1. Ana Sayfa
  2. Köşe Yazıları
  3. Sesimi Duyan Var mı?

Sesimi Duyan Var mı?

Screenshot_2020-02-29-05-45-16-211_com.facebook.katana
4

 

Saddam Hüseyin, İtalyan silah üreticisi olan Beretta firmasıyla anlaşır ve 1951 model Beretta marka tabancanın kopyasını Tarık ismiyle Beretta firmasına yaptırır ve Irak’ta da üretir.

Tabancaya Tarık isminin verilmesinin sebebi ise İspanya fatihi Tarık Bin Ziyad’dır. Tarık Bin Ziyad, 711 yılında Cebelitarık Boğazı’ndan geçerek 7000 kişilik ordusuyla İspanya’yı fetheden komutandır. Bir rivayete göre, İspanya kıyılarına çıkınca askerler geri dönme ihtimalini akıllarından çıkarsınlar diye bütün gemileri yaktırır.

Cebelitarık boğazı da ismini Târık Bin Ziyad’dan alır. Cebel-i Târık’tır, yâni Tarık Dağı’dır aslında…

Beretta marka 1951 model tabanca piyasada daha çok para ettiği için, insanlar ellerindeki Tarık tabancaların üzerindeki arapça yazıları kazıyıp Beretta yazıyor ve öyle satıyorlar.

Bunu farkettiğimde, Tarık Bin Ziyad’ın anısına üretilmiş olsa da umursamadan biraz fazla para için o ismi siliveriyor, ondan vazgeçiyor oluşumuz bana çok acı gelmişti.

Daha çok kazanmak için imar planlarını delik deşik edip değiştirenler geldi sonra aklıma, dört kattan fazlasına izin verilmemesi gerekirken, daha çok rant sağlamak için 10-15 kata izin verenler geldi aklıma, biraz daha fazla kazanmak için demirden çimentodan çalan müteahhitler geldi aklıma, biraz daha fazla oy alabilmek için seçim zamanlarında kaçak katlara göz yumanlar geldi aklıma, bir kat fazla evim olsun, bir odam daha olsun diye yasak olmasına rağmen seçim zamanlarında fırsattan istifade kaçak inşaat yapan insanlar geldi aklıma…

Biraz daha fazla kazanç sağlayacaksak hangi insâni değer, hangi teknik sınır, hangi yasa, hangi ortak payda ya da hangi kutsalımız varsa üzerini kazıyıveriyoruz…

Sonra bebekler, anneler, babalar kalıyor enkazların altında. Enkazın altında kalan sadece maddi bedenlerimiz ve eşyalarımız değil. imanımız da, insanlığımız da enkazların altında kalıp can çekişiyor…

Diyeceksiniz ki, “konuyu bir tabancadan nereye getirdin?” Haklısınız. Ben şimdi ne yapsam, ne okusam, ne duysam aklıma “Zilzal” geliyor. Ve altında kaldığımız günahtan, yalandan enkazlara sesleniyorum:

“Sesimi duyan var mıı?”

Halil İbrahim

Yorum Yap

Yorum Yap