1. Ana Sayfa
  2. Güzellik & Bakım
  3. TOPUK ÇATLAKLARI NASIL GİDERİLİR?

TOPUK ÇATLAKLARI NASIL GİDERİLİR?

8a2318f725f36178db08c54273501fa6

Estetik açıdan ve sağlık açısında hiç hoş olmayan bir sorun olan topuk çatlakları ülkemizde sıkça görülen bir rahatsızlık. Bu rahatsızlık genellikle yaşça ilerlemiş kişilerde ya da çok uzun süre ayakta kalması gereken işlerde çalışan kişilerde görülüyor. Ancak bu etmenlerin dışında soğuk hava ve başka rahatsızlıklar topukların çatlamasına sebep olabiliyor. Topuk çatlaklarının tedavisi için kişiler doktorlarına danışabildikleri gibi evde kendileri de basit yöntemlerle bu rahatsızlıklardan kurtulabiliyor.

Topuk çatlaklarının giderilmesi için ilk yöntem elma sirkesi. Su ve elma sirkesinin karıştırılması sonucunda ortaya çıkan sıvı topukların yumuşamasını sağlayabilir. Bu işlemin ayağa uygulanan peeling işleminden sonra uygulanması daha da yararlı olacaktır. Deniz tuzu da sertleşmeyi engelleyen ürünler arasında yer almaktadır. Deniz tuzu zeytinyağı ile karıştırılarak topuklara uygulanabilir.

topuk-catlaklari-nasil-giderilir-2

Vücutta oluşan çatlakları gidermek için E vitamini kullanılabilir. E vitamini içeren kremler topuk çatlakları için oldukça etkili bir tedavidir. Son olarak geleneksel bir yöntem önerilebilir. Banyo sırasında ponza taşı ile topuğun ovalanması çatlakları giderecektir. Sert bir yapısı olan taş topuktaki ölü derilerin ayaktan uzaklaştırılmasını sağlayabilir.

Bu çözüm yöntemlerinin yanı sıra çatlaklar oluşmadan önce önlemler de alınabilir. Çorap kullanımı çatlağı önlemenin en önemli yoludur. Özellikle bayanlar yaz aylarında seyrek olarak çorap kullandıkları için bu rahatsızlığı daha çok yaşarlar. Bu sebeple hem yaz hem de kış aylarında çorap kullanmak çatlaklara karşı önemlidir.

Yorum Yap

Yorum Yap