1. Ana Sayfa
  2. Kültür & Sanat
  3. Tekrar Tekrar İzlenmeye Değer Gerçek Bir Sinema Klasiği

Tekrar Tekrar İzlenmeye Değer Gerçek Bir Sinema Klasiği

xx

Schindler’in Listesi / Schindler’s List   (8.9/10 IMDb)


Bir ırka yapılan zulmü en sert biçimde ortaya koymuş gerçek bir başyapıttır.

Schindler's List 25th Anniversary - Official Trailer - In Theaters ...

 

“Öldürme yetkisine sahip olup da öldürmüyorsan güçlüsündür.!”

 

Özet olarak Schindler’in Listesi, Oskar Schindler adlı bir Alman işadamının 2. Dünya Savaşı zamanında Polonya’da kurduğu fabrikada Yahudi işçileri çalıştırması ve bu sayede 1100 Yahudi’nin hayatını kurtarmasını konu alıyor. Gerçek bir hayat hikayesinden uyarlanan film, ünlü yönetmen Steven Spielberg’in en önemli yapıtları arasında sayılan ve ona Oscar kazandıran bir yapımdır. Film, 1994 yılında 12 dalda Oscar’a aday olmuş ve 7 dalda ödül kazanmıştı. Filmin kazandığı Oscar’lar şöyle : En İyi Film, Yönetim, Kurgu, Sanat Yönetimi, Görüntü, Özgün Müzik ve Senaryo Uyarlaması.

 

1993 yapımı, yönetmenliğini Steven Spielberg’ in yaptığı, senaryosunu Steven Zaillian’ in yazdığı, 1982 yılında basılan Thomas Keneally’ e ait Schindler’s Ark (Schindler’in Gemisi) adlı kitabından uyarlanan drama – savas konulu 197 dakikalık muhteşem bir film.

Oskar Schindler rolüyle Liam Neeson, İzhak Stern rolüyle Ben Kingsley ve Amon Goeth rolüyle de Ralph Fiennes yer almışlardır.
Gerçek bir hayat hikayesinden uyarlanan film, Oskar Schindler adlı bir Alman işadamının 2. Dünya Savaşı sırasında Polonya’da kurduğu fabrikada Yahudi işçileri çalıştırmaya başlaması ve bu sayede 1100 Yahudi’nin hayatını kurtarmasını konu alır.

Steven Spielberg’in en önemli yapıtları arasında sayılan ve ünlü yönetmene Oscar kazandıran film, 1994 yılında 12 dalda Oscar’a aday olmuş ve 7 dalda Oscar kazanmış,
tekrar tekrar izlenmeye değer gerçek bir sinema klasiğidir.

“Schindler’s List” (1993)
Yönetmen: Steven Spielberg ,
Oyuncular: Liam Neeson , Ben Kingsley , Ralph Fiennes , Caroline Goodall , Jonathan Sagall , Embeth Davidtz , Malgorzata Gebel , Shmuel Levy , Mark Ivanir , Béatrice Macola ,
Müzik: john williams
Filmin kazandığı Oscar’lar: En İyi Film, Yönetim, Kurgu, Sanat Yönetimi, Görüntü, Özgün Müzik ve Senaryo Uyarlaması.

Yorum Yap

Yorum Yap