1. Ana Sayfa
  2. Liste
  3. Umutsuzluk mu? Uğursuzluk mu?

Umutsuzluk mu? Uğursuzluk mu?

umutsuzluk
1

Uzun zamandır bu tür afetler, doğal olaylar ve doğa üstü olaylar ve ya insanlık tarihi boyunca bu kadar kötü başlangıç yapılan bir yıl görülmemiştir.

Gün Geçtikçe her insan kendi bilgisi ile çaplı ve ya çapsız, kıyamet alametlerinin geldiğini belirtiyor. Ne kadar doğru bu iddaalar? Ne kadarı hangi bilimsel araştırmalara dayanıyor? Bilim adamlarının yaptığı araştırmalar bir yana dursun, insanımız hemen kıyametin geldiğini haber ediyor ve insanları panik ortamına sokuyorlar.

Uğursuzluk mu? Umutsuzluk mu?

Her geçen gün yeni felaketler ard arda gelirken insanları umutsuzluğa doğru sürüklüyor. Untmayın her bilimsel araştırmalar insanlık tarihi için en önemli faaliyetler arasında yer alıyor.

İnşallah 1992 yılı gibi olmaz 2020 yılı!

2019 Tarihin ilk çeyreği?

2019 tarihinde takvimler 15 Mart’ı gösterirken Avusturya’lı bir terörist tarafından düzenlenen terörist eyleminde 51 kişi hayatını kaybetmişti. Yeni Zelanda’nın Christchurch kentinde düzenlenen bu terör eylemi, Nur ve Linwood camillerine düzenlenmiş ve 40 kişinin de yaralandığı bir saldırıdır. 2019 tarihinin ilk çeyreğine damgasını vuran bir eylemdir.

 

Habertürk gazetesi yazarı Fatih Altaylı, Türkiye’nin 2020’ye yeni girmişken yaşadığı doğal afet ve kazalarla ilgili bir yazı yazdı.

Altaylı, 1992 yılında da Türkiye’nin bu afet ve kazalarda yaşanan ölümlerin benzerini yaşadığını söyledi.

Altaylı’nın köşesinin ilgili kısmı şöyle:

2020’nin kötü geçeceğini biliyorduk ama bunlar hesapta yoktu. Önce deprem, ardından çığ felaketi. Dün de az kala bir uçak faciası yaşanıyordu. Sabiha Gökçen’de bir uçak üçe bölündü pistten çıkarak. Uçaktaki 183 kişiden 3’ü hayatını kaybetti.Allah korudu. Hani derler ya “Teker teker gelen belaya razıyım” diye. Bunlar peş peşe, grup halinde geliyorlar. Bu durum beni biraz geçmişe sürükledi. 1992’ye.

Yasakları kalkan Süleyman Demirel, ilk girdiği seçimlerden partisi Doğru Yol’u 1. çıkarmış ve 2. sıradaki SHP ile birlikte koalisyon hükümetini kurarak 1980 darbesinden 11 yıl sonra Kasım 1991’de yeniden Başbakanlık koltuğuna oturmuş. Ve 1992 yılı Başbakan Demirel’e peş peşe facialarla “Hoşgeldin” diyor.

1. İlk felaket haberi 2 Ocak günü Hakkari Yüksekova’dan geliyor. Çığ düşmesi sonucu 20 vatandaşımız yaşamını yitiriyor.

2. 1 Şubat günü bu kez duyulmamış, görülmemiş bir çığ faciası yaşanıyor. Şırnak’ın Gömeç Köyündeki askeri birliğimizin üzerine çığ düşüyor. Terörle mücadele için orada bulunan 91 askerimiz çığ altında şehit düşüyor. Küçücük Gömeç köyünde de 60 kişi Çığ altında kalarak yaşamını yitiriyor. Bir köy ve bir askeri birlik birlikte yok oluyor. Toplam 151 can gidiyor.

3. Altı gün sonra 7 Şubat’ta Beytüşşebap’ta bir çığ düşüyor. 32 vatandaşımızın canını altına alıyor. Aynı gün bölgedeki başka çığ felaketlerinde 22 kişi daha ölüyor.

4. Ertesi gün, Şubat’ın 8’inde yine Beytüşşebap’ta yine çığ ve bu kez 16 ölüm.

5. Cüce Şubat dev felaketlerle devam ediyor. 25 Şubat’ta bu kez Van’ın Gevaş ilçesinde çığ var. 14 yurttaşımızın canını alıyor.

6. Oh be Şubat bitti derken Mart beteriyle geliyor. 3 Mart günü Zonguldak Kozlu’daki taş kömürü ocağında grizu patlıyor. 263 madencimizin bir bölümü yanarak an veriyor, bir bölümü göçük altında kalarak ölümü bekliyor. Bu faciada hayatlarını kaybeden madencilerimizin cenazelerinin sonuncusu ancak 5 yıl sonra toprağın altından çıkarılabiliyor.

7. Ve 1992 yılı son darbeyi 13 Mart’ta Erzincan’da vuruyor. Akşam saat 19.18’de Erzincan 6.6 büyüklüğünde bir depremle sarsılıyor. 653 can alıyor.

O günlerde “muhalif mahfillerde” konuşulan ise şu: “Demirel uğursuzluk getirdi.” Öyle uğura uğursuzluğa pek inanmam. Ama bazı yıllar gerçekten kötü gelir. İnşallah 2020, 1992 gibi olmaz. Bu kadarda kalır.

kaynak: https://www.independentturkish.com/node/128291/haber/fatih-altaylı-inşallah-2020-1992-gibi-olmaz

Allah’ın rahmeti de gazabı da vardır. Yüce yaradan bizlere gazap mı veriyor? Yoksa Rahmet mi ? Bu sorunun cevabını yaradan cevap vermektedir.
– Rahmetim gazabımı geçmiştir!
Kulların yaptığı iyilikler sevaplarına, kötülüklerin de günahlarından anlaşılır. Bu mümkündür.

– Ümit dinidir İslâm, karamsarlığa yer yoktur!

– Çünkü Rabbimizin rahmeti, gazabından çoktur!

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Blogseyir.com sizlere özgün ve bilgi dolu bir platform alanı oluşturmak için 2020 yılında yayın hayatına başlamıştır. Merak ettikleriniz, bildikleriniz veya bilmediğiniz, ilginizi çekebileceğini düşündüğümüz makaleleri sizlerle paylaşmaktan mutluluk duyuyoruz. Sizler de ekibimizin bir parçası olmak istiyorsanız iletişim bölümünden bizlere ulaşabilir veya [email protected] adresine mail gönderebilirsiniz.

Yorum Yap