1. Ana Sayfa
  2. Psikoloji
  3. Sosyal medya kendi başına gençleri mutsuz veya endişeli yapmaz
Trendlerdeki Yazı

Sosyal medya kendi başına gençleri mutsuz veya endişeli yapmaz

Siber zorbalık, gençlerin mutsuzluğu için "ekran zamanı" ndan daha fazla suçlanıyor

860_teen_social_media_risk

Arkadaşlıklar ve sosyal bağlantılar gençlerin yaşamlarının önemli parçalarıdır. Ancak meşgul gençler her zaman şahsen bağlanamazlar. Snapchat ve Instagram gibi sosyal medya uygulamaları iletişiminizi kolaylaştırır. Bununla birlikte, bazı araştırmalar sosyal medya kullanımının özellikle gençlerde ruh sağlığına zarar verebileceğini göstermiştir. Şimdi yapılan bir araştırma, bu sorunlara neden olanın yalnızca sosyal medyanın olmadığını buluyor.

Yeni veriler, zorbalık gibi diğer faktörlerin ruh halini azaltmak için sosyal medya kullanımı ile birleştiğini gösteriyor.

Birçok bilim adamı sosyal medyanın çocuk ve gençlerin sağlığı üzerindeki etkilerine baktı. Çalışmalarının çoğu kısa ve zaman içinde sadece bir anlık görüntü sundu. Russell Viner ve Dasha Nicholls, sosyal medyada takılmanın yanı sıra diğer davranışların da yıllarca refahı nasıl etkilediğini görmek istedi. Viner, İngiltere’deki University College London’da ergen sağlığı eğitimi alıyor. Nicholls, Imperial College London’da ergen ruh sağlığı eğitimi alıyor.

Ekip, 2013’te başlayan önceki bir çalışmadan veri kullandı. İngiltere Eğitim Bakanlığı tarafından yürütülen 13.000 İngiliz 13 ve 14 yaşındakiler vardı. Hepsi başlangıçta dokuzuncu sınıftaydı ve çeşitli soruları yanıtladı. Bunlar okulu sordu – gençlerin dersi kaçırıp kaçırmadıkları, işlerini tamamladıkları veya zorbalığa uğradığı gibi. Ayrıca gençlerin ne kadar uyku ve egzersiz yaptığını ve genel olarak ne kadar iyi hissettiklerini sordular. Bu, gençlerin fiziksel sağlıklarına ve zihinsel refahlarına yönelikti. Son olarak, gençlere sigara, içki veya uyuşturucu kullanımı gibi riskli davranışlara katılımları hakkında bilgi verildi. Yine 10. ve 11. inci sınıflar, gençler aynı soruları cevapladı.

Uyku ve egzersiz eksikliğinin mutluluğu azalttığı ve kaygıyı artırdığı bilinmektedir. Siber zorbalık da öyle. Orijinal çalışma, tüm bu davranışlar hakkında bilgi içermekteydi. Nicholls ve Viner bu verileri daha önceki çalışmadan çıkardılar.

Ekip, Snapchat veya Instagram gibi sosyal medya uygulamalarını ne sıklıkta kullandıklarına bağlı olarak gençleri üç gruba ayırdı. İlk grup bu uygulamaları günde üç kereden fazla kullandı. İkinci grup sosyal medya hesaplarını günde iki veya üç kez kontrol etti. Ve son grup günde en fazla bir kez sosyal medya kullandığını bildirdi. Araştırmacılar ayrıca kız ve erkek çocuklarına ayrı ayrı baktılar, çünkü faaliyetleri ve davranışları farklı olabilir.

Sadece sosyal medya değil

Gençler yaşlandıkça sosyal medyayı daha çok kullandılar. Dokuzuncu sınıf öğrencilerinin sadece yüzde 43’ü günde üç veya daha fazla kez sosyal medyayı kontrol etti. 11. sınıfın payı yüzde 68 arttı. Kızlar sosyal medyaya erkeklerden daha fazla giriş yapma eğilimindeydi. 11. sınıf kızlarının yüzde yetmiş beşi sosyal medyayı günde üç veya daha fazla kez kontrol etmiş, bu oran erkeklerin yüzde 62’sidir.

Erkekler ve kızlar 11. sınıfta önceki yıllara göre daha fazla kaygı ve mutsuzluk bildirdiler. Bu desen kızlarda en güçlüydü. Araştırmacılar sosyal medyanın suçlanıp suçlanmayacağını merak etti.

Diğer davranışlar gerçek suçlular olabileceğinden, araştırmacılar verilere daha yakından kazıldılar. Ve kızlar arasında, mutsuzluk ve kaygı en çok uyku eksikliği, egzersiz eksikliği ve siber zorbalık ile bağlantılıydı.

Nicholls, “Siber zorbalığa uğramayan, gece sekiz saatten fazla uyuyan ve biraz egzersiz yapan kızlar için sosyal medyayı kontrol etmenin zihinsel refah üzerinde hiçbir etkisi olmadı.”

Sosyal medyayı çok kullanan çocuklar da daha az mutlu ve daha endişeliydi. Ancak duygusal refahları ile uyku, egzersiz veya siber zorbalık deneyimleri arasında net bir bağlantı yoktu. Nicholls, “Erkekler genellikle çalışmada daha fazla egzersiz alıyordu,” diyor. Ayrıca sosyal medyayı kızlardan daha az kontrol ettiler. “Diğer şeyler, sık sık sosyal medya kullanımının erkekler için iyi mi kötü mü olduğunu fark edebilir” diye gözlemliyor.

Ekibinin bulguları Lancet Çocuk ve Ergen Sağlığı’nın 1 Ekim sayısında yer alıyor .

Yoon Hyung Choi “Ekran zamanının basit bir kavram olduğu görüşüne katılıyorum” diyor. New York, Ithaca’daki Cornell Üniversitesi’nde sosyal medya ve refah konusunda uzmandır. “Gençlerin teknolojiyi nasıl kullandıkları önemlidir” diye belirtiyor. Arkadaşlarınızla ve ailenizle konuşmak veya yaratıcı ifade için bir çıkış noktası olarak kullanmak iyi olabilir. Siber zorbalık mı alıyorsunuz veya zararlı içeriğe mi erişiyorsunuz? Çok değil. Choi, bu çalışma doğru yönde atılmış bir adımdı. Sosyal medyanın gençleri nasıl etkilediğini görmek için perdenin arkasına baktı .

Nicholls, en iyi hareket yolunun yeterli uyku almak olduğunu söylüyor. O ne kadar? Gecede en az sekiz saat . Ruh halini artıran yeterli egzersiz yapmak da önemlidir. Ve sosyal medya strese dönüştüyse, daha az kontrol edin diyor. Veya yalnızca olumlu bir etkisi olan insanlarla bağlantı kurun.

Yorum Yap

Yorum Yap