1. Ana Sayfa
  2. Para & Ekonomi
  3. Yeni açılan kafeme nasıl daha fazla müşteri çekebilirim?

Yeni açılan kafeme nasıl daha fazla müşteri çekebilirim?

Bir girişimcilik planı ile bir kafe açtınız, işler devam ediyor fakat bir türlü yeterli müşteri sayısına ulaşamıyorsunuz. Gelen müşteriler de kalıcı olmuyor. Peki nasıl daha fazla müşteri çekebilirsiniz?

Başlıksız18_20200423034540

Öncelikle kısaca müşteri tiplerini belirleyelim. Kafe müşterileri genel olarak 3 ana kategoriye ayrılır. Bunlar daimi müşteri, deneme müşterisi ve yol üstü müşterisidir.
Daimi müşteri: kafenizi beğenmiş ve sürekli olarak gelen müşteridir. Deneme müşterisi: şurada bir kafe açılmış gitsek mi diye sorduktan sonra kafeye gelen müşteridir. Yol üstü müşterisi: seyahat amacı ile kafe yolundan geçen ve kafeye tek seferlik gelen müşteridir.
Şimdi bu müşteri tiplerini nasıl etkileyebileceğimize bakalım.

Etkileyici iş yeri

Kafenizin iç ve dış tasarımı kaliteli ve göz alıcı olmalıdır. Duvarlara süslemeler, oymalar veya tablolar yerleştirerek müşteriyi etkileyebilirsiniz. Kafenin iç tasarımını aynı zamanda masaların şekli, yapısı ve koyulduğu yerler ile de ilişkilendirilebiliriz. Tüm bu özelliklere dikkat etmelisiniz. Kafenin iç tasarımının güzel olması müşterinin zihninde kafe hakkında olumlu düşünceler oluşturur. Müşteri bir dahaki seferi dört gözle bekler.

Etkileyici ve akılda kalıcı isim

İsim, kafe açılırken dikkat edilmesi gereken en önemli husustur. Kafenin isminin akılca kalıcı, telaffuzu kolay ve etkileyici bir isim olması müşteri çekme açısından önemlidir. Çünkü müşteri kafeye isim ile hitap edebilirse onun ayrı bir farklılığa sahip olduğunu zihnine kazımış olur.

Müzik veya orkestra

Kafenizin içinde müzik çalabilir veya küçük bir orkestra yerleştirebilirsiniz. Bu sizin üst segment bir işletme olduğunuz algısını müşteriye yansıtır. Ayrıca belli aralıklarla mini konserler verebilirsiniz. Konser günlerini duyurarak müşterileri çekebilirsiniz.

Güler yüz

Gelen müşterilere karşı güler yüzlü olmanız ve onları hoş geldin ile karşılamanız onları mutlu eder. Kendilerini özel hissederler. Sizi somurtkan bir yüz ifadesi ile gören müşteri ise huzursuzluk yaşar ve kafasında olumsuz düşünceler kurar. Basit görünen bu olay müşterinin bir daha kafeye gelmemesi ile sonuçlanabilir. Aynı zamanda içeri giren müşteriye masasını seçmede yardımcı olabilirsiniz. Bu sizin ilgili bir işletme olduğunuz anlamına gelir. Müşteri ilgiyi sever.

Elitlik hissi

Gelen müşteriler bu kafeyi elit olmak için seçmelidirler. Kafeye geldikleri andan itibaren müşterilere beyefendi ve hanım efendi şeklinde seslenin bu onları üst insan konumuna getirir. Küçük iltifatlar da edebilirsiniz. Bu gibi durumlarla karşılaşan müşteri kendini önemli hisseder kafeye tekrar gelmek için can atar. Bu yöntem kafeler için en iyi müşteri çekme yöntemlerinden biridir. Ayrıca bu yöntem ile kazanılan müşteriler daimi müşteri konumunda olurlar.

Wi-fi hizmeti

Wi-fi hizmeti sunmanız çok önemlidir. Özellikle gençler ücretsiz internet hizmetinden yararlanabilecekleri için kafeyi tercih sırasında yukarda tutarlar.

Reklam

Reklam yaparak müşteri kazanmak kafeniz için olmazsa olmaz bir yöntemdir. Kafeniz açıldı fakat kimsenin kafenizin varlığından haberi yok. Bu yüzden reklam konusuna olduğundan fazla önem vermelisiniz. Reklam özellikle yukarda tanımladığımız gibi deneme müşterilerini kazanmak için çok etkilidir.

Farklı olmak

Diğer kafelerden bir farkınız olması şarttır. Kafenizi tercih etmeleri için diğer kafelerden farklı ve özgün bir şey denemelisiniz. Bu kimi zaman kafenin tasarımı kimi zaman ise müzik alanları ile sağlanabilir.

Kalıcı fiyat politikası

Kalıcı fiyat politikası uygulamak önemlidir. Müşteri ilk gün 2 tl’ye içtiği çayı ikinci gün 5 tl’ye içerse olumsuz yönde düşüncelere kapılır. Eğer fiyat artırımına gidecekseniz bunu seyrek ve dengeli fiyat artırımı ile yapabilirsiniz. Örneğin 2 tl olan çayı ilk hafta 3 tl, sonraki hafta 4 tl, ondan sonraki hafta da 5 tl yaparak bu fiyat artışını müşteriye fark ettirmeyebilirsiniz.

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Merhaba ben Yasin YILDIZ, 20 Nisan 2020 tarihinde blogseyir.com bünyesinde içerik üretmeye başladım. blogseyir.com için ürettiğim özgün ve seo uyumlu içeriler sayesinde kendimi her geçen gün geliştirmeye çalışıyorum. Siz değerli kullanıcılar için ben ve blogseyir.com yönetimi elinden geleni yapıyor, her geçen gün özgün, kaliteli ve güncel içerikler ile karşınıza çıkıyoruz...

Yorum Yap