1. Ana Sayfa
  2. Covid-19
  3. Tat ve koku kaybı COVID-19’un en iyi göstergeleri olabilir
Trendlerdeki Yazı

Tat ve koku kaybı COVID-19’un en iyi göstergeleri olabilir

Koronavirüsün bu renkli elektron mikrografisinde enfekte olmuş bir hücreden çıktığı görülür. Virüs, bazı sinir hücrelerinin kokuları algılama yeteneğini etkileyebilir. Yeni bir araştırma, bu müdahalenin tat ve koku kaybının enfeksiyon belirtisi olabileceğini gösteriyor.


Koku ve tat alma yeteneğini kaybetmek, birinin COVID-19’a sahip olduğu en açık işaretlerden bazıları olabilir. Bu yeni bir çalışma bulmak. COVID-19 akıllı telefon uygulamasındaki verilere dayanıyordu.

24 Mart ve 21 Nisan arasında, Birleşik Krallık’ta yaklaşık 2,5 milyon kişi bu uygulamayı kullandı. ABD’de 170.000 kişi daha yaptı. Her biri, kendilerini iyi hissettikleri veya semptomları olup olmadığı hakkında verilerle beslendi.

COVID-19 olan herkesin aynı semptomları yoktur. Claire Steves ve Tim Spector İngiltere’de King’s College, Londra’da çalışıyor. COVID-19’u kimin hangi semptom karışımının en iyi tahmin ettiğini bulmak için uygulamadan veri kullanan bir ekibe yönlendirdiler. Zaten koronavirüs teşhisi konan insanlar arasında tat ve koku kaybı, aşırı yorgunluk, öksürük ve iştah kaybı en öngörücü semptomları kanıtladı.Bu uygulama kullanıcılarının bazıları virüs için test edilmiş ve sonuçlarını bildirmiştir. Bu testler, SARS-CoV-2’nin genetik kanıtını aramak için PCR olarak bilinenleri kullanır. Budur COVID-19 yol açan virüs . Toplamda 6.400 İngiltere’de yaşayan ve 726 ABD’li katılımcı bu koronavirüs için pozitif test etmişti . Virüsün olduğu bilinen her üç kişiden yaklaşık ikisi tat ve küçüklük hissini kaybettiğini bildirdi. Negatif test eden her beş kişiden sadece biri duyularını azaltmıştı.

Bu verilere dayanarak, araştırmacılar test edilmemiş uygulama kullanıcılarının kaç tanesinin enfekte olduğunu tahmin ediyorlardı. 800.000’den fazla insan hasta olduklarını söyledi. Araştırmacılar şimdi tahminen 140.000 hastadan muhtemelen COVID-19’a sahipler.

Dünya Sağlık Örgütü, daha az yaygın bir COVID-19 semptomu olarak tat ve koku kaybını listeler  . Ancak King’s College ekibi, yeni bulgularının, bu duyusal kayıpların, insanları hastalık için taramak için kullanılan en iyi semptomlar listesine eklenmesini önerdiğini söylüyor.Araştırmacılar bulgularını Doğa Tıp’ta 11 Mayıs’ta  paylaştılar .

Yorum Yap

Yorum Yap