1. Ana Sayfa
  2. Kitap Analizleri
  3. Okunduğunda pişman olunmayacak bir bir eser ‘Bir İdam Mahkumunun Son Günü, Victor Hugo’
k_zg_n_m_

Okunduğunda pişman olunmayacak bir bir eser ‘Bir İdam Mahkumunun Son Günü, Victor Hugo’

Victor Hugo'nun en sevilen eserlerinden biri olan Bir İdam Mahkumunun Son Günü okunmasını şiddetle tavsiye ediyorum.

vv

“Kafam kesildikten sonra bir başkasının kafasının kesilmesi umurumda mı? Gerçekten bu çılgınlıkları düşünebildim mi? Beni yatırmalarından sonra giyotin sehpasını ortadan kaldırmak! Size bunun ne yararı olacağını soruyorum.”

Sabırla okuduğum uzun bir önsözden sonra konuya anca gelebildim . O dönemdeki adalet sistemini, siyasî olaylar hakkında bir çok bilgi verdiği için konuya daha hakim olmanız açısından okumanızı tavsiye ederim. 🏷Adından da anlaşılacağı gibi bir idam mahkûmu ile ilgili bir kitap. Idam mahkûmu olan bir gencin ölüme giderken neler hissedeceği, duyguları, düşünceleri başarılı şekilde anlatılmış. Karar gününden, giyotin sehpasına çıktığı ana kadar geçen zamanda, inişler-çıkışlar, beklentiler, çok farklı şekilde kaleme alınan duygu değişimleri.. Kısa olmasına rağmen güzel ve etkileyici bir kitaptı. Okuduğum ilk klasik eser 🙂 ben çok beğendim.
Öleceğinizi bilseniz ne yapar nasıl davranırdınız?

Kitaptan Alıntılar
“Nasıl? Güneş, ilkbahar, çiçekle dolu tarlalar, sabah uyanan kuşlar, bulutlar, ağaçlar, özgürlük, hayat, bunlar artık benim değil mi?
“İntikam almak bireyseldir, cezalandırmak Tanrı’nın işidir.”
“Neredeyse hiç acı çektirmeden bedeni öldürmekle övünüyorlar. Hey! İşte bundan söz ediliyor! Manevi acının yanında fiziksel acının ne önemi var?”

“Söz konusu olan durum buysa, ömür boyu hapis yeterlidir. Neden öldürmekte ısrar ediyorsunuz? Hapisten kaçabilir diye mi bahane ileri sürüyorsunuz? Siz de tedbirlerinizi alın.Eğer demir parmaklıkların sağlamlığına inanmıyorsanız, neden o zaman hayvanat bahçesi kurmaya cesaret ediyorsunuz?”

 Sanki kendim idam edilecekmişim gibi bir ruh hali yaşattı bana kitap. Çok başarılıydı kesinlikle. 

Hugo kalemine ilk aşık olduğum yazarlardan bir tanesi . Çok  derin duygu yüklüydü.  İiddetle tavsiye ediyorum .

Yorum Yap

Yorum Yap