1. Ana Sayfa
  2. Hayata Dair
  3. Üniversite seçimi yaparken dikkat edilmesi gerekenler nelerdir?

Üniversite seçimi yaparken dikkat edilmesi gerekenler nelerdir?

Sınav dönemi bitti puanlar açıklandı belli başlı üniversiteler reklamlarını yaptılar ve üniversiteler için başvuru süresi başladı diyelim. Peki siz hangi üniversiteyi seçeceksiniz? Bir üniversiteyi gelişmiş yapan nedir? Şimdi bu sorulara başlıklar üzerinden yanıt verelim.

Başlıksız19_20200422135223

Sınav dönemi bitti puanlar açıklandı belli başlı üniversiteler reklamlarını yaptılar ve üniversiteler için başvuru süresi başladı diyelim. Peki siz hangi üniversiteyi seçeceksiniz? Bir üniversiteyi gelişmiş yapan nedir? Şimdi bu sorulara başlıklar üzerinden yanıt verelim.

Üniversite’nin önceki mezunlarının başarısı

İlk olarak üniversitenin önceki mezunlarına bakın. Önceki mezunlar hangi işlerde hangi pozisyonlarda çalışmaktadırlar. Onlar bir nevi sizin de geleceğiniz için bir yol göstericisi olabilirler. Üniversitenin mezun ettiği öğrencilerin başarısı üniversitenin başarısı demektir. Bu yüzden bu husus çok önemlidir. Seçim yaparken mutlaka dikkat etmelisiniz.

Üniversitenin iş hayatı için referansları

Bazı üniversitelerin çeşitli firmalarda referansları bulunur. Örnek vermek gerekirse işe girerken karşınızdaki kişi sizin A üniversitesinden mezun olduğunuzu bilirse sizi hiç çekinmeden işe alacaktır. Çünkü A üniversitesinin kapasitesinin ne derece fazla olduğunu bilmektedir. Bu yüzden üniversite seçiminde iş hayatına entegre üniversiteler seçmeniz size büyük oranda yarar sağlar.

Burs imkanları

Eğer burs almak istiyorsanız burs veren üniversiteleri araştırmalı ve o yönde seçim yapmalısınız. Bazı üniversiteler iş adamları tarafından burs bağışı almaktadırlar. O iş adamının üniversiteye bağış yapması gelecekte size iş imkanı verme olasılığını da artırır. Bunun sebebi ise iş adamının üniversiteye olan güveninden dolayı burs imkanı sağlamasıdır.

Yabancı dil eğitimi

Artık günümüzde alt segment iş alanlarında bile en az 1 yabancı dil aranıyor. Eğer üniversitede yabancı dil eğitimi kaliteli verilmiyorsa bu sizi büyük oranda etkiler. Bu yüzden seçeceğiniz üniversitede birkaç yabancı dil eğitiminin verilip verilmediğini kontrol edin ona göre seçim yapın.

Yurt dışı eğitim imkanı

İş hayatına atılırken size yöneltilen sorulardan biri de yurt dışı tecrübeniz olup olmadığıdır. Bu sorunun sorulmasının nedeni ise işe başladıktan sonra bazı işler için yurt dışına seyahatler düzenlemeleri ve bu seyahatlerde acemilik istememeleridir. Aynı zamanda yurt dışında verilen eğitim düzeyinin daha fazla olduğunu düşünürler. Bu yüzden yurt dışı eğitimi olan üniversiteleri seçmeniz sizin açınızdan daha yararlı olur.

Uygulamalı eğitim ve laboratuvar kapasitesi

Bilgileri öğrenirken aynı zamanda da uygulamak bu bilgilerin kalıcılığı açısından önem arz eder. Laboratuvarda bulunan malzemeler ve laboratuvarın kapasitesi sizin eğitiminiz açısından önemlidir. Bu yüzden uygulamalı eğitim veren ve aynı zamanda laboratuvar kapasitesi yüksek olan üniversiteleri seçmeye çalışın

Akademik eğitim görevlisi kapasitesi

Elbette size eğitim veren kişilerin kendini geliştirmiş ve alanında uzman kişiler olması sizin eğitiminize doğrudan etki yapar. Bu belki de üniversite seçiminde dikkat etmeniz gereken en önemli husustur.

Teknolojik altyapı

Teknolojik altyapıya (üniversitede bunan bilgisayarlar, sunucular, sistemler gibi teknolojik malzemelerin durumu) da üniversite seçiminde dikkat edilmelidir. Bu altyapı bazı malzemelere ihtiyaç duyulduğu zaman hemen tedarik edilmesini kolaylaştırır.

Sosyal ortamlar ve coğrafi konum

Üniversitenin sosyal ortamlarının yani bünyesinde bulunan kafeler, spor tesisleri ve münazara salonları gibi alanların varlığı da üniversitenin gelişmişlik düzeyiyle doğru orantılıdır. Bu ortamlar sizin sosyalleşerek faklı düşünce yapıları ile karşılaşmanızı sağlar. Bu da sizin kendini geliştirmiş bir birey olmanıza katkı sağlar.

 

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Merhaba ben Yasin YILDIZ, 20 Nisan 2020 tarihinde blogseyir.com bünyesinde içerik üretmeye başladım. blogseyir.com için ürettiğim özgün ve seo uyumlu içeriler sayesinde kendimi her geçen gün geliştirmeye çalışıyorum. Siz değerli kullanıcılar için ben ve blogseyir.com yönetimi elinden geleni yapıyor, her geçen gün özgün, kaliteli ve güncel içerikler ile karşınıza çıkıyoruz...

Yorum Yap