1. Ana Sayfa
 2. Sağlık
 3. Pandemi Nedir?
Trendlerdeki Yazı

Pandemi Nedir?

Pandemi Nedir?

WhatsApp-Image-2020-04-25-at-02.08.48
 • Etimolojik açıdan pandemi ”pan” ve ”demos” kelimelerinin birleşimidir.

Pan Antik Yunan’da ”tüm” demektir ve Demos ”insanlar” anlamına gelir .

Tüm insanlara etki eden hastalıklara işaret edilmektedir. Nüfusun önceden

maruz kalmadığı bir hastalığın ortaya çıkması,hastalık nedenini durumunun tehlikeli

soruna neden olması ,insanlar arasında hastalığın devamlı yayılması Dünya Sağlık Örgütü

tarafından pandemi koşuları olarak kabul edilmektedir.

PEKİ KANSER PANDEMİ MİDİR?

Bir hastalığın çok sayıda ölüme neden olması tek başına pandemi olduğunu göstermez.Kanser de çok sayıda ölüme

neden olan hastalıklardan biridir fakat bulaşıcı olmadığı için pandemi değildir bunun dışında HIV/AIDS,Covid-19

devam eden pandemiler’dir.

Enfeksiyonların Bulaşma Yolları

 • 1.Hava yolu ile Mikroorganizmaları içeren partikül yada toz parçacıkları havada uzun süre asılı kalır ve hava akımları ile geniş alanlara yayılırlar. Solunarak duyarlı konak tarafından alınırlarsa hava yolu ile bulaş meydana gelir. Örneğin: Tüberküloz (Verem)
 • 2.Temas yolu ile Doğrudan temas , dolaylı yoldan temas ve damlacık saçılması ( Öksürme, hapşırma ,gülme ile ortama saçılan damlacıklar ) yollarından biri ile olur.
  • Doğrudan temas:Mikroorganizmaların insandan insana fiziksel dokunma ile bulaşmasıdır.Uçuk ve bit enfeksiyonu örnek verilebilir.
  • Dolaylı temas:Duyarlı kişi mikropla bulaşmış bir nesneye dokunursa meydana gelir. ( Kapı kolu , asansör düğmesi vb)
  • Damlacık saçılması:Hasta kişinin solunum salgıları ile temas sonucu oluşur. Hasta konuşma, gülme, hapşırma, öksürme ile ortama enfekte salgılar saçar. Bunlar havada 1 metre kadar yayılarak yakında ki kişinin ağız, burun, göz dokularında yerleşebilir. Boğmaca, grip, zatürre damlacık saçılması ile bulaş gösteren enfeksiyonlardır.
 • 3.Ara kaynak ile Duyarlı bir kişi tarafından alınıncaya kadar mikroorganizmaların yaşam döngüsünü sağlayan maddeler ara kaynaktır. Su, kan, serum,plazma ,çeşitli tedaviler , yiyecek maddeleri ve dışkı ara kaynak olabilir.Tifo, HepatitA, Kolera bu enfeksiyonlara örnek verilebilir. Yurt dışı seyahatlerinde açıkta satılan yiyecekleri almamak , kapalı kutularda satılan ve güvenli olduğundan emin olunacak sıvıları tüketmek sağlık açısından çok önemlidir.
 • 4.Vektör yolu ile Mikroorganizmayı canlı bir organizmaya aktaran pire , kene ya da sivrisinek gibi bir ara taşıyıcı ( vektör ) varsa vektör yolu ile bulaş meydana gelir. Daha çok tropikal bölgelerde görülür. Lyme hastalığı kenelerle , Sıtma sivrisineklerle insanlara bulaşan hastalıklardır.

 

 

Yorum Yap

Yorum Yap