1. Ana Sayfa
  2. Edebiyat Kültür
  3. Tolstoy’un bilgelik hakkında yaptığı etkileyici konuşma

Tolstoy’un bilgelik hakkında yaptığı etkileyici konuşma

Bilmemek, utanç ve zarar verici değildir. Herşeyi bilemeyiz.

ll
  • Kendi içinizdeki değil, insanların içindeki iyiliği görmeyi huy edinmeye çalışın ve başkalarını değil, kendinizi yargılamaya çalışın. Kendinizi methetmeyin, suçlamayın, kendinizle dalaşmayın.
  • Tüm günahların kökeni düşüncelerimizdedir.
    Bilmemek, utanç ve zarar verici değildir. Herşeyi bilemeyiz. Bilgelik yalnızlıkta var olan içsel çabayla ve insanlarla ilişkimizde var olan kendimizi geliştirme çabasıyla kazanılır.
  • Başka insanların sevgisi için endişe duymayın. Sevin ve böylece sevileceksiniz.  (Bilgelik Kitabından… /Tolstoy )

 

Lev Nikolayeviç Tolstoy

Lev Nikolayeviç Tolstoy Kimdir? Hayatı, Sözleri ve Eserleri | Paratic

 

Ülkesindeki toplumsal ve siyasal çalkantıları, halkının var oluşunu, yaşayışını büyük bir ustalıkla eserlerine yansıtan, eserlerinde birden çok meseleye dokunan, dünya ölçütünde sanat ve fikir değerine sahip, gerçekçi edebiyatın en büyük temsilcilerinden, yazar, filozof ve eğitimci.

 

 


Konu “BİLGELİK” olunca, gelin yakından tanıdığınız iki bilge insanın birbirilerine olan yaklaşımlarına kısaca bir göz atalım.

Rus ve dünya edebiyatını derinden etkileyen iki büyük yazar Lev Nikolayeviç Tolstoy ile Fyodor Mihayloviç Dostoyevski, kitaplarını yayımlamaya başladıkları dönemden itibaren hep birbiriyle kıyaslandı.

Aynı sosyal çevreyi paylaşmalarına rağmen ne bir kez olsun yüz yüze görüştüler ne de birbirlerine mektup yazdılar. Hayatları boyunca hiç temas etmeseler de birbirlerinin yapıtlarını her zaman yakından takip ettiler.

Dostoyevski “Bir Yazarın Günlüğü” kitabında Tolstoy’un “deha” olduğunu ve “olağanüstü yüksek sanat” yaptığını vurgulayarak şu ifadelere yer verir: Anna Karenina’nın yazarı gibi insanlar, toplumun öğretmenleridir; biz ise sadece onların öğrencileriyiz.

Tolstoy ise “Ölüler Evinden Anılar” kitabını okuduktan sonra Dostoyevski’yi Puşkin’den bile üstün tutarak, modern Rus edebiyatında Puşkin’in eserleri dahil, böylesine iyi bir kitap hiç okumadığını söyler.

Tolstoy’un beni derinden etkileyen şu sözleri ile bitirmek istiyorum;

“İnsanlar sadece kendi hayatları için kaygılandıkları, kendilerini kolladıkları için yaşar sanırdım, oysa onları yaşatan tek şey sevgiymiş, sevgisizlikten öldüğümde öğrendim.”

Yorum Yap

Yorum Yap