeden önce gördükleri uyarı notu budur.

Her iki çalışma da intihar riskini neden arttırdı – veya azalttı? “Bunu kanıtlayamadık,” diyor Horowitz. Yine de, “Bence bunun bir uyandırma çağrısı olması gerekiyor” diyor. Bu uyandırma çağrısı medyanın intiharı nasıl tasvir ettiklerini ve gençleri ve genç yetişkinleri nasıl etkileyebileceğini düşünmesi içindir. “İntihar oranını düşürmeye çalışıyoruz” diyor. “Onu artıran bir şeye ihtiyacımız yok.”

Bu, medyanın – Netflix ( Ölmek İçin 13 Sebep Neden Üçüncü bir sezon olacak ), şov hakkında yazan kişilerin veya genel olarak intihar hakkında yazan gazetecilerin – intiharı nasıl tartıştıklarına dikkat etmeleri gerektiği anlamına gelir.

Ancak bu, kimsenin konuyu gündeme getirmemesi gerektiği anlamına gelmez. Bu sadece insanların dikkatle yapması gerektiği anlamına gelir. “Biriyle intihar hakkında konuşursanız, düşünceyi başlarına koyduğunuza dair bir efsane var” diyor Horowitz. “Bu bir efsane. Bu doğru değil.” Risk altında olabilecek birine yardım etmenin en iyi yolunun onlarla bunun hakkında konuşmak olduğunu açıklıyor.

Yorum Yap

Yorum Yap