1. Ana Sayfa
  2. Yemek & Tarifler
  3. Ramazan bayramında gereğinden fazla tüketim sağlığınızı etkiliyor
Trendlerdeki Yazı

Ramazan bayramında gereğinden fazla tüketim sağlığınızı etkiliyor


Ramazan ayında oruç tutulması nedeniyle beslenme düzeninde azalma ve öğün sayısında değişiklikler meydana geliyor. Peki Ramazan Bayramı’nda metabolizmanın eski düzene dönmesi için neler yapmak gerekiyor?


 

Uzmanlar, az ve sık sık yiyerek metabolizmanın eski düzenine dönmesinin sağlanabileceğini söyledi ve ramazan ayı boyunca kazanılan sağlığın, bayramda yapılacak yanlış beslenme davranışlarıyla kaybedilmemesi için porsiyon kontrolüyle sağlıklı ve dengeli beslenmenin sürdürülmesi gerektiğini bildiriyor.

Bayramda aşırı tüketim sağlıktan ediyor

Bayram alışverişi yaparken nelere dikkat edilmelidir


Uzmanlar bayram alışverişi yaparken rafine gıdalar, asitli içecekler ve basit şeker almaktan kaçınılması gerektiğini belirterek, “Bu bayramda yapılan geleneksel yemekler ve tatlılar hane halkı tarafından tüketileceğinden, küçük porsiyonlarda yapmaya dikkat edilmelidir. 

 

Bayramda sınırsız tüketim değil uyum süreci olmalı


Bayramda aşırı tüketim sağlıktan ediyor - Haberso

 

Dengeli beslenmenin yaşam boyu sürdürülmesi gereken bir alışkanlık olduğunu hepimiz biliyoruz. Fakat uzun saatler boyunca tutulan oruçla geçen ramazan ayının ardından, bayramda yemeklerde sofraların zenginliğine kapılıp çok fazla miktarda ve ağır yemekler yemek, ayrıca çok fazla miktarda tatlı tüketmek ramazan ayı boyunca kazanılan sağlığın birkaç günde kaybedilmesine sebep olabilir. Bu durum, hazımsızlık ve mide problemlerinden başlayarak, kan şekerinde ve tansiyonda dengesizliklere kadar gidebilen sağlık sorunlarını beraberinde getirebilmektedir. Söz konusu sorunları yaşamamak için bayramda tüketilenlere çok dikkat edilmesi gerekmektedir. 

 

Kahvaltıya ne yapabilirim? Pratik kahvaltı tarifleri - Yemek Tarifleri

 

Hafif bir kahvaltı gün içerisinde hazımsızlık, gaz gibi rahatsızlıkları yaşamanın önüne geçecektir. Tüm dünyanın mücadele ettiği ve halk sağlığı için ciddi tehdit oluşturan  korona virüs salgınının tedavisinde özel bir besin/gıda olmasa da bağışıklılık sistemi açısından sağlıklı ve dengeli beslenme, yeterli ve kaliteli uyku ile fiziksel aktivite önemlidir.

 

Meyve ve Sebze Takvimi - 365 Gün Sağlık Hareketi

 

Koronavirüs ile mücadele ettiğimiz şu günlerde bağışıklılık sistemini güçlendirmek için vitamin, mineral ve lif içeriği yüksek taze meyve ve sebze tüketimi artırılmalıdır. Vücudun savunma mekanizmasının doğru işleyebilmesi için yeterli protein (et, süt, yoğurt, yumurta vb.) almaya özen gösterilmelidir, sigara ve alkol kullanımından kaçınılmalıdır.

 

Yorum Yap

Yorum Yap