1. Ana Sayfa
  2. Covid-19
  3. Yüksek tansiyon ilaçları COVID-19’u daha da kötüleştirmez
Trendlerdeki Yazı

Yüksek tansiyon ilaçları COVID-19’u daha da kötüleştirmez

İki gözlemsel çalışma, ilaç alan hastalar için bazı güvence sağlar İki yeni çalışma, anjiyotensin dönüştürücü enzim inhibitörleri veya ACE inhibitörleri (gösterilen gibi) olarak adlandırılan ilaçları önermektedir ve anjiyotensin reseptör blokerleri, hastanede yatan hastalarda COVID-19'u daha şiddetli hale getirmemektedir.

042320_ac_covid-ace_feat-1028x579

Yüksek tansiyon tedavisinde yaygın olarak kullanılan ilaçlar COVID-19’u tehlikeli bir şekilde kötüleştirmez.

Çin’den yapılan iki yeni çalışma, ilaçların COVID-19’lu hastanede yatan hastaların ciddi komplikasyonlar geliştirmesi veya ölme riskini artırmadığına dair ilk gözlemsel kanıt sunmaktadır. Bir çalışma, ilk salgının meydana geldiği Wuhan Merkez Hastanesi’nde yüksek tansiyonu olan 362 hastayı inceledi. O bulunamadı değil uyuşturucu olanlar ve olmayanlar arasındaki fark , hastalığın şiddeti açısından ve hasta hayatta veya 23 Nisan çevrimiçi hastane raporundan, araştırmacılar ölüp ölmediğini JAMA Kardiyoloji .

Diğer çalışma, Wuhan’ın bulunduğu Hubei Provence’daki dokuz hastaneden hipertansiyonu olan 1.128 COVID-19 hastasını izledi. Uluslararası bir araştırma ekibi, 17 Nisan’da Circulation Research’te çevrimiçi rapor verdiğine göre, ölüm oranı ilaçlarda %88  daha düşüktü .

Yeni çalışmalar, Brigham ve Kadın Hastanesi’nden kardiyolog Scott Solomon ve Boston’daki Harvard Tıp Okulu’ndan ilaçların “COVID-19 hastalarında zararla ilişkili olmadığı” konusunda güvence veriyor. Ancak, hastaların rastgele bir ilaç veya plasebo almak için seçildiği randomize kontrollü çalışmalar olmadan, ilaçların tam olarak ne gibi bir etkisi olduğunu “gerçeğe ulaşmak çok zor olacak” diyor.

Bazı araştırmacılar, ilaçların kendilerinin neden bu hastaların ciddi komplikasyonlara sahip olma veya COVID-19’dan ölme olasılıklarının daha yüksek olduğunu açıklamaya yardımcı olup olmadığını merak etti. Hayvan verileri, ilaçların anjiyotensin dönüştürücü enzim 2 veya ACE2 adı verilen bir proteinin miktarını artırabildiğini göstermektedir. COVID-19’a neden olan SARS-CoV-2’nin bir hücreye girmesi için yakaladığı protein budur ( SN: 2/3/20 ).İlaçlar – anjiyotensin dönüştürücü enzim inhibitörleri veya ACE inhibitörleri ve anjiyotensin reseptör blokerleri veya ARB’ler – COVID-19’un hipertansiyon, kardiyovasküler hastalık ve diyabetli kişiler için daha zor bir ücret aldığı ortaya çıktığı için gündeme geldi ( SN: 3 / 20/20 ). Bu koşullara sahip birçok kişi, anjiyotensin II adı verilen bir hormonun arterlerdeki kan basıncının artmasını önlemek için çalışan ilaçları alır.

Spekülasyona yanıt olarak, büyük kalp sağlığı organizasyonları, ilaç üzerindeki hastaların zarar kanıtı olana kadar bunları almaya devam etmelerini önerdi.

Ve hikayede istenmeyen etkilerin potansiyelinden daha fazlası var. Johns Hopkins Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde koruyucu bir kardiyolog olan Erin Michos, “ACE2 bir çeşit iki ucu keskin kılıç” diyor. Koronavirüs için giriş noktası olmasına rağmen, “akciğerlerde potansiyel olarak koruyucu olduğu düşünülüyor” diyor.

ACE2, hormonu düzenleyerek anjiyotensin II’yi inaktive eder. SARS salgını sonrasında yayınlanan bir çalışmada, akciğer hücrelerinde bulunan ACE2’nin, fareleri akut solunum sıkıntısı sendromuna benzer bir akut akciğer hasarından koruduğu bildirildi – SARS ve COVID-19’un ciddi bir komplikasyonu. Buna karşılık, anjiyotensin II akciğerlerde aşırı sıvıya yol açtı ve işlevlerini bozdu, araştırmacılar 2005 yılında Nature’da bildirdi .

Bu yüzden teoride, ilaçların COVID-19 hastalarına yardımcı olabileceği akla yatkın, diyor Michos. Anjiyotensin II’yi bloke etmek, akciğerlerde sıvı birikmesine katkıda bulunamayacağı anlamına gelebilir. Bunu araştırmak için yapılan klinik çalışmalarla birlikte, yeni çalışmaların zaten COVID-19 ile hastaneye kaldırılmış olan insanlara baktığı için ilaçların “hastaneye yatışa ihtiyacınız olup olmadığı konusunda bir fark yaratıp yaratmadığını” öğrenmek faydalı olacaktır.

Yorum Yap

Yorum Yap