1. Ana Sayfa
  2. Gündem
  3. Sahurda Ne Yenmeli?
Trendlerdeki Yazı

Sahurda Ne Yenmeli?

tok-tutan-yiyecekler-2-7KK0

24 Nisan itibariyle artık ramazan ayına girmiş bulunuyoruz. Ramazan ayında oruç tutmak her Müslümanın üzerine düşen görevlerden birisidir. Ama elbette bu kadar saat aç ve susuz durmak kolay bir şey değil. Sahurda bizi gün içerisinde tok tutabilecek ve besin değerleri açısından yüksek şeyler yememiz lazım. Bunlar neymiş gelin beraber bakalım.

Yumurta: Yumurta tam bir protein kaynağıdır diyebiliriz. Ama bu kaynak içerdiği protein miktarından çok içerdiği proteinin kalitesinden geliyor diyebiliriz. En kaliteli protein kaynağı yumurtadır. Hem vücudun ihtiyaç duyduğu besinleri karşılıyor hem de uzun süre tok tutma konusunda 1 numaradır.

Süt ve Süt Ürünleri: Kalsiyum deposu olan süt ürünleri vücudunuzun su ihtiyacını gün içerisinde fazlasıyla karşılamaktadır. Böylece oruç tutarken daha az susuzluk yaşayabilirsiniz. Ayrıca içerdikleri vitamin ve mineraller çok fazladır. Her sahurda belli miktarlarda yemek faydalı olacaktır.

Sebze ve Meyve: Bunları kesinlikle sahurda tüketmenizi öneririm. Antioksidan kaynağı olan sebzeler hem gün içinde susamayı azaltır hem de vücudumuzun ihtiyaç duyduğu besinleri kolaylıkla karşılayabilir. Meyveler ise gün içinde daha zinde olmamızı sağlar.

Sahurda aşırı baharatlı, midenizi rahatsız edecek şeylerden uzak durmanızı öneririm. Ayrıca çok yağ içeren kızartma, hamur işlerinden de uzak durulmalıdır. Çok fazla tatlı yiyecekler yemeyiniz. Bu besinler sağlığa zararlı olmakla birlikte gün içinde susamanıza sebep olacaktır.

Yorum Yap

Yorum Yap