1. Ana Sayfa
  2. Aşk İlişkileri
  3. Terk edildikten sonra oluşan duygular nelerdir?

Terk edildikten sonra oluşan duygular nelerdir?

Doğanın kanunu gereği bireyler birbirleri ile ilişki yaşarlar. Birbirlerini sever ve evlenirler. Ancak birbirlerini sevdikten sonra gelişen olaylar nedeniyle ayrılık yaşanabilir. Bu ayrılık süreci terk edilen taraf için biraz ağır atlatılabilir. Terk edildikten sonra kişi üzerinde görülen birkaç duygu durumu vardır.

Başlıksız20_20200423135101

İnkar dönemi (1. Evre)

Kişi ilk terk edildiğini öğrendiği zaman bunu inkar eder. Gerçek olamayacağını düşünür. Bu yüzden aksi yönde hareket etmez, normal hayatına devam eder. Karşı taraf bu sakinliği anormal karşılar.

Kızgınlık dönemi (2. Evre)

Terk edilen birey ilerleyen süreçte terk edilmeyi gururuna yediremez ve terk eden kişiye inanılmaz büyük bir kızgınlık yaşar. Bu kızgınlık, kişi kendini kontrol edemez ise kötü sonuçlanabilir. Bu yüzden bu evreyi çabuk atlatmak çok önemlidir.

Keşkeler dönemi (3. Evre)

Keşkeler dönemi genelde kişi neden terk edildiğini sorguladığı zaman başlar. Bu dönemde birey özellikle karşı tarafa yaptığı hataları bulur. Bu hataları yapmasaydım, keşke ona bunları yaşatmasaydım gibi soruları kendine sık sık sorar ve yavaş yavaş depresyon dönemine girer.

Depresyon dönemi (4. Evre)

Kişi kendi ile baş başa kaldığı zamanlarda bu evreyi yaşar. Ayrılıktan memnun değildir. Büyük hüzünler ve üzüntüler yaşar. Tekrar barışmak ister fakat artık çok geçtir. Bu evre özellikle içe kapanık insanlarda daha yoğun yaşanır. Bu nedenle bu kişilerin psikolojik destek alması yarar sağlayacaktır.

Kabullenme dönemi (5. Evre)

Son evre kabullenme evresidir. Depresyon dönemini atlatır ve artık kendini terk edilmiş görmez. İlişkiyi ortak olarak bitirdikleri kararını verir. Bu evrenin ilerleyen dönemlerinde kişi tamamen normal hayatına döner. Eğer depresyon dönemi çabuk atlatılarak bu evreye geçildi ise kişi bir sonraki ilişkisinde sorun yaşamaz. Ancak depresyon dönemini ağır geçirerek bu evreyi yaşıyorsa sonraki ilişkilerde sorun yaşayabilir

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Merhaba ben Yasin YILDIZ, 20 Nisan 2020 tarihinde blogseyir.com bünyesinde içerik üretmeye başladım. blogseyir.com için ürettiğim özgün ve seo uyumlu içeriler sayesinde kendimi her geçen gün geliştirmeye çalışıyorum. Siz değerli kullanıcılar için ben ve blogseyir.com yönetimi elinden geleni yapıyor, her geçen gün özgün, kaliteli ve güncel içerikler ile karşınıza çıkıyoruz...

Yorum Yap