1. Ana Sayfa
  2. Deneme
  3. ŞÜKRAN VE MİNNET
k_zg_n_m_

ŞÜKRAN VE MİNNET

mn

Mindfulness Tutumları

-Şükran Ve Minnet

 

Geçenlerde şöyle birşey okudum;

 

”Sağlıklı olarak doğduysan şükretmek için yeterli sebebin vardır ve hayatın sana hiçbir borcu yoktur.”

 

Okuduğum zaman ay evet evet, sağlık en önemlisi diyorum, ama hayatın bana borcu olmadığı kısmına öyle hemen ikna olamıyorum.  Hepimizin hayatında bizim olmayan, belki bizden alınmış, ya da ona ulaşmak için yollarımızın kesildiği, çabalasak da erişemediğimiz şeyler var. Birileri bizim istediğimiz ve sahip olmadığımız şeylere sahip. Daha mutlu bir çocukluk, mutlu bir ilişki, terfi, ünvan, maddi olanaklar, sosyal çevre, daha şanslı genler. Hepimiz birşeylerin eksikliğini yaşıyor olabiliriz. Bazılarında bende olduğundan daha çok olması, hayat onlara kredi açmış da bana da borcunu ödememiş hissi verebiliyor.

Şükran ve Minnet | derKi.com
Ve bu his şükranın önündeki en büyük engel. Vaktimizin hatırı sayılır bir bölümünü sahip olamadıklarımıza dertlenmekle, kendimizi başkaları ile kıyaslamakla geçiriyoruz. Şükretmeyi genellikle bizden daha kötü durumda olanları gördüğümüz zaman hatırlıyoruz. “Aman halimize şükür edelim, neler neler var!” dememiz aslında şükür değil korkunun ifadesi. “Şu andakinden daha kötü olabilirim” korkusu.


Mindfulnessın şükranla ilgili iki mesajı var.

 

İlki şükran duygusunu sahip olduklarımız üzerinden değil, sadece “olmak” üzerinde yaşamak. Sadece hayatta olmak, bilince ve hissetme olağına sahip olmak, sırf güzellikleri değil olumsuz şeyleri de yaşayabilecek kapasiteye sahip olmak şükür için yeterli. Şükür için büyük şeylere değil, sadece anın içindeki yaşamla direkt temasın yeterli olması insanı evrenin içindeki olması gereken yere de koyuyor. Burası daha alçakgönüllü, dingin, şefkatli, paylaşımcı ve kabullenici bir yer.

 

İkincisi ise şükranı ara sıra hatırlanacak birşey olarak değil de günlük bir pratik haline getirmekten bahsediyor mindfulness. Hergün şükran duyduğumuz şeyleri hatırlamaya, farketmeye zaman ayırmak, dikkati buraya vermek. Dikkat neredeyse zihin oraya gidiyor çünkü.

 

/(alıntı)

Yorum Yap

Yorum Yap