1. Ana Sayfa
  2. Gündem
  3. Virgin Orbit’in Yeni Roketi Fırlatılamadı

Virgin Orbit’in Yeni Roketi Fırlatılamadı

as

Virgin Orbit Nedir?


Virgin Orbit, Virgin Group bünyesinde küçük uydular için lansman hizmeti vermeyi planlayan bir şirkettir. Şirket 2017 yılında, daha önce Virgin Galactic’in bir projesi olan Cosmic Girl’den fırlatılan fırlatıcı LauncherOne roketini geliştirmek için kuruldu.

Virgin Orbit sets expectations for first launch - SpaceNews.com

Launcher One, roketini ateşlemek için Virgin Galactic’in yöntemini benimsiyor: Uzay turistlerini taşıyacak VSS Unity uzay aracı, WhiteKnightTwo adlı ana uçaktan belli bir irtifada bırakılıyor. Kısa bir süre serbest düşüş yapan uzay aracı, daha sonra roket motorunu ateşleyerek yörüngeye çıkıyor. VSS Unity’in kısa süre önce gerçekleştirdiği en son deneme başarıyla sonuçlanmış ve Virgin Galactic kendi irtifa rekorunu kırmıştı. Launcher One adı verilen 21 metre uzunluğundaki ve 45 ton ağırlığındaki roket de, özel olarak tasarlanan bir Boeing 747 ile aynı yöntemle ateşlenecek. “Cosmic Girl” adı verilen 747, bir zamanlar Virgin Atlantic havayollarında yolcu taşımak için kullanılıyordu.

Virgin Orbit’in küçük uydu görevleri için ilk kez uzaya göndermeyi planladığı roketi LauncherOne’ın fırlatılışı, yardımcı roketteki sensör arızası nedeniyle ertelendi. Virgin Orbit’in fırlatmayı pazartesi günü tekrar deneyebileceği belirtiliyor.

Virgin Orbit’in Yeni Roketi Fırlatılamadı

 

Virgin Orbit’in küçük uydu görevleri için ilk kez uzaya göndermeyi planladığı roketi LauncherOne’ın fırlatılışı, yardımcı roketteki sensör arızası nedeniyle ertelendi. Virgin Orbit’in fırlatmayı pazartesi günü tekrar deneyebileceği belirtiliyor.

 

Virgin Group bünyesinde küçük uydular için lansman hizmeti vermeyi planlayan bir şirket olan Virgin Orbit’in 24 Mayıs günü (bugün), küçük uydu görevleri için fırlatmayı planladığı LauncherOne’ın ilk test uçuşu için hazırlıklarını tamamlanmıştı. Pasifik Okyanusu üzerinde ilk uçuşunu yapmaya hazırlanan roketin fırlatılması, yedek roketteki sensör arızası nedeniyle ertelendi. Twitter hesabından bir açıklama yapan Virgin Orbit, her şey iyi giderken ve uçuşa hazır durumdayken sensör arızasıyla karşılaştıklarını söyledi.

Sensör arızasını gidermek ve yeniden fırlatışa hazır hale gelmek için tüm ekibin canla başla çalıştığını belirten Virgin Orbit’in LauncherOne roketini yarın (25 Mayıs) fırlatabileceği konuşuluyor. LauncherOne, 500 kilograma kadar olan yükleri taşıması için tasarlanan bir küçük uydu yardımcı roketi. 21 metre uzunluğundaki sıvı yakıtla çalışan roket, yakıt olarak da roket sınıfı kerosen RP-1’i ve sıvı oksijeni kullanıyor.


SpaceX’in rakiplerinden olan Virgin Galactic’in yan kuruluşu Virgin Orbit, 2022’den sonra Mars’a ufak uzay araçları göndermeyi planlıyor. Şirket, bunu planlarını gerçeğe dönüştürmek için çeşitli üniversitelerle ve bir uydu üreticisiyle de ortaklık kurdu.

Virgin Orbit’in, 2022’yle birlikte Mars’a ufak uzay araçları göndermek gibi büyük planları bulunuyor. Şirket, bugün yaptığı duyuruda Polonya’daki birçok üniversiteyle ve SatRevolution adındaki Polonyalı bir uydu üreticisiyle önümüzdeki on yılda Kızıl Gezegen’e yapılacak üç robotik görevin tasarımı için partnerlik yapıldığını açıkladı.

 

Virgin Orbit


Havadan fırlatılacak olan roket, Virgin Orbit, LauncherOne’ı Cosmic Girl isimli bir taşıyıcı uçakla havadan fırlatmayı planlıyor. Cosmic Girl, roket görevleri için modifiye edilmiş bir Boeing 747. Plan kapsamında, taşıyıcı uçak Mojave, California’daki Mojave Hava ve Uzay Limanı’ndan kalkacak, Pasifik Okyanusu üzerinde uçacak ve 10.700 metre yükseklikte LauncherOne’ı bırakacak. Bu test uçuşu için LauncherOne, alçak yörüngeye götüreceği model yükleri taşıyacak. Bu sahte yükler, daha sonra çabucak Dünya’ya düşecek ve atmosferde yanacak.

 

Virgin Orbit CEO’su Dan Hart, test uçuşunda adım adım uçağı ve roketi test etmek istediklerini kaydetti. Virgin Orbit 2012 yılında Britanyalı milyarder Sir Richard Branson tarafından kurulmuştu. Şirket, müşterileri için her uçuşta 12 milyon dolarlık misyonlar hazırlamayı planlıyordu. O tarihten bu yana şirket 35 milyon dolarlık üç uçuş için anlaşmaya vardı. Bu uçuşların üçünde de Müşterisi ABD Uzay Kuvvetleri’ydi.

Yorum Yap

Yorum Yap