1. Ana Sayfa
  2. Deneme
  3. UMUDUNU KAYBETMEYE BEŞ KALA

UMUDUNU KAYBETMEYE BEŞ KALA

images (42)

Umut biter mi bir gün yoksa içten içe devam eder mi umut etmeye ruh?

Kim ne yapar, nasıl başarır bilinmez ama ben ve benim gibilerin başaramadığı apaçık bir gerçek. Umudumuzu kaybediyoruz her geçen gün. Başaramıyoruz, başarılı olamıyoruz bir türlü. Nedendir bu da bilinmez elbet. Belki de tek suçumuz hayatımıza aldığımız insanların her dediğini fazla önemseyip gerçekmiş gibi düşünüp umutlarımızı tüketmek. İnsanları bu kadar önemsemesek bu kadar da yıkıcı olmazdı her duyduğumuz. Umut denen şey bu kadar çabuk kaybolmazdı muhtemelen.

Şu aralar tek hissettiğim yağmur bulutlarının altında yolunu bulmaya çalışan bir kırlangıç çaresizliği.

Umut etmeyi unutmaya başlayan bir kırlangıç.

Yolunu bulamayacağını düşünüp pes etmenin eşiğinde bir kırlangıç.

Kendisini yapayalnız hisseden ama bir o kadar da yalnızlığıyla dost olmuş, içinde bir yerde bir mucize bekleyen, (aslında) hala umut eden bir kırlangıç.

Bir o kadar memnun bir o kadar da bunalmış bir kırlangıç.

Aynı zamanda korkuları var bu kırlangıcın. Kaybetmekten de korkuyor, başkalarının istediği gibi olmaktan da; kendini kaybetmekten de, hayallerine ulaşamayıp üzülmekten de; umut ettiği şeylerin bir gün karşısında imkansız bir ihtimal olarak durmasından da, yolunu bulamamaktan da; önüne çıkan çakıl taşlarına takılıp bir daha kalkamamaktan da. Kanatlarını bu sınırsız gökyüzünde kaybetmekten de korkuyor. Aslında bu kırlangıç korkmaktan da korkuyor.

Kırlangıç… Ne tünelin çıkışını biliyor ne de nereye ulaşacağını. Kanat çırpıyor, kalbi atıyor ve umutları her geçen gün sönüyor. Çaresizliği de benliği de tükeniyor. Her geçen gün biraz daha bitiyor kırlangıç. Dönüm noktası denir ya hep, bir yerlere gelen insanlar hayatlarının dönüm noktalarını anlatırlar hani. Bu kırlangıç da, onun gibilerde bir dönüm noktası bekliyor işte. Hayatlarına yön verecek bir rüzgar, savruldukları yerde umut ettikleri hayatı yaşayabilecekleri güzel bir rüzgar bekliyor. Aslında pek bir ihtimal yok. Ya o rüzgara hiç yetişemeyecek ya da o rüzgar onu istemediği yerlere savuracak. Yahut tam da istediği gibi olacak her şey.

Kırlangıcın sonu bilinmez ama bildiği, unutmadığı tek şeyin umutları olduğunu ve kendinden başkasının da bunları tüketemeyeceğini biliyor artık, daha iyi biliyor. Umut etmekten de korkmuyor artık.

Umut dediğimiz böyle bir şey aslında; en zor, en kötü anımızda bile bir güç beklemek, bekleyebilmek, tünelin sonunda ki ışığa bir gün ulaşacağına inanmak.

Umut edebilmek…

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Blogseyir.com sizlere özgün ve bilgi dolu bir platform alanı oluşturmak için 2020 yılında yayın hayatına başlamıştır. Merak ettikleriniz, bildikleriniz veya bilmediğiniz, ilginizi çekebileceğini düşündüğümüz makaleleri sizlerle paylaşmaktan mutluluk duyuyoruz. Sizler de ekibimizin bir parçası olmak istiyorsanız iletişim bölümünden bizlere ulaşabilir veya [email protected] adresine mail gönderebilirsiniz.

Yorum Yap