1. Ana Sayfa
  2. Genel
  3. VÜCUT TİPİNE GÖRE GELİNLİK SEÇİMİ

VÜCUT TİPİNE GÖRE GELİNLİK SEÇİMİ

1386192_fdb02ba09c4fb9e019d413d410a9c7f3_640x640

 

 

Birçok gelin adayının  hayalindeki o gün yaklaştığında yıllardır istediği , gözlerinde canlandırdığı gelinlik modelleri vardır. Aylarca süren araştırmaların sonunda bir firma ile anlaşılır ve hayaller kumaşlara dökülmeye başlar. Hayallerin yanı sıra o gün muhteşem görünmek isteyen adaylar en doğru gelinliği nasıl seçeceğini  merak ederler. İşte bu yazıda ilk olarak bir gelinliğin hangi vücut tipine uygun olacağını yazarak başlayacağız. 

 

Öncelikle hangi vücut tipine sahibiz bunu bilmeliyiz. Vücut tipine göre gelinlikte hangi bölge ön plana çıkartılmalı,nasıl bir işleme yapılmalı bilgi sahibi oluruz.O zaman vücut tiplerini tanıyarak başlayalım.


1-) ARMUT VÜCUT TİPİ :

Omuzlarınız ve göğüs kısmınız dar , göğüsleriniz küçük veya normal büyüklükte ise , ince bel ve geniş kalçaya sahipseniz armut tipinde bir vücudunuz var demektir.
Peki bu vücut tipine sahip gelin adayları nasıl bir gelinlik tercih edebilir ?
Şimdi belinizin ince olmasını kullanarak A kesim ve belinize oturacak bir gelinlik tercih etmek tam size göre olur. Gelinliği zevkinize göre hafif kabarık veya daha düz bir A kesim seçebilirsiniz. Veya prenses bir model de tercih edebilirsiniz. Bu sayede hem kalçalarınızı kapatmış olup hem de ince belinizle müthiş bir görüntü sağlayacaksınız. Gelinliğin üst kısmını kayık yaka veya madonna yaka tercih etmek omuzlarınızı gelinlikte ön plana çıkartıp daha geniş görünmesini sağlayacaktır. Ancak derin göğüs dekoltesi sizin için hoş bir görüntü olmayacaktır.

 

 

2-) ELMA VÜCUT TİPİ:

Geniş omuzlarınız , dolgun ve büyük göğüsleriniz , geniş bir bel bölgeniz ve düz bir kalça yapınız varsa elma vücut tipine sahipsiniz.
Bu vücut tipine sahip gelin adaylarına yırtmaçlı gelinlikleri tavsiye edebiliriz. Elma vücut tipine sahip kişiler ince bacaklara sahiptir ve gelinlikte bacaklarınızı ön plana çıkartmak hoş bir görüntü ortaya çıkaracaktır. Kalçanızı ve belinizi örtmek için eteği göğüs altından başlayan modeller de tercih edebilirsiniz.
Peki gelinliğin üst kısmı için ne yapılmalı dediğinizi duyar gibiyim. İşte tam bu konuda derin göğüs dekolteleri tam size göre… V yaka ve düz kesim gelinlikler kullanabilirsiniz. Gelinliğinizin üstünde kullanacağınız işlemelerin ve dantellerin fazla olmamasını ve üst kısmı sade tutmanızı önerebiliriz. Üst kısım ne kadar karışık olursa göğüsleriniz o kadar büyük görünecektir.

 

3-KUM SAATİ VÜCUT TİPİ:

Ve o şanslı kesim… 90-60-90 oranlarda diyebileceğimiz dünya genelinde az bir kesimde bulunan vücut tipi kum saati…Omzunuz ve kalçanız birbiri ile orantılı , ince bir bele ve ince bacaklara sahipseniz işte sizin vücut tipiniz kum saati…Kum saati vücut tipine sahip gelin adaylarına her türlü gelinlik yakışacaktır. Ancak bu vücut tipine en uygun gelinlik balık olacaktır. Orantıyı en güzel şekilde ortaya çıkaracak bir modeldir. Vücut tipinizi kapatacak olan modellerden ( A kesim, helen, prenses vb. )kaçınmanızı öneririz.4-)DİKDÖRTGEN VÜCUT TİPİ:

Küçük veya normal büyüklükte göğüslere , eşit oranda omuz – bel ve kalçaya , uzun düz bacaklarınız var ise dikdörtgen veya muz olarak da bilinen vücut tipine sahipsiniz.Bu vücut tipindeki gelin adaylarımız her türlü gelinliği taşıyabilir. Sadece bel kısmınızı daha ince gösterecek tavsiyelerimiz var . Bel bölgenize oturan düz kesim veya balık bir gelinliğin beline yaptıracağınız işleme ve modellerle hoş bir görüntü elde edebilirsiniz. İki parça halinde bir gelinlik kullanmak da tam sizin vücut tipinize göre… Yine düz kesim iki parça olan bir gelinlik bel kıvrımınızı ortaya çıkartıp sizi kum saati vücut tipine oldukça yaklaştıracaktır.

 

 

5-)TERS ÜÇGEN VÜCUT TİPİ:

Geniş omuzlara , normal bir bel ölçüsüne ,dar kalça yapısına , uzun bacaklara ve kısa bir gövdeye sahipseniz ters üçgen veya çilek olarak da bilinen  vücut tipine sahipsiniz.Bu vücut tipindeki adaylara tavsiyemiz omuz kısmınızı ön planda tutmanız… Straplez veya boynunuzdan başlayan halter yaka gelinlik tercih edebilirsiniz.Eğer omuzlarınızı çok ön plana çıkarmak istemezseniz V yaka veya derin göğüs dekolteleri kullanarak omuzlarınızı geri plana alabilirsiniz.Eğer straplez tarzda bir gelinlik kullanacaksanız prenses veya A kesim bir etek kullanarak vücudunuzun görünümünü dengede tutabilirsiniz. Derin dekolteli modellere ise tavsiye edebileceğimiz etek modeli düz kesim olacaktır. İddialı olmak isteyenlere asimetrik veya yırtmaçlı etek kullanmalarını öneririz.

Yorum Yap

Yorum Yap