1. Ana Sayfa
  2. Covid-19
  3. Son Dakika Gelen Sevindirici Koronavirüs Haberi
k_zg_n_m_

Son Dakika Gelen Sevindirici Koronavirüs Haberi

Sağlık Bakanlığı Bilim Kurulu üyesi Prof. Dr. Mehmet Ceyhan, "Bizde vaka sayısı 900, bin civarında. Ben 10'lu rakamların altına 4-6 haftada ineceğimizi, maskeyi ve mesafeyi bırakmanın 4-6 aydan daha sonraki dönemde olacağını tahmin ediyorum" dedi.

qwe

Türkiye’de koronavirüs salgınında vaka sayılarındaki azalmayı değerlendiren Prof. Dr. Mehmet Ceyhan, Koronavirüs Vaka Sayısı bir ay içinde 10’lu rakamlara inebileceği potansiyelini açıkladı.

 Dünyaya kabus gibi çöken Koronavirüsün etkisi, atılan adımlar sayesinde ülkemizde giderek azalıyor. Bu gelişmelerin ışığında son dönemde normalleşme adımları da bir bir geliyor. Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Enfeksiyon Hastalıkları Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Mehmet Ceyhan yaptığı açıklamada, “Bizde birkaç gündür vaka sayısı 900 ila bin civarında. Bu bence son derece olumlu bir azalma şekli. Ben 10’lu rakamların altına 4-6 haftada ineceğimizi, maskeyi ve mesafeyi bırakmanın 4-6 aydan daha sonraki dönemde olacağını tahmin ediyorum” ifadelerini kullandı.


Prof. Dr. Mehmet Ceyhan: Süper bulaştırıcılar tespit edilmeli ...

Prof. Dr. Mehmet Ceyhan, Salgınlardaki vaka sayıları azalırken dimdik bir azalma döneminden sonra, dağın eteği gibi bir dirençle karşılaşılır ve azalma hızı biraz yavaşlar. Bu daha sağlıklı bir yavaşlamadır. Hızla sıfırlara inerse ‘biz bazı vakaları atlıyor olabiliriz’ anlamına gelir. Dolayısıyla bunun aşağı yukarı 4-6 hafta civarında olabileceğini tahmin ediyorum. Kaldırılamayacak hiçbir tedbir yok. Yeter ki siz gerekli önlemleri alın. Biz zaten bir süre maskeli ve mesafeli yaşayacağız. Bunun ne kadar süreceğini söylemek zor ama ben 4-6 aydan önce olabileceğini düşünmüyorum. Açıkçası vaka sayılarının yavaş inmesi her zaman daha güvenli ortamdır. Bu sizin vakaları yeteri kadar etkinlikle taradığınızı ve tespit ettiğinizi gösterir. Siz bir haftada, iki haftada 10’un altında sayılara inerseniz ‘bazı vakaları atlıyorsunuz’ anlamına gelir. Direnç zaten salgının doğasında olan bir şey” dedi.

 

Semptom göstermeyip virüs taşıyan insanları bulmanın, belirtisi olanları bulmak kadar kolay olmadığına dikkat çeken Ceyhan;

 

       “Bir dirençle karşılaşırsınız. Bunu Almanya da yaşıyor. Mesela 7-8 binlerden hızla             binin altına indiler; ama çok uzun süredir 600-700 gibi rakamlarda takılıp kaldılar. Bu doğaldır. Bizde de birkaç gündür vaka sayısı 900, bin civarında. Bu bence son derece olumlu azalma şekli. Ben 10’lu rakamların altına 4-6 haftada ineceğimizi, maskeyi ve mesafeyi bırakmanın 4-6 aydan daha sonraki dönemde olacağını tahmin ediyorum” diye açıklamış bulundu.

Son dakika Corona virüs haberi: Prof. Dr. Mehmet Ceyhan: Bir ay içinde 10'lu rakamlara inebiliriz


”Daha önceki tahminlere bakılırsa türkiye çoktan korona virüsten arınmıştı.”

 

Prof. Dr. Ceyhan, Singapur Teknoloji ve Tasarım Üniversitesi’nin Türkiye’de koronavirüsün 8 Eylül’de bitebileceği yönündeki açıklamalarını da değerlendirerek, “Daha önce de böyle bir şey yayımlandı. Bu aslında Singapur Üniversitesi’nin yayını değil. Singapur Üniversitesi’nden bir kişinin kendi bir modelleme yaparak ülkelere göre yaptığı bir tahmin. İlk yaptıkları tahminlerin neredeyse hiçbiri tutmadı. Onların tahminlerine bakarsanız Türkiye’de çoktan bitmişti. Hatta sadece bizde değil birçok ülkede çoktan bitmişti bu iş. Ama henüz biten hiçbir ülke olmadı. Ben bunu yapanın bizden daha iyi modelleme yaptığı düşüncesinde değilim. Akademik kariyerini de bilmiyorum. Belki kariyeri bizlerden çok daha düşük birinin yaptıklarının dikkate alınmasını bizler farklı hesaplar yaparken çok doğru bulmuyorum.

Ben de mesela oturup dünyayla ilgili tahminlerde bulunuyorum, modellemeler yapıyorum. Ama oradaki insanlar benden çok kendi bilim adamlarının yaptığı tahminleri dinliyor. Benim önerim bizlerin yaptığı modellemelerin dikkate alınması daha uygun olur diye düşünüyorum. Sağlık Bakanlığı’ndan arkadaşlar da yapıyor bunu bizler de yapıyoruz” ifadelerini kullandı.

 

Yorum Yap

Yorum Yap