1. Ana Sayfa
  2. Diziler & Filmler
  3. Sevgi ve Korku Üzerine /Donnie Darko

Sevgi ve Korku Üzerine /Donnie Darko

GELİŞTİRİCİ VE EĞİTİCİ FİLM ÖNERİSİ

3-1

Her izlediğinizde farklı bir bakış açısıyla karşı karşıya kalacağınız bir film önerisi ile sizlerleyim..

 

Sevgi ve Korku Üzerine… /Donnie DarkoSinema tarihindeki önemli yapı taşlarından birisi olan Donnie Darko, özgün konusu ve kurgusuyla izlenmesi gereken filmlerin başında gelir. Patrick Swayze, Drew Barrymore gibi ünlü oyuncuların kısa roller aldığı filmde, Donnie Darko rolünde Jake Gyllenhaal oyunculuğu ile adını ilk defa duyuruyor. Donnie Darko ve etrafındaki kişilerin okul ve özel yaşamlarına odaklanan bu film, gerçekliğin sorgulandığı ve dışına çıkıldığı psikolojik bir baş yapıttır.
(Filmden, Sevgi ve korku üzerine düşündürücü bir sahne.)

Müzikleri, diyalogları, karakterleri, senaryosu, ilham aldığı filmler ve orijinalliği ile, bende her zaman çok farklı ve özel bir yere sahiptir Donnie Darko.

Donnie Darko Filminden Replikler – Diziger | Yabancı dizi ve ...

Filmi izlerken kendinizi Donnie’nin kafa karışıklığına çok yakın bir yerde hissediyorsunuz ve aynı sorular dolaşıyor etrafınızda. Filmi izlerken kafanızda oluşan soruların çoğu finalde cevaplanıyor, üstelik bunlar filme dair değil, kökleri Descartes’a kadar uzanan hayata dair sorular.
Evet seçim var diyorsunuz, evet seçimlerim hayatımı değiştirebilir.
Kendi adıma, filmi izledikten sonra aklıma kalan en büyük soru işaretiyse yine hayata dair oldu; seçmediklerim beni nereye götürebilirdi?

Zaman kendi üzerine katlansa, öyle bir bükülme durumunun pratikte hayata nasıl yansıyacağını anlatan çok hoş bir hayal gücünü görüyoruz filmde, zamanı a’dan b’ye giden düz bir çizgi şeklinde algıladığımız için, filmin basit dokusunu anlamak zorlaşıyor, zamanın her boyutta her yöne doğru genişlediğini düşünürsek, paralel evren mantığını daha kolay anlayabiliriz.


Donnie Darko (Karanlık Yolculuk) 2001
Yönetmen: Richard Kelly
Başroller: Jake Gyllenhaal, Jena Malone ve Drew Barrymore
Soundtrack: Mad World – Gary Jules

Yorum Yap

Yorum Yap