1. Ana Sayfa
  2. Covid-19
  3. Türkiye’nin benzersiz el dezenfektanı yöntemi
Trendlerdeki Yazı

Türkiye’nin benzersiz el dezenfektanı yöntemi

Yüzlerce yıldır bu Osmanlı dönemi kölnü Türk misafir perverliği ile eş anlamlıdır. Şimdi, koronavirüs ile savaşmak için kullanılıyor.


Ticari el dezenfektanları ABD ve Avrupa’da kurudukça , Türkiye’deki insanlar koronavirüs pandemisi: kolonya arasında tamamen yeni bir alaka düzeyi olan geleneksel, aromatik bir kokuya dönüşüyor .

“Köln” anlamına gelen kolonya, Osmanlı İmparatorluğu’ndan bu yana Türk misafirperverliğinin ve sağlığının değerli bir sembolü olmuştur ve genellikle Türkiye’nin ulusal kokusu olarak tanımlanmaktadır. Geleneksel olarak, incir çiçekleri, yasemin, gül veya narenciye malzemelerinden yapılan bu tatlı kokulu aroma, konukların evlerine, otellere ve hastanelere girerken ellerine serpilir; restoranlarda yemek bitirdiklerinde; ya da dini hizmetler için toplandıkça. Ancak diğer doğal kokuların aksine, bu etanol bazlı karışımın yüksek alkol içeriği mikropların% 80’inden fazlasını öldürebilir ve etkili bir el dezenfektanı olarak işlev görebilir.

Koronavirüs pandemisinin başlangıcından bu yana Türkiye'nin "ulusal kokusu" olan kolonya satışları arttı (Kredi: Kredi: tamayalper / Getty Images)

Türkiye’nin “ulusal kokusu” olan kolonya satışları da antiseptik olduğu için koronavirüs pandemisinin başlangıcından bu yana yükseldi

Bu nedenle, Türkiye Sağlık Bakanı kolonya’nın 11 Mart’ta koronavirüsle savaşma kapasitesini savunduğunda , sadece kolonya’nın Covid-19 karşıtı güçlerini tanıtan bir ulusal medya dikkat dalgasına ilham vermekle kalmadı, aynı zamanda yaklaşık 100 metre uzanan kuyrukların kimyagerlerde hızla oluşmasına neden oldu. ve Türkiye genelinde mağazalar. Aslında, Türkiye’nin Mart ayı ortalarında ilk teyit edilen koronavirüs vakası olduğundan, ülkenin ana kolonya üreticilerinden bazıları satışlarının en az beş kat arttığını söyledi.

Türkiye’nin Mart ayı ortasında teyit edilen ilk koronavirüs vakası olduğundan, kolonya satışları en az beş kat arttı

İstanbul’da en çok kolonya ürününün% 80 alkol içerdiğini açıklayan bir aile hekimi olan Dr. Topaklı, ticari dezenfektanların Türkiye’de diğer ülkelerde olduğu kadar yaygın olmadığını da belirtiyor. “[Kolonya] ayrıca etkilidir çünkü birçok insanın zaten sahip olduğu ve günlük rutinlerinin bir parçası olduğu bir şeydir. Kendilerini bu virüse karşı korumak için yeni bir yol öğrenmeleri gerekmiyor. ”

Parfümün artan talebini karşılamak için, 13 Mart’ta Türk hükümeti , özellikle koronavirüsle savaşmak için kolonya ve diğer ev dezenfektanlarının üretimini arttırmak için benzinde etanol gerektirmeyi bıraktı .

Kolonya, Osmanlı İmparatorluğu'ndan beri sağlık ve misafirperverliğin sembolü olmuştur

Kolonya, Osmanlı İmparatorluğu’ndan beri sağlık ve misafirperverliğin bir sembolü olmuştur ve genellikle eve girerken konukların ellerine serpilir

Türkiye’nin en eski ve en ünlü ticari kolonya markalarından biri olan Atelier Rebul’un sahibi olan Rebul Holding CEO’su Kerim Müderrisoğlu’na göre, kolonya üretimi oldukça basit. İlk olarak, saf etanol fermente edilmiş arpa, üzüm, pekmez veya patatesden yapılır ve damıtılmış su ile karıştırılır. Daha sonra manolya, limon veya biberiye gibi doğal bir koku eklenir ve şişelenmeden önce üç haftalık bir olgunlaşma süresi beklenir.

Birçoğumuz kendi kendini karantinaya alırken tek başına kolonya uyguladığımızdan, nostaljik bir yakınlık hissi uyandırıyor ve birbirimize bakıyoruz

Köklü bir misafirperverlik ve iyi sağlık sembolü olarak kolonya, pratik bir dezenfektandan daha fazlasını sunar – bu, belirsizlik anında birçok Türk arkadaşım için bir konfor kaynağıdır. İstanbul’da yaşadığım bir buçuk yıl içinde, avuç içlerimi sayısız restoran, dükkan ve evlerde bıraktım. Ve şimdi, çoğumuz kendi kendini karantinaya alırken kolonyayı tek başına uyguladığımız halde, nostaljik bir yakınlık duygusu ve birbiriyle ilgileniyor.

Kolonya’dan çok önce gül suyu vardı. 9. yüzyıldan itibaren, Arap Yarımadası’ndaki kültürler bu gül yaprağı tohumu kokusunu aromatik, mutfak, güzellik, dini ve tıbbi amaçlar için kullandılar, Persler, Mısırlılar ve Osmanlılar da kendilerini temizlemek ve misafirleri ağırlamak için kullanıyorlar. 19. yüzyılda, eau de cologne (bugün “kolonya” olarak bilinen doğal kokulu bir koku), Köln, Almanya’dan Osmanlı İmparatorluğu’na kadar olan ticaret yollarında ilerledi. Osmanlı Sultanı II. Abdülhamit ilk karşılaştığında, kolonya yaratmak için gül suyu geleneğini yabancı alkol bazlı kokuların yenilikleriyle harmanlayarak uyarladı.

Kolonya geleneği gül suyundan elde edilir ve etanol, uçucu yağlar ve doğal kokuların bir karışımıdır (Kredi: Kredi: Sebahat Dogen / Getty Images)

Kolonya geleneği gül suyundan elde edilir ve etanol, uçucu yağlar ve doğal kokuların bir karışımıdır

Hammadde açısından eau de cologne ile Türk kolonyası arasında pek bir fark yok. Her ikisi de kabaca aynı etanol-uçucu yağ oranını kullanır ve genellikle portakal ve limon gibi narenciye yağlarını içerir. Ancak kolonya’yı bu kadar eşsiz kılan, hem kültürel hem de pratikte nasıl kullanıldığıdır.

20. yüzyılın başlarında, öncü kimyagerler sayesinde kolonya’nın popülaritesi yükseliyordu. İstanbul’da, Jean Cesar Reboul adında genç bir Fransız kimyager 1895 yılında Türkiye’nin ilk eczanelerinden birini açtı ve çırağı Kemal Müderrisoğlu (Kerim’in dedesi) ile Atelier Rebul’da Türkiye’nin en ikonik kolonya damıtıcılarından biri olarak kalanları yarattılar. Bugün, Atelier Rebul hala Reboul’un bahçesinde yetiştirilen lavanta kullanılarak yapılan imzası Rebul Lavanda’yı satıyor ve Kerim, pandemi başladığından beri kolonya satışlarının sekiz kat arttığını tahmin ediyor.

Güzellik kokusunun ek yararı ile antiseptik

Kerim, “Güzellik kokusunun ek yararı ile antiseptik” dedi.

Bu arada İzmir’in Ege sahilinde, Osmanlı İmparatorluğu’nun en genç kimyager Süleyman Ferit Bey, 1920’lerde Fransız parfüm yapım tekniklerini öğrenmek için Fransa’nın Grasse şehrine gitti ve Altın Damla adlı başka bir ünlü kolonya oluşturmak için geri döndü, İzmir’in sembolü haline geldi. Aynı zamanda, Ankara’da Eyüp Sabri Tuncer adında bir işadamı bugün Türkiye’nin en tanınmış kolonyasından biri olan Çeşme’nin kıyı kentinden limon kullanarak bir kolonya hazırladı. Onun adı marka hala ülkenin önde gelen üreticilerinden biridir.

Türkiye'nin en eski ve en ünlü kolonya markalarından biri olan Atelier Rebul, ilk olarak 1895'te İstanbul'da sokaklarda açıldı (Kredi: Kredi: Atelier Rebul)

Türkiye’nin en eski ve en ünlü kolonya markalarından biri olan Atelier Rebul, ilk kez 1895’te İstanbul’da sokaklarda açıldı (Kredi: Atelier Rebul)

İstanbul merkezli bir rehber olan Elizabet Kurumlu’ya göre , küçük şehirler kolonyayı benimsemeye ve kendi eşsiz malzemeleri ve terörü ile değiştirmeye başladı: Isparta tatlı gül kokulu kolonya üretti; Karadeniz yakınlarındaki topluluklar tütün kolonyası üretti; ve başka yerlerde kolonya incir çiçeği, fıstık, yasemin ve manolya ile yapılmıştır.

Kaç şaraphane sahibinin aile isminden sonra adlandırıldığına benzer şekilde, kolonya da kurucuların adını taşıyan en üst düzey markalarla ailesel bir prestij havası aldı. Kurumlu’ya göre, bir ailenin kolonya markası gurur kaynağı ve statü sembolü oldu. Bunu yansıtmak için, kolonya şişeleri genellikle İstanbul’daki bir cam fabrikasında süslü şekillerde özel olarak tasarlandı. Bugün, bazı dekoratif şişeler koleksiyon haline gelebilir, nadir Osmanlı dönemi şişeleri açık artırmada 5.000 Türk lirası (yaklaşık 600 £) satmaktadır. İstanbul’da, Galeri Birzamanlar’daki Orlando Carlo Calumeno Koleksiyonu ve Arşivi’nde bu şişelerin imrenilen bir koleksiyonu sergileniyor .

20. yüzyılın ortalarında kolonya, kitleler için erişilebilir ve uygun fiyatlı olması için endüstriyel ölçekte üretiliyordu. Bugün neredeyse her Türk evinde bulunuyor.

Bugün, vintage kolonya şişeleri imrenilen koleksiyoncu ürünleri haline geldi (Kredi: Kredi: Galeri Birzamanlar Orlando Carlo Calumeno Koleksiyonu ve Arşivi)

Bugün, eski kolonya şişeleri imrenilen koleksiyoncu ürünleri haline geldi

“Kolonya’yı evinizde bulundurmak buzdolabında yemek yemek kadar yaygınlaştı. Genellikle insanlar yatak odasında, banyoda ve oturma odasında bir şişe tutar, bu yüzden asla ulaşılamaz ”dedi. “Aynı zamanda misafirperverliği erken yaşta öğretmek için önemli bir araç haline geldi. Ben çocukken, konuğu selamlamak ve üç adet geleneksel Türk eşyalarını aldıklarından emin olmak benim görevimdi: kolonya, şeker ve sigara. ”

Kolonya her zaman büyük toplantıların bir parçası olmuştur ve Ramazan gibi dini bayramlarda gelenekseldir. Topaklı, “Tipik olarak her yerden birçok insan bir araya geldiğinde, insanlar kolonya’yı hoş bir hediye olarak değil, aynı zamanda herkesi sağlıklı tutmanın bir yolu olarak kullanıyorlar” dedi. “Konuklarınızın sağlığına yönelmek bir çeşit misafirperverliktir.”

Türkiye’deki turistler muhtemelen otellerinde, lüks restoran banyolarında bir şişe kolonya ile karşılaşmışlar ya da uzun bir otobüs yolculuğunun sonunda onlara teklif etmişlerdir.

Türkiye'nin farklı bölgeleri kolonilerini yerel malzemelerle yapıyor (Kredi: Kredi: nejdetduzen / Getty Images)

Türkiye’nin farklı bölgeleri kolonilerini yerel malzemelerle yapıyor ve Çeşme’den limonlar en ünlü ulusal kokulardan biri

Hijyenik özelliklerinin yanı sıra kolonya’nın başka sağlık yararlarına da sahip olduğuna inanılmaktadır. Birkaç damla şeker küpüne serpilmesinin sindirime yardımcı olduğu söylenir ve tapınaklarınıza sürtünmek baş ağrısını hafifletebilir. Kurumlu, “Hastanedeki hastaları her ziyaret ettiğimizde onlara kolonya ya da bir torba portakal götürürüz” dedi.

Türkiye dışında kolonyayı bulamazsınız, ama belki şimdi yakında değişecek

Koronavirüsten önce bile, kolonya endüstrisi hala büyüyordu. Geleneksel olarak, koku kimyagerlerde, marketlerde ve dükkanlarda satıldı, ancak son on yılda en iyi Türk markaları kendi tuğla ve harç butiklerini açmaya başladı. Atelier Rebul ilkini 2013 yılında açtı ve şu anda Türkiye genelinde 22 mağazası var. Ayrıca uluslararası olarak genişlemeye başladılar, Avrupa’ya, Orta Doğu’ya dağıtıp geçen yıl bir Japon ilaç şirketi ile ortaklık kurdular. Kerim’e göre, Covid-19’un artan talebini karşılamak için yeni bir fabrika açmayı planlıyorlar.

Son on yılda, Türkiye'nin en iyi kolonya markaları daha üst düzey perakende mağazaları açtı (Kredi: Kredi: Atelier Rebul)

Son on yılda, Türkiye’nin en iyi kolonya markaları daha üst düzey perakende mağazaları açtı (Kredi: Atelier Rebul)

Kerim, “Türkiye dışında kolonyayı bulmak zor” dedi. “Ama belki şimdi yakında değişecek.”

Modaya uygun butiklerin ötesinde, kolonya halen Türkiye genelinde yaygın olarak kullanılmaktadır. Ancak bu yüksek talep döneminde tedarik zincirinin sıkışmasıyla, bazı insanlar istikrarlı bir kişisel envanter sağlamak için yeni bir yola yöneliyor. Kurumlu, Kolonya’nın üssü olan etanolün geleneksel ev yapımı vişne likörü yapmak için bir bileşen olduğunu açıklıyor, bu yüzden birçok ailenin elinde bir şişe var.

“Koronavirüs sonrasında, bazı insanlar bunu her zamanki kiraz likörü yerine kendi kolonyalarını yapmak için kullanıyorlar” dedi. “Herkes birbirini arıyor ve ‘Evde yeterince kolonya var mı?’

Bugün, Atelier Rebul hala Reboul'un bahçesinde yetiştirilen lavanta kullanılarak yapılan Rebul Lavanda'yı satıyor (Kredi: Kredi: Atelier Rebul)

Bugün, Atelier Rebul hala Reboul’un bahçesinde yetiştirilen lavanta kullanılarak yapılan imzası Rebul Lavanda’yı satıyor

İstanbul’daki yaklaşık 16 milyon kişi gibi, hayatım şu anda dairemle sınırlı. Evde kalma düzeni ve Türkiye’de neredeyse her gün artan kısıtlamalar uygulanarak, günlerimi bu duvarların ötesindeki hatıralardan geçerek geçiriyorum. Bu yeni gerçeklikte, kolonya’nın en güçlü özelliklerinden birinin sadece dezenfekte etme kabiliyeti değil, aynı zamanda taşıma yeteneği de var: her koku ile canlı bir hafıza geliyor. Lavanta kolonyası beni geçen yaz Isparta’nın yakın arkadaşlarıyla lavanta tarlalarını ziyaret etmeye götürüyor. Boğaziçi’nde duman dolu meyhane tavernalarında gece geç saatlerde akşam yemeklerini düşünüyorum .

Yorum Yap

Yorum Yap