1. Ana Sayfa
  2. Genel
  3. Vize nedir, vize başvurusu nasıl yapılır?

Vize nedir, vize başvurusu nasıl yapılır?

Yurt dışına çıkmak her bireyin vatandaşlık haklarından biridir fakat yurt dışına çıkmak için bazı resmi işleri yapmanız gerekir. Bunlardan biri vize almaktır. Peki vize nedir, nasıl alınır?

Başlıksız19_20200422174212

Yurt dışına çıkmak her bireyin vatandaşlık haklarından biridir fakat yurt dışına çıkmak için bazı resmi işleri yapmanız gerekir. Bunlardan biri vize almaktır. Peki vize nedir, nasıl alınır?

Vize nedir?

Vize yurt dışına çıkmak isteyenlerin gideceği ülkeden alması gereken resmi bir izin belgedir. Vize başvurusu konsolosluklar veya dış temsilciliklerden yapılabilmektedir. Ayrıca internet üzerinden de kolaylıkla vize başvurusu yapılabilmektedir.

Vize başvurusu nasıl yapılır?

Vize başvurusu, vatandaşlık cüzdanı (kimlik), geçerli pasaport ve birtakım evraklar ile yapılabilmektedir. Vize başvuru yapmak istediğiniz zaman size gideceğiniz ülkeye neden gitmek istediğinizi ve bu gideceğiniz ülkede ne kadar kalacağınızı sorarlar(vize özellikle turistler için çok kolay alınabilmektedir). Siz de eğlence, iş, sporcu seyahati gibi çeşitli nedenlerden birini seçerek vize başvurunuzu yaparsınız. Ayrıca vize için vize türlerine göre değişkenlik gösteren cüzi bir ücreti de ödemeniz gerekir. Bu işlemleri gerçekleştirdikten sonra başvuru süreci başlar. Sizin hakkınızda kısa bir araştırma yapılır ve vize için uygun olup olmadığınız tespit edilir. Ardından iletişim adresinize başvuru sonuç belgesi gelir. Bu belgeye göre seyahati gerçekleştirme durumunuzu öğrenebilirsiniz.

Vize türleri nelerdir?

Vize tercih türleri çeşitli seyahat türleri için çeşitli kodlar ile tanımlanmıştır. Bu kodlar sizin seyahat türünüz ve bulunduğunuz vatandaşlık konumu ile eşleştirilir. Örneğin F vize türü öğrencilere ve H vize türü işçilere verilen vize türlerindendir.

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Merhaba ben Yasin YILDIZ, 20 Nisan 2020 tarihinde blogseyir.com bünyesinde içerik üretmeye başladım. blogseyir.com için ürettiğim özgün ve seo uyumlu içeriler sayesinde kendimi her geçen gün geliştirmeye çalışıyorum. Siz değerli kullanıcılar için ben ve blogseyir.com yönetimi elinden geleni yapıyor, her geçen gün özgün, kaliteli ve güncel içerikler ile karşınıza çıkıyoruz...

Yorum Yap