1. Ana Sayfa
  2. Teknoloji
  3. Toz Boya Kabinleri

Toz Boya Kabinleri

Elektrostatik toz boya teknolojisi ve avantajları


TOZ BOYA KABİNLERİ

Boyanın küçük damlacıklar şeklinde pulvarize şekilde püskürtülerek geniş yüzeylere eşit dağılması ile yapılan boyama işlemi çok yaygın kullanılmaktadır. Elektrostatik toz boyama işlemi bu şekilde yapılmakta ve birtakım aşamalardan geçmektedir. Toz boya kabinleri ve fırınlanma işlemleri sonucunda boyanan malzeme kullanıma hazır hale gelmektedir.

Elektrostatik toz boya teknolojisi alüminyum, çelik, cam, ahşap, metal mobilya, oyun parkları, tarım gereçleri ve birçok sektörde kullanılmaktadır. Hava akımını kullanarak püskürtme yapabilen toz boya tabancaları ile statik elektrik yüklenen boya, toz boya kabini içinde topraklama yapılan malzeme üzerine püskürtülür. Toz boya kabinleri tasarruflu boyama imkânı sunar ve çevre kirliliğini önler. Malzeme üzerine püskürtülen toz boyanın yapışması ile boyama gerçekleşir. Fakat malzeme üzerine yapışmayan ve havaya karışan boyalar kabin içerisinde bulunan bir emme sistemi sayesinde geri dönüşüme kazandırılır ve bu da boyadan tasarruf anlamına gelir. Bu işlemden sonra kabinden çıkarılan malzeme pişmesi ve boyanın tamamen yapışarak tamamlanması için konveksiyonel fırında 200 derecede ısıtılır.

Elektrostatik kaplı toz boya kabinleri panolarında otomatik ve manuel toz filtre sistemlerini aktif eden butonlar bulunur. Boyama işlemi sırasında malzemeye yapışmayan tozlar fan ile emilerek filtrelere iletilir. Bu tozlar kabin içine tekrar aktarılır toz boya hanesinde biriken tozlar tekrar kullanılarak geri dönüşüm sağlanmış olur. Tasarruf ve çevreye katkılarından dolayı kabin kullanılması önemlidir.

Yorum Yap

Yorum Yap