1. Ana Sayfa
  2. Sağlık
  3. Tükenmişlik Sendromu Nasıl Anlaşılır? Belirtileri Nelerdir?
Trendlerdeki Yazı

Tükenmişlik Sendromu Nasıl Anlaşılır? Belirtileri Nelerdir?

Geçtiğimiz dönemlerde çok sık olarak adından söz ettiren tükenmişlik sendromu hakkında bilgilere yazımız içerisinde ulaşabilecek ve tükenmişlik sendromu belirtileri hakkındaki detaylara ulaşabileceksiniz.

Tükenmişlik Sendromu

Geçtiğimiz dönemlerde çok sık olarak adından söz ettiren tükenmişlik sendromu hakkında bilgilere yazımız içerisinde ulaşabilecek ve tükenmişlik sendromu belirtileri hakkındaki detaylara ulaşabileceksiniz. Eğer siz de tükenmişlik sendromu nasıl anlaşılır diyenler arasında yer alıyor ve kendinizde tükenmişlik sendromundan şüpheleniyorsanız, zaman kaybetmeden, tükenmişlik sendromu nasıl anlaşılır sorusunun yanıtlarını gözden geçirmeye başlayalım.

Nasıl Anlaşılır?

Eğer ki bir kişi tükenmişlik sendromu yaşamaya başlamış ise, bu kişi, başarıya yönelik motivasyonunu kaybedecektir. Diyelim ki üniversite sınavlarına hazırlanıyor ve başarılı olmayı istiyor, ancak sonrasında bir şey oluyor ve tüm çabalarından vazgeçerek, başarılı olsa da olmasa da bir şey değişmeyeceğine inanıyor.

Belirtileri Nelerdir?

Tükenmişlik sendromu belirtileri arasında yer alan bir diğer detay da, olaylara karşı duyarsız, tepkisiz kalmaktır. Var sayalım ki bir kişinin evine hırsız girmiş. Ancak o kişi bunu çok da fazla önemsemiyorsa, bu durum tükenmişlik sendromu olarak değerlendirilebilmektedir.

Bir de duygusal çöküşün tükenmişlik sendromu belirtileri arasında yer aldığını belirtmeliyiz. Örneğin sevgilisinden ayrılmış bir genç kızın, hayata küsüp sürekli ağlaması, tükenmişlik sendromu olarak düşünülebilmektedir.

Tükenmişlik sendromu yaşayan bir kişi, yaptığı her işte yetersiz kalmakta, çünkü artık işine gerektiği kadar odaklanamamaktadır. Ders çalışıyorsa çalışamaz hale gelir. Annesine bakıyorsa bakamaz.

Patronu tarafından kendisine verilen görevleri gerektiği şekilde yerine getiremez. Hatta tükenmişlik sendromu bulunan kişi, kendisine olan sorumluluklarını da yerine getiremez.

Tükenmişlik sendromunu bu şekilde yaşayan kişi, sonrasında kendisine olan güvenini kaybeder, duygularında eksilmeler olur, çevresinden kopar ve tüm bunlara ek olarak, yoğun bir enerji kaybı yaşamaya başladığını da belirtmemiz gerekir. Artık kişi fiziksel olarak yakınmalara başlamıştır. Ve bu yakınmalar, psikolojik durum bozukluğu ile başladığında, artık kişi çaresizliğe düşer. Kelimenin tam anlamı ile tükenir ve tükenmişlik sendromu kendisini bu şekilde göstermeye başlar. Bu kişi çevresinden de kopan kişi konumuna gelebilir.

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Hem yazmayı , hem işlem yapmayı seven teknoloji düşkünü bir öğrenci. [email protected]

Yorum Yap