1. Ana Sayfa
  2. Sağlık
  3. Refleksoloji Nedir? Faydaları Nelerdir?
Trendlerdeki Yazı

Refleksoloji Nedir? Faydaları Nelerdir?

Bu yazımız içerisinde sizlere kısaca refleksoloji hakkında bilgilerden söz etmeye çalışacağız.

ana-gorsel-refleksoloji

Bu yazımız içerisinde sizlere kısaca refleksoloji hakkında bilgilerden söz etmeye çalışacağız. Refleksoloji nedir sorusunun yanıtı olan, refleksoloji hakkında bilgileri burada bulabileceksinirz. Akupunkturun bu kadar sık kullanıldığı günümüzde, refleksolojinin ne olduğunu bilmek sizin de hakkınız öyle değil mi? O halde hemen refleksoloji ile ilgili bilgilerimizi edinmeye başlayalım.

Refleksolojji Nedir?

Vücudumuzda belirli sinir noktaları bulunmaktadır. Bu noktalar belirli tekniklerle uyarılırsa, ortaya bir enerjinin çıktığına inanılır. Bu enerji, sinir noktalarının temsil ettiği organı uyarır. İşte bu durum, tamamlayıcı tıpta refleksoloji adı ile anılmaktadır.

Amerika’da, ve Rusya’da, felçli hastalar ile birlikte, engelli çocuklarda, özelikle de spastik, ve otistik engelli olanlarda, refleksoloji ile ilgili çalışmalar yapılmış, ve sonucunda başarı elde edilmiştir. Refleksoloji, sadece bedensel değil, psikolojik tedavilerde de kullanılmaktadır. Örneğin depresyonun, ve panik atağın tedavisinde, refleksolojiden, günümüz şartlarında yararlanılmaktadır.

Ellerimiz ve ayaklarımızda bulunan belirli noktalar, günümüzde kullanılan refleksoloji uygulamalarında yararlanılan bölgeler olarak belirtilmektedir. Sinir uçlarının uyarılması ile gerçekleştirilen kan dolaşımının hızlandırılması durumu, stresli kişilerde oldukça işe yaramaktadır. Çünkü stres dolayısı ile kan dolaşımı yavaşlamakta ve vücuttaki zararlı maddeler olan toksinlerin atılımı zorlaşmaktadır. İlte refleksoloji, bu durumun en büyük düşmanı olarak nitelendirilebilmektedir.

 

Refleksolojinin Faydaları Nelerdir?

Refleksolojinin faydaları arasında, bağışıklık sisteminin güçlenmesinden de söz edilmesi gerekmektedir. Bu sayede, soğuk algınlığı, grip gibi hastalıklar, hatta bağışıklık sistemine bağlı olarak gelişen kanser dahi önlenebilir nitelik taşımaktadır.

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Hem yazmayı , hem işlem yapmayı seven teknoloji düşkünü bir öğrenci. [email protected]

Yorum Yap