1. Ana Sayfa
  2. Teknoloji Dünyasi
  3. Yapay zeka nedir, hangi sektörleri etkileyecek?

Yapay zeka nedir, hangi sektörleri etkileyecek?

Yapay zeka özellikle son yıllarda çokça konuşulmaya başladı. Yapay zeka kimi kesimler tarafından kötü sonuçlara yol açacak bir yapı olarak görülse de gelişimini çok hızlı bir şekilde sürdürmektedir. Almış başını gidiyor yapay zeka diye! Peki nedir bu yapay zeka?

Başlıksız18_20200423034726

Yapay zeka nedir?

Yapay zekaya basit olarak bakacak olursak, adı üstünde yapay bir zekadır. Bu yapay zeka insan gibi düşünme, mantık yürütme, sonuç çıkarma ve bu sonuçları uygulama gibi özellikle sahip donanım, yazılım birleşimi bir makinedir. Yapay zeka temelde iki ana işlem kolundan oluşur. Bu kollar makine öğrenimi(Machine Learning) ve Derin öğrenme(Deep Learning) olarak adlandırılır.

•Makine öğrenimi(Machine Learning) nedir?

Makine öğrenimi yazılım programlarının tanımlama süreçlerinin bütünüdür. Bu süreçler yazılım dilinde algoritma olarak adlandırılır. Bu algoritmalar veriyi tanımlar, sonuçlar çıkarır, çıkardığı bu sonuçları işler ve en rasyonel olanını uygular. Uygulanan her sonucun kaydedildiği bu algoritma sistemi her sonuç çıktığında kendini daha da geliştirir. Bu gelişme, çıkarılan sonuçların doğruluğunu her gelişme sonrasında artırır.

•Derin öğrenme(Deep Learning) nedir?

Derin öğrenme de Makina öğrenimi ile benzer çalışma prensibine sahiptir fakat aralarındaki fark derin öğrenmenin daha detaylı ve kılcal inceleme sistemlerine sahip olmasıdır. Bu iki yapay zeka yapısı arasındaki farkı şu örnek ile betimlemeye çalışalım. Makina öğrenimi A şehri ile B şehri arasında kaç km olduğunu öğrenir ve uygulamak için sonuçlar çıkartarak hazır konuma gelir.. Derin ögrenme ise bu iki şehir arasında kaç km olduğu verisini makina öğreniminden alır. Ardından bu km uzunluk biçimini daha derine inerek metre olarak tanımlar(sadece bu örnek için km kullanıldı). Daha sonra ise bu verilerin en rasyonel olanını seçer ve uygular. Bu sistemi insan beynine benzetecek olursak, Makina öğrenimi, duyu organı(el, ayak) ile beyin arasındaki işlemler bütünüdür. Derin öğrenme ise beyin organının merkezidir.

Yapay zeka hangi sektörleri etkileyecek?

Yapay zeka başta sağlık ve insan kaynakları alanları olmak üzere birçok sektörü etkilemektedir. Sağlık sektöründe hastalıkların analizi ve çeşitli tedaviler bulma amacında kullanılmaktadır. İnsan kaynakları alanında ise pazarlama, çalışan analizi ve veri yönetimi gibi işler için kullanılır. Örneğin müşterilerden alınan veriler ile yatırımın ne yönde olması gerektiği yapay zeka ile yapılmaktadır. Aynı şekilde şirket bilgisayarlarına yüklenen programlar ile hangi çalışanın ne kadar süre ile hangi konularda çalışmalar yaptığı da kolaylıkla belirlenmekte, bu belirlemeler sonucunda çalışan ile ilgili bir çalışma karnesi çıkarılabilmektedir.

Yapay zeka hakkındaki tartışmalar?

Yapay zeka özellikle insan iş gücüne ihtiyacı azalttığı için bazı büyük firmalar tarafından istenmedi. Bazı firmalar ise yapay zekanın firmalara daha az işçi çalıştırma fırsatı verdiği için yapay zeka konusuna sıcak baktılar. Gelişimine durmadan devam eden yapak zeka teknolojileri bugün dünyanın sonunu getirecek şey olarak nitelendiriliyor.

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Merhaba ben Yasin YILDIZ, 20 Nisan 2020 tarihinde blogseyir.com bünyesinde içerik üretmeye başladım. blogseyir.com için ürettiğim özgün ve seo uyumlu içeriler sayesinde kendimi her geçen gün geliştirmeye çalışıyorum. Siz değerli kullanıcılar için ben ve blogseyir.com yönetimi elinden geleni yapıyor, her geçen gün özgün, kaliteli ve güncel içerikler ile karşınıza çıkıyoruz...

Yorum Yap